ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Posta kutusu veri tabanı taraması

Büyük ortamlarda tam e-posta veri tabanı taraması çalıştırmak, istenmeyen sistem yüküne neden olabilir. Bu sorunu önlemek için belirli veri tabanları veya posta kutularında tarama yürütebilirsiniz. İleti zaman damgalarını kullanarak tarama hedeflerini filtreleyerek sunucu sistem etkisini en düşük düzeye indirebilirsiniz.


important

İsteğe bağlı posta kutusu veri tabanı taraması için yanlış bir şekilde tanımlanan kurallar, Posta kutusu veri tabanlarında geri alınamaz değişikliklere neden olabilir. İlk defa kurallarla birlikte İsteğe bağlı posta kutusu veri tabanı taramasını çalıştırmadan önce Posta kutusu veri tabanlarınızın en son yedeklemesine sahip olduğunuzdan emin olun. Kuralların beklentilere göre çalıştırıldığını doğrulamanızı da kesinlikle öneririz.

Diğer işlemler posta kutusu veri tabanlarınızda değişiklik yapabileceğinden, doğrulama için yalnızca Etkinliklere kaydet işlemine sahip kurallar tanımlayın. Doğrulandıktan sonra Eki sil gibi yıkıcı kural eylemlerini ekleyebilirsiniz.

Şu öğe türleri hem Genel klasörlerde hem de kullanıcı Posta kutularında taranır:

E-posta

Posta

Takvim öğeleri (toplantılar/randevular)

Görevler

Kişiler

Günlük

Hangi iletilerin taranacağını zaman damgalarına göre seçmek için açılır listeyi kullanın. Örneğin, Son hafta değiştirilen iletileri tara seçeneğini kullanabilirsiniz. Ayrıca gerektiğinde tüm iletileri taramayı da seçebilirsiniz.

Yalnızca eki olan iletileri tara öğesinin yanındaki onay kutusunu işaretleyerek ileti eki taramasını etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Taranacak olan genel klasörü seçmek için Düzenle seçeneğini tıklatın.

gear simgesini tıklayın ve (dakika) dakikadan uzun süre çalıştırılırsa taramayı durdur seçeneğindeki aralığı değiştirin ve tercih edilen süreye (1 ila 2880 dakika arasındaki herhangi bir süre) geçiş yapın.

on_demand_db_scan

Taramak istediğiniz Sunucu Veri Tabanlarının ve Posta Kutularının yanındaki onay kutularını işaretleyin. Filtre seçeneği, Veri Tabanlarını ve Posta Kutularını hızlıca bulmanıza yardımcı olur (özellikle Exchange altyapınızda çok sayıda posta kutusu bulunuyorsa).

on_demand_db_scan02

Tarama hedeflerinizi ve parametrelerinizi İsteğe bağlı tarama profiline kaydetmek için Kaydet öğesini tıklatın. Şimdi Tara‹yı seçebilirsiniz. Daha önce Veri tabanı taraması hesap ayrıntıları seçeneğini işaretlemediyseniz giriş bilgilerini isteyen bir açılır pencere görüntülenir. Aksi takdirde, İsteğe bağlı posta kutusu veri tabanı taraması başlatılır.

Yerleşik Yönetici posta kutusunu görmüyorsanız UserPrincipalName özniteliğinin boş olmadığını doğrulayın.


note

Microsoft Exchange Server 2010 sürümü kullanıyorsanız, Posta kutusu veri tabanı koruması ve İsteğe bağlı posta kutusu taraması arasında seçim yapabilirsiniz. Aynı anda yalnızca bir koruma türü etkin olabilir. İsteğe bağlı posta kutusu veri tabanı taraması kullanmaya karar verirseniz, Sunucu altındaki Gelişmiş ayarlar bölümünde Posta kutusu veri tabanı koruması entegrasyonunu devre dışı bırakmanız gerekir. Aksi takdirde, İsteğe bağlı posta kutusu veri tabanı taraması kullanılamaz.