ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Sızıntı algılandı

Sızıntılar sisteme web sayfaları, paylaşılan klasörler, e-posta veya çıkarılabilir aygıtlar (USB, harici diskler, CD, DVD, disket, vb.) gibi çeşitli giriş noktalarından ulaşabilir.

Standart davranış

Sızıntıların, ESET Mail Security tarafından nasıl işlendiğine dair genel bir örnek olarak, sızıntılar şunların kullanımıyla algılanabilir:

Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması

Web erişimi koruması

E-posta istemci koruması

İsteğe bağlı bilgisayar taraması

Bunların her biri standart temizleme düzeyini kullanır ve dosyayı temizleyip Karantinaya taşımaya veya bağlantıyı sonlandırmaya çalışır. Ekranın sağ alt köşesindeki bildirim alanında bir bildirim penceresi görüntülenir. Temizleme düzeyleri ve davranışı ile ilgili daha fazla bilgi için bkz. Temizleme.

Temizleme ve silme

Gerçek zamanlı dosya sistemi korumasının gerçekleştireceği önceden tanımlı bir eylem yoksa, uyarı penceresinde bir seçenek belirlemeniz istenir. Genellikle, Temizle, Sil ve Eylem yok seçenekleri kullanılabilir. Etkilenen dosyaları temizlenmemiş olarak bırakacağından Eylem yok seçeneğinin belirlenmesi önerilmez. Burada geçerli olan özel durum, dosyanın zararsız olduğundan ve yanlışlıkla algılandığından emin olduğunuz durumdur.

Bir dosya, kendisine kötü amaçlı kod ekleyen bir virüsün saldırısına uğradıysa temizleme işlemi uygulayın. Durum buysa, etkilenen dosyayı temizlemeden önceki özgün durumuna geri yüklemek için temizlemeyi deneyin. Dosya tümüyle kötü amaçlı kod içeriyorsa silinir.

Etkilenen dosya bir sistem işlemi tarafından "kilitlendiyse" veya kullanılıyorsa, genellikle ancak serbest bırakıldıktan sonra silinir (normalde sistem yeniden başlatıldıktan sonra).

Birden çok tehdit

Etkilenen dosyalar Bilgisayar taraması sırasında temizlenmediyse (veya Temizleme düzeyi Temizleme Yok olarak ayarlandıysa), bir uyarı penceresi, görüntülenen dosyalar için eylem seçmenizi ister.

Listedeki her bir tehdit için ayrı ayrı eylem seçin veya Listelenen tüm tehditler için eylem seç öğesini kullanabilir ve listedeki tüm tehditler için aynı eylemi seçebilirsiniz, ardından Bitir'i tıklatın.

Arşivlerdeki dosyaları silme

Varsayılan temizleme modunda, tüm arşiv yalnızca etkilenen dosyalar içeriyor ve temiz dosya içermiyorsa tümüyle silinir. Başka bir deyişle, arşivler zararsız temiz dosyalar da içeriyorsa silinmez.

Katı kurallı temizleme taraması gerçekleştirirken dikkatli olun; Katı kurallı temizleme etkinken arşivde tek bir etkilenen dosya bulunsa bile, arşivdeki diğer dosyaların durumuna bakılmaksızın arşiv tümüyle silinir.