ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Karantina

Karantinanın ana işlevi, etkilenen dosyaları güvenli bir şekilde depolamaktır. Dosyalar temizlenemiyorsa, silinmeleri güvenli değilse ya da önerilmiyorsa veya ESET Mail Security tarafından hatalı bir şekilde algılanıyorlarsa, bu dosyaların karantinaya alınmaları gerekir. Herhangi bir dosyayı karantinaya almayı seçebilirsiniz. Bir dosya şüpheli davranıyorsa ancak zararlı yazılım tarayıcısı tarafından algılanmıyorsa, bu işlem önerilebilir. Karantinaya alınan dosyalar, analiz için ESET Virüs Laboratuvarı'na gönderilebilir.

page_quarantine

Karantina klasörüne depolanmış dosyalar karantinanın tarih ve saatini, etkilenen dosyanın özgün konumunun yolunu, bayt olarak boyutunu, nedenini (örneğin, kullanıcı tarafından eklenen nesne) ve tehdit sayısını (örneğin, birden çok sızıntıyı içeren bir arşiv olup olmadığını) görüntüleyen bir tabloda görülebilir.

E-posta iletisi nesneleri dosya karantinasına alınırsa, posta kutusu/klasör/dosya adı için bir yol görüntülenir.

Dosyaları karantinaya alma

ESET Mail Security, silinen dosyaları otomatik olarak karantinaya alır (bu seçeneği uyarı penceresinde iptal etmediyseniz). Herhangi bir şüpheli dosyayı Karantinaya al düğmesini tıklayarak manuel olarak karantinaya alabilirsiniz. Karantinaya alınan dosyalar, orijinal konumlarından kaldırılır. Ayrıca içerik menüsü de bu amaçla kullanılabilir; Karantina penceresinde sağ tıklayın ve Karantinaya al seçeneğini belirleyin.

Karantinadan geri yükleme

Karantinaya alınan dosyalar orijinal konumlarına geri yüklenebilir. Bunun için Geri Yükle özelliğini kullanın; bu seçenek, Karantina penceresinde ilgili dosya sağ tıklandığında açılan içerik menüsünde yer alır. Bir dosya istenmeyen türden olabilecek uygulama olarak işaretlenirse, Geri yükle ve tarama dışında bırak seçeneği kullanılabilir. Ayrıca içerik menüsü, dosyayı silinmiş olduğu konumdan farklı bir konuma geri yüklemenize olanak tanıyan Geri yükleme konumu... seçeneğini de sunar.


note

Program yanlışlıkla zararsız bir dosyayı karantinaya almışsa, geri yükledikten sonra dosyayı tarama dışında bırakın ve ESET Müşteri Desteği'ne gönderin.

Karantinadaki bir dosyayı gönderme

Program tarafından algılanmayan şüpheli bir dosyayı karantinaya aldıysanız veya bir dosya yanlışlıkla etkilenmiş olarak değerlendirilmiş (örneğin, kodun sezgisel tarama analizi tarafından) ve sonra da karantinaya alınmışsa, lütfen dosyayı ESET Virüs Laboratuvarı'na gönderin. Dosyayı karantinadan göndermek için, dosyayı sağ tıklatın ve içerik menüsünden Analiz için gönder'i seçin.

Karantinadan Silme

Belirli bir öğeyi sağ tıklayın ve Karantinadan Sil'i seçin. Veya uygun öğeleri seçin ve klavyenizdeki Delete tuşuna basın.