ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

İstenmeyen türden olabilecek uygulamalar

Grayware veya İstenmeyen Türden Olabilecek Uygulama (PUA), niyeti virüs veya truva atları gibi diğer kötü amaçlı yazılım türleri kadar kesin şekilde kötü olmayan geniş bir yazılım kategorisidir. Bu tür yazılımlar, istenmeyen ek yazılım indirebilir, dijital aygıtın davranışını değiştirebilir veya kullanıcı tarafından onaylanmayan veya beklenmeyen işlemleri gerçekleştirebilir.

Grayware olarak değerlendirilebilecek kategoriler arasında şunlar yer alır: reklam görüntüleme yazılımları, indirme sarmalayıcıları, çeşitli tarayıcı araç çubukları, yanıltıcı davranış içeren yazılımlar, bundleware, trackware, proxyware (internet paylaşımı uygulamaları), kripto madenciliği, kayıt defteri temizleyicileri (yalnızca Windows işletim sistemleri) veya diğer sınır hattı yazılımları ya da yasal olmayan veya en azından etik olmayan iş uygulamaları kullanan yazılımlar (yasal görünse bile) ve yüklenmesine izin verilmesi halinde yazılımın yapacaklarının farkına varan bir son kullanıcı tarafından talep edilmediği düşünülebilecek yazılımlar.

Tehlikeli Olabilecek Uygulama kendi içinde yasal (büyük olasılıkla ticari) olsa da bir saldırgan tarafından kullanılabilecek bir uygulamadır. Bu tür uygulamaların algılanması ESET yazılımının kullanıcıları tarafından etkinleştirilebilir veya devre dışı bırakılabilir.

Kullanıcının istenmeyen türden olabilecek uygulamanın faydalarının risklerinden daha yüksek olduğunu düşünebileceği durumlar olabilir. Bu nedenle ESET, truva atları veya solucanlar gibi diğer kötü amaçlı yazılım türleriyle karşılaştırıldığında bu tür uygulamalara daha düşük bir risk kategorisi atar.

Uyarı - İstenmeyen türden olabilecek uygulama bulundu

Ayarlar

Yazılım sarmalayıcılar

Kayıt defteri temizleyicileri

İstenmeyen türden olabilecek içerik


example

Resimli talimatlar

ESET Windows ev ürünlerinde İstenmeyen Türden Olabilecek Uygulamaları (PUA'lar) taramak ve kaldırmak için ESET bilgi bankası makalemize bakın.

Uyarı - İstenmeyen türden olabilecek uygulama bulundu

İstenmeyen türden olabilecek bir uygulama algılandığında hangi eylemin gerçekleştirileceğine karar verebilirsiniz:

1.Temizle/Bağlantıyı kes: Bu seçenek eylemi sonlandırır ve PUA'nın sisteminize girmesini engeller.
Bir web sitesinden indirme sırasında PUA bildirimleri için Bağlantıyı kes seçeneğini ve diskteki bir dosyaya yönelik bildirimler için Temizle seçeneğini göreceksiniz.

2.Yoksay: Bu seçenek istenmeyen türden olabilecek bir uygulamanın sisteminize girmesine izin verir.

3.Algılamadan hariç tut: Halihazırda bilgisayarınızda bulunan algılanan dosyanın gelecekte kesintiye uğramadan çalışmasına izin vermek için Gelişmiş seçenekler öğesini tıklayın ve ardından Algılama dışında bırak öğesinin yanındaki onay kutusunu işaretleyin ve Yoksay'ı tıklayın.

4.İmzayı algılamadan hariç tut: Belirli bir algılama adı (imza) tarafından tanımlanan tüm dosyaların gelecekte bilgisayarınızda kesintiye uğramadan çalışmasına (mevcut dosyalardan veya web indirme işleminden) olanak tanımak için, Gelişmiş seçenekler'i tıklayın, İmzayı algılamadan hariç tut seçeneğinin yanındaki onay kutusunu işaretleyin ve Yoksay'ı tıklayın. Aynı algılama adına sahip ek algılama pencereleri hemen ardından gösteriliyorsa, kapatmak için Yoksay'ı tıklayın (diğer tüm pencereler imzayı algılamadan hariç tutmanızdan önce gerçekleşen bir algılamayla ilgilidir).

PUA_INTERACTIVE

Ayarlar

ESET ürününüzü kurarken istenmeyen türden olabilecek uygulamaların algılanıp algılanmayacağına aşağıda gösterildiği şekilde karar verebilirsiniz:

INSTALLATION_DETECTION

 


warning

Uyarı

İstenmeyen türden olabilecek uygulamalar reklam yazılımları, araç çubukları yükleyebilir veya başka istenmeyen ve güvenli olmayan program özellikleri içerebilir.

Bu ayarlar dilediğiniz zaman program ayarlarında değiştirilebilir. İstenmeyen türden olabilecek, güvensiz veya şüpheli uygulamaların algılanmasını etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için şu talimatları uygulayın:

1.ESET ürününüzü açın.

2.Gelişmiş ayarlar'a erişmek için F5 tuşuna basın.

3.Algılama altyapısı (önceki sürümlerde Antivirus veya Bilgisayar olarak geçiyordu) öğesini tıklayın ve tercihlerinize göre İstenmeyen türden olabilecek uygulamaların algılanmasını etkinleştir, Tehlikeli olabilecek uygulamaların algılanmasını etkinleştir ve Şüpheli uygulamaların algılanmasını etkinleştir seçeneklerini etkinleştirin veya devre dışı bırakın. Tamam'ı tıklayarak onaylayın.
 

CONFIG_ANTIVIRUS

 


example

Resimli talimatlar

Ürünlerin, istenmeyen türden olabilecek uygulamaları (PUA'lar) algılamak veya yoksaymak üzere nasıl yapılandırılacağı hakkında daha detaylı bilgi için ESET Bilgi Bankası makalelerimizi ziyaret edin:

ESET NOD32 Antivirus / ESET Internet Security / ESET Smart Security Premium

MacOS için ESET Cyber Security / MacOS için ESET Cyber Security Pro

ESET Endpoint Security / ESET Endpoint Antivirus for Windows

Android için ESET Mobile Security

Yazılım sarmalayıcılar

Yazılım örtüsü, bazı dosya barındırma web siteleri tarafından kullanılan özel bir tür uygulama değişikliğidir. İndirmek istediğiniz programı yükleyen, ancak araç çubuğu veya reklam yazılımı gibi ek yazılımlar ekleyen bir üçüncü taraf aracıdır. Ek yazılım da web tarayıcınızın ana sayfasında ve arama ayarlarınızda değişiklikler yapabilir. Ayrıca dosya barındırma web siteleri çoğu zaman, yazılım satıcısını veya indirme alıcısını değişiklikler yapıldığı yönünde bilgilendirmez ve vazgeçme seçeneklerini genellikle gizler. Bu nedenlerden dolayı ESET, kullanıcıların indirmeyi kabul edip etmemelerine izin vermek için yazılım örtülerini istenmeyen türden olabilecek uygulama türü olarak sınıflandırır.

Kayıt defteri temizleyicileri

Kayıt defteri temizleyiciler, Windows kayıt defteri veri tabanının düzenli bakım veya temizlik gerektirdiğini önerebilen programlardır. Bir kayıt defteri temizleyiciyi kullanmak bilgisayar sisteminiz için bazı risklere yol açabilir. Ek olarak, bazı kayıt defteri temizleyiciler faydaları hakkında yetersiz, doğrulanamayan veya başka bir şekilde desteklenemeyecek iddialarda bulunur ve/veya bir "ücretsiz tarama"nın sonuçlarına göre bir bilgisayar sistemi hakkında yanıltıcı raporlar oluşturabilir. Bu yanıltıcı iddialar ve raporlar, genellikle ödeme yapmadan önce kayıt defteri temizleyiciyi değerlendirmenize izin vermeden, tam sürüm veya abonelik almanız için sizi ikna etmeyi amaçlar. Bu nedenlerden ötürü ESET bu gibi programları PUA olarak sınıflandırır ve size bu programlara izin verme veya engelleme seçeneğini sunar.

İstenmeyen türden olabilecek içerik

ESET ürününüzde PUA algılama etkinleştirilmişse, PUA'ları desteklediği bilinen web siteleri veya kullanıcıları sistemlerinde ya da tarama deneyimlerinde olumsuz sonuçlara neden olabilecek eylemler gerçekleştirmeleri için kandırdığı bilinen web siteleri istenmeyen türden olabilecek içerik olarak engellenir. Ziyaret etmeyi denediğiniz bir web sitesinin istenmeyen türden olabilecek içerek olarak sınıflandırıldığına dair bir bildirim alırsanız, engellenen web sitesinden çıkmak için Geri Git seçeneğini tıklayabilir veya Yoksay ve devam et seçeneğini tıklayarak sitenin yüklenmesine izin verebilirsiniz.

PUA_WEB

Bu konuyla ilgili daha fazla bilgi için bu ESET Bilgi Bankası makalesini inceleyin.