ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Computer

Tespit altyapısı; dosyaları, e-postaları ve ağ iletişimini tarayarak kötü amaçlı sistem saldırılarına karşı koruma sağlar. Zararlı yazılım olarak sınıflandırılan bir nesne algılanırsa düzeltme başlatılır. Tespit altyapısı önce bu nesneyi engelleyerek ve ardından temizleme, silme veya karantinaya taşıma gibi işlemleri gerçekleştirerek tehdidi ortadan kaldırabilir.

Gerçek zamanlı ve makine öğrenimi koruması

Gelişmiş makine öğrenimi artık makine öğrenimine dayalı tespiti geliştiren gelişmiş bir koruma katmanı olarak tespit altyapısının bir parçasıdır. Bu koruma türüyle ilgili daha fazla bilgi için sözlükten faydalanabilirsiniz. Raporlama ve Koruma düzeylerini aşağıdaki kategorilerde yapılandırabilirsiniz:

Zararlı yazılım

Bilgisayar virüsü bilgisayarınızda bulunan dosyaların önüne veya arkasına eklenen kötü amaçlı bir kod parçasıdır. Ancak, "virüs" terimi çoğu zaman yanlış kullanılır. "Zararlı yazılım" (kötü amaçlı yazılım) daha doğru bir terimdir. Zararlı yazılım algılaması, makine öğrenimi bileşeniyle birlikte algılama altyapısı modülü tarafından gerçekleştirilir. Bu uygulama türleriyle ilgili daha fazla bilgi sözlükten edinilebilir.

İstenmeyen türden olabilecek uygulamalar (PUA'lar)

İstenmeyen türden olabilecek uygulama, kesin olarak kötü amaçlı olmayan bir yazılımdır. Ancak bu yazılımlar istenmeyen başka yazılımları yükleyebilir, dijital aygıtın davranışını değiştirebilir, kullanıcı tarafından onaylanmayan veya beklenmeyen faaliyetleri gerçekleştirebilir ya da net olmayan başka hedeflere sahip olabilir.

Bu kategori şunları içerir: reklam ekranı yazılımı, indirme sarmalayıcıları, çeşitli tarayıcı araç çubukları, yanlış yönlendiren davranışa sahip yazılımlar, bundleware, trackware vs. Bu uygulama türleriyle ilgili daha fazla bilgi için sözlüğe bakın.

Tehlikeli olabilecek uygulamalar

Paketleyici veya koruyucularla sıkıştırılan ve genellikle, özel sıkıştırma ve/veya şifreleme yöntemlerinden yararlanarak yürütülebilir dosyaların ters mühendisliğini engellemek veya dosya içeriğini gizlemek için (örneğin kötü amaçlı yazılımın varlığını saklamak için) kullanılan bir yazılımdır.

Bu kategoriye şunlar dahildir: çoğunlukla zararlı yazılımı sıkıştırmak için kullanılan paketleyici veya koruyucu ile sıkıştırılan tüm bilinmeyen uygulamalar.

Tehlikeli olabilecek uygulamalar

Bu sınıflandırmaya kötü amaçlara yönelik olarak suistimal edilebilen ticari, yasal yazılımlar girer. Tehlikeli uygulamalar kötü amaçlı olarak yanlış bir şekilde kullanılabilme olasılığına sahip yasal ticari yazılım anlamına gelir.

Bu kategoriye şunlar dahildir: sızma araçları, lisans anahtarı oluşturucular, bilgisayar korsanlığı araçları, uzaktan erişim veya denetim araçları, şifre kırma uygulamaları ve tuş kaydediciler (kullanıcı tarafından gerçekleştirilen her bir tuş vuruşunu kaydeden programlar). Bu seçenek varsayılan olarak devre dışıdır.
Bu uygulama türleriyle ilgili daha fazla bilgi için sözlüğe bakın.

Kategori Raporlama veya Koruma için bir eşiği (veya düzeyi) değiştirmeden önce aşağıdakileri okuyun:

arrow_down_businessBildirme
arrow_down_businessKoruma

note

Varsayılan olarak, yukarıdaki makine öğrenimi koruma ayarları İsteğe bağlı bilgisayar taraması için de geçerlidir. Gerekirse İsteğe bağlı ve tespit yanıtları ayarlarını ayrı olarak yapılandırabilirsiniz. Gerçek zamanlı koruma ayarlarını kullan seçeneğini devre dışı bırakıp yapılandırmaya devam etmek için geçiş simgesini tıklayın.