ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Otomatik dışlamalar

Sunucu uygulamaları ve işletim sistemleri geliştiricileri, çoğu ürün için önemli çalışma dosyalarından ve klasörlerden oluşan kümelerin, zararlı yazılım taramalarının dışında bırakılmalarını önerir. Zararlı Yazılım taramaları, sunucu performansı üzerinde negatif etkiye ya da çakışmalara neden olabilir ve bu durum bazı uygulamaların sunucuda çalışmasını engelleyebilir. Özel durumlar, potansiyel çakışma riskinin en düşük düzeye indirilmesine ve Zararlı Yazılıma Karşı Koruma yazılımı çalışırken sunucunun genel performansının artırılmasına yardımcı olur. ESET sunucu ürünleri için eksiksiz tarama dışında bırakılan dosyalar listesine bakın.

ESET Mail Security aracını geçerli bir lisansla etkinleştirdikten ve en son modülleri eklemek için ilk güncellemeyi yaptıktan sonra otomatik dışlamalar özelliği etkinleştirilir.


note

Microsoft SQL Server veri tabanı dosyaları için otomatik dışlamalar varsayılan konum için çalışır. Microsoft SQL Server veri tabanları farklı konumlardaysa (varsayılan dışında) iki seçeneğiniz vardır. Tarama dışı bırakma işlemlerini manuel olarak ekleyin veya veri tabanı dosyalarının otomatik olarak tarama dışı bırakılmasını sağlayın. Otomatik dışlamada, ESET Mail Security veri tabanı dosyaları için hangi yolların kullanıldığını bulmak için Microsoft SQL Server örneğine okuma erişimi gerekir. ESET Mail Security yetersiz haklarla ilgili bir hata mesajı gösterirse ESET Mail Security aracının olduğu sunucuda çalıştırdığınız her bir Microsoft SQL Server örneği için NO_AUTHORITY\SYSTEM hesabına Herhangi bir tanımlamayı göster izni vererek bu sorunu çözün.

Daha fazla ayrıntı için, Microsoft SQL Server için otomatik dışlamalar oluşturmak üzere veri tabanı veri konumlarını almak için izin ekleme hakkındaki Bilgi Bankası makalesine bakın.

ESET Mail Security önemli sunucu uygulamalarını ve sunucu işletim sistemi dosyalarını tespit eder ve bunları otomatik olarak Tarama Dışı Bırakma listesine ekler. Otomatik dışlamalar, varsayılan olarak etkinleştirilir. Her bir sunucu uygulaması tarama dışı bırakmasını, kaydırma çubuğunu kullanarak aşağıdaki sonuçla birlikte devre dışı bırakabilir/etkinleştirebilirsiniz:

Etkinleştirildiğinde, buna ait önemli dosyalar ve klasörler, tarama dışında bırakılan dosyalar listesine eklenir. Sunucunun her yeniden başlatılışında sistem, tarama dışı öğeleri otomatik olarak denetler ve sistem veya uygulama değişiklikleri varsa listeyi günceller (örneğin yeni bir sunucu uygulaması yüklendiğinde). Bu ayar, önerilen Otomatik dışlamaların her zaman uygulanmasını sağlar.

Devre dışı bırakıldığında, otomatik olarak dışarıda bırakılan dosyalar ve klasörler listeden kaldırılacaktır. Manuel olarak girilen kullanıcı tanımlı tarama dışı bırakmalar etkilenmeyecektir.

Exchange Sunucuları için Otomatik tarama dışı öğeleri Microsoft'un önerilerine dayanır. ESET Mail Security yalnızca "Dizin/Klasör tarama dışı öğeleri"ni uygular ("Tarama dışı bırakılan işlemler" ve "Tarama dışı bırakılan dosya adı uzantıları" uygulanmaz). Ayrıntılar için aşağıdaki Microsoft Bilgi Bankası makalelerine bakın:

Exchange Server Antivirus Dışlamaları Güncellemesi

Windows'un günümüzde desteklenen sürümlerinin çalıştırıldığı Kurumsal bilgisayarlar için virüs tarama önerileri

Exchange 2007'de Dosya Düzeyinde Antivirus Taraması

Exchange Server'lardaki İşletim Sistemlerinde Anti-Virus Yazılımı (Exchange 2013)

Exchange 2016 server'larında Windows antivirus yazılımını çalıştırma


note

Yerel sunucuda barındırılan DAG'de (Database Availability Group) Aktif ve Pasif veri tabanları için de Exchange veri tabanı dosyası tarama dışı bırakma işlemleri mevcuttur. Otomatik tarama dışı öğeler listesi her 30 dakikada bir güncellenir. Oluşturulan yeni Exchange veri tabanı dosyası varsa, Aktif veya Pasif olma durumuna bakılmaksızın otomatik olarak tarama dışında bırakılır.

Otomatik tarama dışı bırakmaları tanımlamak ve oluşturmak için ESET Mail Security, yükleme klasöründe bulunan özel eAutoExclusions.exe uygulamasını kullanır. Sizin herhangi bir etkileşimde bulunmanız gerekmez ancak sisteminizde algılanan sunucu uygulamalarını listelemek için eAutoExclusions.exe -servers komutunu yürüterek komut satırını kullanabilirsiniz. Tam sentaksı görüntülemek için şunu kullanın: eAutoExclusions.exe -?.

Yükseltilmiş izinler hesabı

Bu özellik ESET Mail Security aracının ağ paylaşımları, Microsoft SQL Server veri tabanı dosya konumları veya Skype for Business dosya paylaşımı depolama alanı gibi kaynaklar için daha fazla tarama dışı bırakma oluşturabilmesini sağlar. Otomatik dışlamalar işlevini genişletmek için yükseltilmiş izinler hesabını etkinleştirin ve etki alanınızın veya yerel yönetici hesabınızın kullanıcı adını ve parolasını girin. İsterseniz bu amaç için yeni bir özel hesap oluşturabilirsiniz, ancak hesabın etki alanının built-in Administrators (BA) group veya yerel Administrators group üyesi olduğundan emin olun.