ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Web arabirimi

Posta Karantinası Web arabirimi Posta karantina yöneticisinin alternatifidir, ancak yalnızca Yerel karantina için kullanılabilir.


note

Posta Karantinası Web arabirimi, Uç Aktarım Sunucusu rolüne sahip bir sunucuda kullanılamaz, çünkü Active Directory'e kimlik doğrulama için erişilemez.

Posta karantinası web arabirimi, posta karantina durumunu görüntülemenizi sağlar. Karantinaya alınan e-posta nesnelerini yönetmenize de izin verir. Bu web arabirimine, karantina raporlarındaki bağlantılar üzerinden veya doğrudan web tarayıcınıza bir URL girerek erişilebilir.

Posta Karantinası web arabirimine erişmek için, etki alanı kimlik bilgilerini kullanarak kimlik doğrulamalısınız. Edge, etki alanı kullanıcısı için otomatik olarak kimlik doğrulaması yapar. Ancak web sayfası sertifikası geçerli olmalıdır, Otomatik giriş Microsoft Internet Explorer'da etkinleştirilmelidir. Ayrıca Posta Karantinası Web arabirimini yerel intranet sitelerine de eklemeniz gerekir.

Active Directory'deki herhangi bir kullanıcı Posta Karantinası web arabirimine erişebilir, ancak yalnızca e-posta adresine gönderilen karantinaya alınmış öğeleri (kullanıcının takma adları dahil) görür. Yönetici tüm alıcılar için, karantinaya alınmış öğelerin tamamını görebilir.


important

ESET Mail Security, Posta Karantinası Web arabirimini çalıştırmak için IIS kullanmıyor. Bunun yerine, HTTP sunucu API'sini kullanır. Bu API, güvenli HTTP bağlantıları üzerinden veri alışverişini sağlamak için SSL desteği içerir.

Web url'si

Bu, Posta Karantinası Web arabiriminin kullanılabildiği URL'dir. Varsayılan olarak, sunucunun /quarantine ile olan FQDN'sidir (örneğin, mailserver.company.com/quarantine). Varsayılan /quarantine yerine kendi sanal dizininizi belirtebilirsiniz. Dilediğiniz zaman değeri düzenleyerek Web url'sini değiştirebilirsiniz.

Web değeri bir şema (HTTP, HTTPS) veya bağlantı noktası numarası olmadan belirtilmelidir, yalnızca fqdn/virtualdirectory biçimini kullanın. Ayrıca FQDN yerine joker karakterler de kullanabilirsiniz.

Web URL'sini değiştirdikten sonra, geri al DEFAULT simgesini tıklayarak varsayılana değere geri dönemezsiniz. Girişi kaldırın ve metin kutusunu boş bırakın. Girişi kaldırın ve metin kutusunu boş bırakın. Sunucunuzu yeniden başlatın. ESET Mail Security başlatıldığında ve Web url'sini boş bulduğunda, bu alanı varsayılan fqdn/quarantine değeriyle otomatik olarak doldurur.


note

ESET Mail Security Web url'lerini dört farklı biçimde destekler:

Güçlü joker karakter (+/quarantine)
Özel (mydomain.com/quarantine)
IP'ye bağlı zayıf joker karakter (192.168.0.0/quarantine)
Zayıf joker karakter (*/quarantine)

Daha fazla bilgi için URL Önek Dizileri makalesinin Ana Bilgisayar Belirleyici Kategoriler bölümünü okuyun.

Web ve rapor dili

Bu özellik, Posta Karantinası web arabiriminin ve Karantina raporlarının dilini ayarlamanıza olanak tanır.

HTTPS bağlantı noktası

HTTPS bağlantı noktası, web arabirimi için kullanılır. Varsayılan bağlantı noktası numarası 443'tür.

HTTP bağlantı noktası

HTTP bağlantı noktası - E-posta raporları üzerinden karantinadan e-postaları çıkarmak için kullanılır.


important

IIS'e yüklenmiş bir SSL sertifikanız yoksa HTTPS bağlantı noktasını yapılandırın. HTTPS veya HTTP için bağlantı noktası numarasını değiştirirseniz, IIS'teki ilgili bağlayıcı bağlantı noktasını eklemeyi unutmayın.

Varsayılan yöneticileri etkinleştir

Varsayılan olarak, yönetici grubunun üyelerine Posta Karantinası web arabirimine yönetici erişim hakkı varsayılan olarak verilir. Yönetici erişiminin hiçbir kısıtlaması yoktur ve Yöneticinin tüm alıcılar için karantinaya alınmış öğelerin tümünü görmesine izni verilir. Bu seçeneği devre dışı bırakırsanız yalnızca Ek erişim hakları (aşağıya bakın) bölümünde listelenen kullanıcılar Posta Karantinası Web arabirimine erişebilir.

Ek erişim hakları

Bu özellik, kullanıcıların diğer kullanıcıların Posta Karantinasını yönetmesine olanak tanır. Karantinaya alınan öğeleri yönetmek için bir kullanıcıya (veya gruba) başka bir kullanıcının (veya tüm grup üyelerinin) Posta Karantinası web arabirimine ek erişim izni vererek karantina yöneticileri oluşturabilirsiniz.

1.Düzenle seçeneğini tıklayarak ek erişim hakları penceresini açın ve Ekle düğmesini tıklayın.

2.Seç'i tıklayın ve üyelerine Posta Karantinası'na erişim izni verilecek bir kullanıcı veya grup seçmek için Active Directory nesne seçiciyi kullanın.

3.Açılır menüden Erişim türünü seçin:

Yönetici - Kullanıcının Posta Karantinası Web arabirimine yönetici erişimi olur.

Temsilci erişimi - Kullanıcının (temsilcinin) başka bir alıcının karantinaya alınan mesajlarını görmesine ve yönetmesine izin verilir. Karantinaya alınan mesajlarının yetkilendirilen kişi tarafından yönetileceği kullanıcının e-posta adresini yazarak Alıcı adresini belirtin. Bir kullanıcının Active Directory'de diğer adları varsa istenirse her bir diğer ad için ek erişim hakları verebilirsiniz.

Temsilci kullanıcı veya grup - Temsilci erişimi ile aynıdır. Kullanıcı, üyelerinin karantinası yönetilecek bir kullanıcı veya grubu seçmek için Active Directory nesne seçiciyi de kullanabilir.

web_interface_new_access

4.Seç'i tıklayın ve bir Hedef kullanıcı veya grup seçin. Üyelerinin karantinası Adım 2'de seçilen temsilci tarafından yönetilecek olan bir kullanıcı veya grup seçmek için Active Directory nesne seçiciyi kullanın.

Posta Karantinası Web arabirimine ek erişim hakkı tanınan kullanıcılara örnek:

web_interface_additional_access

Posta Karantinası Web arabirimine erişmek için web tarayıcınızı açın ve Gelişmiş ayarlar (F5) > Sunucu > Posta karantinası > Web arabirimi > Web URL'si bölümünde belirtilen URL'yi kullanın.

idh_xmon_quarantine_web_admin

Serbest bırak

Replay (Yeniden oynat) dizinini kullanarak e-postaları orijinal alıcılarına gönderir ve karantinadan siler. İşlemi onaylamak için Gönder'i tıklatın.


note

Karantinadan bir e-postayı çıkarırken ESET Mail Security, dolandırma amacıyla kolaylıkla kullanılabileceği için To: MIME başlığını yoksayar. Bunun yerine, SMTP bağlantısı sırasında alınan RCPT TO: komutundaki orijinal alıcı bilgisini kullanır. Bu, karantinadan çıkarılmakta olan mesajın doğru e-posta alıcısı tarafından alınmasını sağlar.


note

Kümelenmiş bir ortam çalıştırıyor ve bir mesajı karantinadan çıkarıyorsanız mesaj diğer ESET Mail Security düğümleri tarafından yeniden karantinaya alınmaz. Küme düğümleri arasındaki kuralların senkronizasyonu ile elde edilir.

Şuraya serbest bırak

Bir e-postayı tüm alıcılara bırakmak istemiyorsanız serbest bırakılan e-postayı alacak belirli alıcıları seçmek için bu seçeneği kullanın. Bu seçenek yalnızca birden fazla alıcısı olan mesajlar için kullanılabilir.

Sil

Bu özellik, öğeleri karantinadan siler. İşlemi onaylamak için Gönder'i tıklatın.

Konu'yu tıkladığınızda, karantinaya alınan e-posta ile ilgili Tür, Neden, Gönderici, Tarih, Ekler gibi ayrıntıları içeren bir açılır pencere görüntülenir.

quarantine_web_interface_email_detail

Karantinaya alınan e-posta üst bilgisini incelemek için Üst bilgileri göster seçeneğini tıklayın.

quarantine_web_interface_email_header

İstenirse, karantinaya alınan e-posta iletisi için bir eylem gerçekleştirmek üzere Serbest bırak veya Sil'i tıklatın.


note

Posta Karantinası Web arabiriminden tamamen çıkış yapmak için tarayıcı pencerenizi kapatmalısınız. Aksi halde, önceki ekrana geri dönmek için Karantina görünümüne git öğesini tıklatın.

quarantine_web_interface_logout


important

Posta Karantinası Web arabirimine erişmekle ilgili sorunlarla karşılaşıyorsanız veya HTTP Error 403.4 - Forbidden ya da benzeri bir hata alıyorsanız, hangi Karantina türünün seçildiğini görmek ve bunun Yerel karantina olduğundan ve Web arabirimini etkinleştir seçeneğinin etkin olduğundan emin olmak için kontrol edin.