ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Antispam gelişmiş ayarları

Bu ayarları, önceden tanımlanan kriterlere uygun olarak, harici sunucular (RBL - Gerçek Zamanlı Kara Delik Listesi ve DNSBL - DNS Engelleme Listesi olarak tanımlanır) tarafından mesaj doğrulaması için yapılandırın. RBL sunucuları, Received: üst bilgilerinden ayıklanan IP adresleriyle sorgulanır ve DNSBL sunucuları, mesaj gövdesinden ayıklanan IP adresleri ve etki alanlarıyla sorgulanır.

Ayrıntılı açıklama için RBL ve DNSBL ile ilgili makalelere bakın.

Received headerda yer alacak doğrulanmış adres sayısı (en çok)

Antispam tarafından denetlenen IP adreslerinin sayısını sınırlandırabilirsiniz. Bu, Received: from başlıklarında yazılan IP adreslerini içerir. Varsayılan değer 0'dır, yani yalnızca son tanımlanan göndericinin IP adresi denetlenir.

Göndericinin adresini son kullanıcı kara listesine göre doğrula

Posta sunucuları tarafından gönderilmeyen (posta sunucuları olarak listelenmeyen bilgisayarlar) e-posta iletileri, gönderenin kara listede yer almadığından emin olmak için doğrulanır. Bu seçenek varsayılan olarak etkindir. Gerekirse ayarı devre dışı bırakabilirsiniz, ancak posta sunucularından gönderilmemiş olan iletiler, kara listeye göre denetlenmez.


note

Harici üçüncü taraf Engelleme listelerinin sonuçları, Received: from başlıklarındaki IP adresleri için son kullanıcı kara listesine göre önceliğe sahiptir. Tüm IP adresleri (doğrulanmış adresler için belirtilen maksimum sayıya kadar) harici üçüncü taraf sunucular tarafından değerlendirme için gönderilir.

Ek RBL sunucuları

İletiler analiz edilirken sorgulanan Gerçek Zamanlı Kara Delik Listesi (RBL) sunucularından oluşan bir listedir.


note

İlave RBL sunucuları eklerken, sunucunun etki alanı adını girin (ör. sbl.spamhaus.org). Sunucu tarafından desteklenen tüm dönüş kodlarıyla çalışacaktır.

antispam_rbl_list_server

Alternatif olarak, dönüş koduna sahip bir sunucu adını aşağıdaki biçimde belirtebilirsiniz: server:response (örneğin: zen.spamhaus.org:127.0.0.4). Bu biçimi kullanırken, her sunucu adını ve dönüş kodunu ayrı ayrı eklemenizi öneririz, bu şekilde eksiksiz bir listeye sahip olursunuz. Dönüş kodlarıyla birlikte tüm sunucu adlarını belirtmek için Ekle penceresinde Çoklu değerler gir seçeneğini tıklatın. Girişler aşağıdaki örneğe benzemelidir, gerçek RBL sunucu ana bilgisayar adları ve dönüş kodları farklı olabilir:

antispam_rbl_list_server1

Ayrıca, her girişi tek tek manuel olarak eklemek yerine özel listenizi bir dosyadan da içe aktarabilirsiniz. Bunun için, İçe aktar'ı tıklayıp listeye eklemek istediğiniz girişleri içeren dosyanızı bulun. Aynı şekilde mevcut listenizi bir dosyaya aktarmak istiyorsanız, içerik menüsünden Dışa aktar'ı seçin.

RBL istek yürütme sınırı (saniye olarak)

Bu seçenek, RBL sorguları için bir maksimum süre ayarlamanıza olanak sağlar. RBL yanıtları, yalnızca süre içinde yanıt veren RBL sunucularından kullanılır. Değer "0" olarak ayarlanırsa süre aşımı devreye girmez.

RBL'e karşı doğrulanan adreslerin maksimum sayısı

Bu seçenek, RBL sunucusuna karşı sorgulanacak olan IP adreslerinin sayısını sınırlandırmanıza olanak verir. RBL sorgularının toplam sayısının Alınan: başlıklarındaki IP adreslerinin sayısının (en fazla RBL maxcheck IP adreslerinin maksimum sayısı kadar) RBL listesinde belirtilen RBL sunucularının sayısıyla çarpımından elde edilen değer olacağını unutmayın. Değer "0" olarak ayarlanırsa, sınırsız sayıda alınan başlıkları denetlenir. Yoksayılan IP listesindeki IP'lerin RBL IP adresleri sınırı kapsamında sayılmadığını unutmayın.

Ek DNSBL sunucuları

İleti gövdesinden ayıklanan etki alanları ve IP adresleriyle sorgulanan DNS Engelleme Listesi (DNSBL) sunucularından oluşan bir listedir.


note

İlave DNSBL sunucuları eklerken, sunucunun etki alanı adını girin (ör. dbl.spamhaus.org). Sunucu tarafından desteklenen tüm dönüş kodlarıyla çalışacaktır.

antispam_dnsb_list_server

Alternatif olarak, dönüş koduna sahip bir sunucu adını aşağıdaki biçimde belirtebilirsiniz: server:response (örneğin: zen.spamhaus.org:127.0.0.4). Bu durumda, her sunucu adını ve dönüş kodunu ayrı ayrı eklemenizi öneririz, bu şekilde eksiksiz bir listeye sahip olursunuz. Dönüş kodlarıyla birlikte tüm sunucu adlarını belirtmek için Ekle penceresinde Çoklu değerler gir seçeneğini tıklatın. Girişler şu örneğe benzemelidir, gerçek DNSBL sunucu ana bilgisayar adları ve dönüş kodları farklı olabilir:

antispam_dnsb_list_server1

DNSBL sorgusu yürütme sınırı (saniye olarak)

Tamamlanacak tüm DNSBL sorguları için maksimum süre aşımı ayarlamanıza olanak sağlar.

DNSBL karşısında doğrulanan adreslerin maksimum sayısı

DNS Engelleme Listesi sunucusuna karşı sorgulanacak olan IP adreslerinin sayısını sınırlandırmanıza olanak verir.

DNSBL karşısında doğrulanan etki alanlarının maksimum sayısı

DNS Engelleme Listesi sunucusuna karşı sorgulanacak olan etki alanlarının sayısını sınırlandırmanıza olanak verir.

Maksimum ileti tarama boyutu (kB)

Belirtilen değerden daha büyük olan iletiler için Antispam taramasını sınırlandırır. Varsayılan değer 0 sınırsız mesaj boyutu taraması anlamına gelir. Normalde Antispam taramasını sınırlandırmak için bir neden yoktur, ancak belirli durumlarda sınırlandırmanız gerekirse değerleri gereken boyuta dönüştürün. Ayarlandığında, Antispam altyapısı belirtilen boyuta kadarki iletileri işler ve daha büyük iletileri yok sayar.


note

Mümkün olan en düşük sınır 12 kB boyutudur. 1 olan değeri 12 olarak değiştirirseniz Antispam altyapısı, her zaman 12 kB ve üzeri boyuttaki iletileri okur.

Belirlenmemiş iletilerin geçici olarak reddedilmesini etkinleştir

Antispam altyapısı iletinin SPAM olup olmadığını belirleyemezse ki bu, iletinin bazı şüpheli SPAM özellikleri taşıdığı ancak SPAM olarak işaretlemeye yeterli olmadığı anlamına gelir (örneğin bir kampanyanın ilk e-postası veya karışık derecelendirmelere sahip IP aralığından gelen bir e-posta), bu ayar (etkinleştirildiğinde) ESET Mail Security aracının bu türde iletiyi geçici olarak reddetmesine olanak sağlar. Bu işlem, Gri listelemeye benzer. Aşağıdakilerden biri gerçekleşene kadar ileti reddedilir:

Aralık sona erer ve ileti bir sonraki iletim girişimi üzerine kabul edilir. Bu iletide ilk sınıflandırma muhafaza edilir (SPAM veya HAM).

Antispam bulutu yeterli veriyi toplar ve zaman aralığı dolmadan önce iletiyi düzgün bir şekilde sınıflandırabilir.

Reddedilen ileti ESET Mail Security tarafından saklanmaz; SMTP RFC'ye uygun olarak gönderen posta sunucusu tarafından yeniden gönderilmelidir.

Geçici olarak reddedilen iletilerin analiz için gönderilmesini etkinleştir

İleti içeriği daha fazla inceleme için otomatik olarak gönderilir. Bu, gelecek e-posta iletilerinin sınıflandırılmasını geliştirir.


important

Geçici olarak reddedilen ve analize gönderilen iletilerin aslında HAM olduğu ortaya çıkabilir. Nadiren, geçici olarak reddedilen iletiler manuel değerlendirme için kullanılabilir. Bu özelliği yalnızca potansiyel olarak hassas olabilecek verilerin sızdırılması gibi bir riskin olmadığı durumlarda etkinleştirin.