ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Gri listeleme ayarları

Gri Listelemeyi Etkinleştir işlevi, aşağıdaki tekniği kullanarak istenmeyen postalara karşı kullanıcıları koruyan bir özelliği etkinleştirir: Aktarım aracısı, bilinen bir göndericiden olmayan tüm alınan e-postalar için "geçici olarak ret" SMTP dönüş değeri gönderir (varsayılan olarak 451/4.7.1). Yasal bir sunucu, iletiyi gecikmenin ardından yeniden göndermeyi dener. İstenmeyen posta sunucuları genellikle iletiyi yeniden göndermeyi denemez. Bunun nedeni, bu sunucuların binlerce e-posta adresinin üzerinden geçmeleri ve yeniden göndermekle vakit kaybetmemeleridir. Gri listeleme, antispam korumasının ek bir katmanıdır ve antispam modülünün istenmeyen posta değerlendirme becerileri üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

İleti kaynağı değerlendirilirken, Gri Listeleme yöntemi Exchange server'daki Onaylanan IP listesini, Yoksayılan IP listesini, Güvenli Göndericileri ve İzin verilen IP listelerinin yanı sıra alıcı posta kutusundaki AntispamBypass ayarlarını dikkate alır. Gri Listeleme algılama yöntemi, bu IP adresi/gönderici listelerinden alınan e-postaları veya AntispamBypass seçeneğinin etkin olduğu bir posta kutusuna iletilen e-postaları kapsamı dışında bırakır.

Gönderici adresinin yalnızca etki alanı bölümünü kullan

Bu özellik, gönderenin e-posta adresindeki adını yoksayar; yalnızca etki alanı dikkate alınır.

ESET kümesinde gri listeye alınan veri tabanlarını senkronize et

Gri listeleme veri tabanı girişleri, ESET kümesindeki sunucular arasında gerçek zamanlı olarak paylaşılır. Sunuculardan biri gri listeleme tarafından işlenen bir ileti aldığında, bu bilgiler ESET Mail Security tarafından ESET kümesindeki diğer düğümlerde yayınlanır.

İlk bağlantı reddi için süre sınırı (dk.)

Bir ileti ilk kez iletildiğinde ve geçici olarak reddedildiğinde, bu parametre iletinin sürekli olarak reddedileceği süre dilimini tanımlar (ilk retten itibaren ölçülür). Belirtilen süre geçtikten sonra ileti başarılı bir şekilde alınır. Girebileceğiniz en düşük değer 1 dakikadır.

Doğrulanmayan bağlantı son kullanma süresi (saat)

Bu parametre, üçleme verilerinin depolanacağı en düşük süre aralığını tanımlar. Geçerli bir sunucu, bu süre dolmadan önce istenen iletiyi yeniden göndermelidir. Bu değer İlk bağlantı reddi için süre aşımı değerinden büyük olmalıdır.

Doğrulanan bağlantı son kullanma süresi (gün)

Üçleme bilgilerinin depolanacağı en düşük gün sayısını belirtir. Bu süre boyunca belirli bir göndericiden gelen e-postalar herhangi bir gecikme olmadan alınır. Bu değer, Doğrulanmayan bağlantılar için süre aşımı zamanı değerinden büyük olmalıdır.

Geçici olarak reddedilen bağlantılar için SMTP yanıtı

Bir ileti reddedilirse, SMTP'ye gönderilen SMTP geçici ret yanıtını tanımlayan Yanıt kodu, Durum kodu ve Yanıt iletisini belirtin. SMTP ret yanıtı iletisine örnek:

Yanıt kodu

Durum kodu

Yanıt iletisi

451

4.7.1

Lütfen daha sonra tekrar deneyin.


note

SMTP ret yanıtını tanımlarken sistem değişkenlerini de kullanabilirsiniz.


important

SMTP yanıt kodlarında yanlış sentaks, Gri Listeleme korumasının düzgün çalışmamasına neden olabilir. Sonuç olarak, istenmeyen posta iletileri istemcilere iletilebilir veya iletiler hiç gönderilmeyebilir.

Gri listeleme yöntemi kullanılarak değerlendirilen tüm iletiler SMTP koruması günlüğünde kaydedilir.