ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Sızıntı algılandı

Sızıntılar sisteme web sayfaları, paylaşılan klasörler, e-posta veya çıkarılabilir aygıtlar (USB, harici diskler, CD, DVD, vb.) gibi çeşitli giriş noktalarından ulaşabilir.

Standart davranış

Sızıntıların, ESET Internet Security tarafından nasıl işlendiğine dair genel bir örnek olarak, sızıntılar şunların kullanımıyla algılanabilir:

Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması

Web erişimi koruması

E-posta istemci koruması

İsteğe bağlı bilgisayar taraması

Bunların her biri standart temizleme düzeyini kullanır ve dosyayı temizleyip Karantinaya taşımaya veya bağlantıyı sonlandırmaya çalışır. Ekranın sağ alt köşesindeki bildirim alanında bir bildirim penceresi görüntülenir. Tespit edilen/temizlenen nesnelerle ilgili ayrıntılı bilgiler için Günlük dosyaları bölümüne bakın. Temizleme düzeyleri ve davranışı ile ilgili daha fazla bilgi için Temizleme bölümüne bakın.

ANTIVIRUS_BEHAVIOR_01

Enfekte olan dosyalar için bilgisayarı tarama

Bilgisayarınız yavaşlama, sık sık donup kalma gibi kötü amaçlı yazılımdan etkilenme işaretleri gösteriyorsa, şunları yapmanızı öneririz:

1.ESET Internet Security uygulamasını açıp Bilgisayar taraması'nı tıklatın.

2.Bilgisayarınızı tarayın'ı tıklatın (daha fazla bilgi için Bilgisayar taraması bölümüne bakın).

3.Tarama bittikten sonra taranan, etkilenen ve temizlenen dosyaların sayısını görmek için günlüğü inceleyin.

Diskinizin yalnızca belirli bir bölümünü taramak istiyorsanız Özel tarama'yı tıklatın ve virüs taraması yapılacak hedefleri belirleyin.

Temizleme ve silme

Gerçek zamanlı dosya sistemi korumasının gerçekleştireceği önceden tanımlı bir eylem yoksa, uyarı penceresinde bir seçenek belirlemeniz istenir. Genellikle, Temizle, Sil ve Eylem yok seçenekleri kullanılabilir. Etkilenen dosyaları temizlenmemiş olarak bırakacağından Eylem yok seçeneğinin belirlenmesi önerilmez. Burada geçerli olan özel durum, dosyanın zararsız olduğundan ve yanlışlıkla algılandığından emin olduğunuz durumdur.

ANTIVIRUS_BEHAVIOR_AND_USER_INTERACTION_01

Bir dosya, kendisine kötü amaçlı kod ekleyen bir virüsün saldırısına uğradıysa temizleme işlemi uygulayın. Durum buysa, öncelikle etkilenen dosyayı özgün durumuna geri yüklemek için temizlemeyi deneyin. Dosya tümüyle kötü amaçlı kod içeriyorsa silinir.

Etkilenen dosya bir sistem işlemi tarafından "kilitlendiyse" veya kullanılıyorsa, genellikle ancak serbest bırakıldıktan sonra silinir (normalde sistem yeniden başlatıldıktan sonra).

Karantinadan geri yükleme

Karantinaya ESET Internet Security ana program penceresinden Araçlar > Zamanlayıcı öğeleri tıklanarak erişilebilir.

Karantinaya alınan dosyalar da orijinal konumlarına geri yüklenebilir:

Bunun için, Karantinadaki belirli bir dosyayı sağ tıklayarak içerik menüsünden Geri Yükle özelliğini kullanın.

Bir dosya istenmeyen türden olabilecek uygulama olarak işaretlenmişse, Geri yükle ve tarama dışı bırak seçeneği etkinleştirilir. Ayrıca Tarama dışı bırakma bölümüne de bakın.

İçerik menüsü Şuna geri yükle seçeneğini de sunar. Bu seçenek, bir dosyayı silindiği konumdan başka bir konuma geri yüklemenize olanak tanır.

Geri yükleme işlevi bazı durumlarda (örneğin, salt okunur ağ paylaşımında bulunan dosyalar için) kullanılamaz.

Birden çok tehdit

Etkilenen dosyalar Bilgisayar taraması sırasında temizlenmediyse (veya Temizleme düzeyi Temizleme Yok olarak ayarlandıysa), bir uyarı penceresi, görüntülenen dosyalar için eylem seçmenizi ister. Dosyalar için eylemleri seçin (eylemler listedeki her dosya için ayrı ayrı belirlenir) ve sonra Son seçeneğini tıklatın.

Arşivlerdeki dosyaları silme

Varsayılan temizleme modunda, arşiv ancak yalnızca etkilenen dosyalar içeriyor ve temiz dosya içermiyorsa tümüyle silinir. Başka bir deyişle, arşivler zararsız temiz dosyalar da içeriyorsa silinmez. Katı kurallı temizleme taraması gerçekleştirirken dikkatli olun; Katı kurallı temizleme etkinken arşivde tek bir etkilenen dosya bulunsa bile, arşivdeki diğer dosyaların durumuna bakılmaksızın arşiv tümüyle silinir.