ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Bilgisayar taraması

İsteğe bağlı tarayıcı antivirüs çözümünüzün önemli bir parçasıdır. Bilgisayarınızdaki dosyalarda ve klasörlerde tarama işlemi gerçekleştirmek için kullanılır. Güvenlik açısından, güvenlik taramalarının yalnızca enfeksiyondan şüphelenildiğinde değil, rutin güvenlik önlemlerinin parçası olarak düzenli şekilde yapılması önemlidir. Diske yazıldıklarında Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması tarafından yakalanmayan virüsleri algılamak için sisteminizde düzenli olarak kapsamlı tarama gerçekleştirmenizi öneririz. Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması o anda devre dışıysa, algılama altyapısı eskiyse veya dosya diske kaydedildiğinde virüs olarak algılanmadıysa bu gerçekleşebilir.

SCANNER_MAIN

İki tür Bilgisayar taraması mevcuttur. Bilgisayarınızı tarayın seçeneği, tarama parametreleri belirtmeye gerek olmadan sistemi hızlıca tarar. Özel tarama (Gelişmiş taramalar altında) belirli konumları hedeflemenizi sağlamak üzere tasarlanmış önceden tanımlanmış tarama profilleri arasından seçim yapmanıza ve spesifik tarama hedefleri belirlemenize izin verir.

Tarama işlemi hakkında daha fazla bilgi için Tarama ilerleme durumu bölümüne bakın.


note

Varsayılan olarak, ESET Internet Security bilgisayar taraması sırasında bulunan tespitleri otomatik olarak temizlemeye veya silmeye çalışır. Bazı durumlarda, hiçbir işlem gerçekleştirilemezse interaktif bir uyarı alırsınız ve bir temizleme işlemi seçmeniz gerekir (örneğin, silme veya yoksayma gibi). Temizleme düzeyini değiştirmek ve daha ayrıntılı bilgi edinmek için Temizleme bölümüne bakın. Önceki taramaları gözden geçirmek için Günlük dosyaları'na bakın.

ICON_SCAN Bilgisayarınızı tarayın

Bilgisayarınızı tarayın seçeneği, hızlı bir şekilde bilgisayar taraması başlatmanıza ve etkilenen dosyaları kullanıcı müdahalesine gerek kalmadan temizlemenize olanak verir. Bilgisayarınızı tarayın seçeneğinin avantajı, kullanımının kolay olması ve ayrıntılı tarama yapılandırması gerektirmemesidir. Bu tarama, yerel sürücülerdeki tüm dosyaları denetler ve algılanan sızıntıları otomatik olarak temizler veya siler. Temizleme düzeyi otomatik olarak varsayılan değere ayarlanır. Temizleme türleri hakkında ayrıntılı bilgi için bkz. Temizleme.

Ayrıca bir dosya veya klasörü taramak için Sürükle-Bırak taramasını da kullanabilirsiniz. Bunun için söz konusu dosya veya klasörü tıklayın, fare düğmesini basılı tutarken imleci işaretli alana taşıyıp bırakın. Bunun ardından, uygulama ön plana taşınır.

Gelişmiş taramalar altında şu tarama seçenekleri yer alır:

ICON_CUSTOM_SCAN Özel tarama

Özel tarama, tarama hedefleri ve yöntemleri gibi tarama parametreleri belirtmenize izin verir. Özel taramanın avantajı, parametreleri ayrıntılı bir şekilde yapılandırabilmenizdir. Yapılandırmalar, kullanıcı tanımlı tarama profillerine kaydedilebilir; bu da taramanın aynı parametrelerle yinelenerek gerçekleştirildiği durumlarda kullanışlı olabilir.

ICON_REMOVABLE_SCAN Çıkarılabilir medya taraması

Bilgisayarınızı tarayın seçeneğine benzer. Bilgisayara bağlı olan çıkarılabilir medyanın (CD/DVD/USB gibi) hızlı taramasını başlatır. Bu, bir bilgisayara USB flash sürücü bağladığınızda ve bu medyanın içeriklerini kötü amaçlı yazılım ve diğer olası tehditlere karşı taramak istediğinizde faydalıdır.

Bu tür tarama Özel tarama öğesini tıklatıp Tarama hedefleri açılır menüsünden Çıkarılabilir medya ve Tara seçeneklerini tıklatarak da başlatılabilir.

ICON_REPEAT_SCAN Son taramayı tekrarla

Bu seçenek, daha önce gerçekleştirilen tarama işlemini aynı ayarları koruyarak hızlıca başlatmanıza olanak sağlar.

Taramadan sonraki işlem açılır menüsü, taramanın tamamlanmasının ardından otomatik olarak gerçekleştirilecek işlemi belirlemenize olanak tanır:

Eylem yok - Tarama tamamlandıktan sonra hiçbir eylem gerçekleştirilmez.

Kapat – Bilgisayar, tarama tamamlandıktan sonra kapatılır.

Gerekirse yeniden başlat - Bilgisayar yalnızca tespit edilen tehditlerin temizlenmesi işlemini tamamlamak için gerekirse yeniden başlatılır.

Yeniden başlat – Taramanın ardından tüm açık programları kapatır ve bilgisayarı yeniden başlatır.

Gerekirse yeniden başlatmayı zorla - Bilgisayar yalnızca tespit edilen tehditlerin temizlenmesi işlemini tamamlamak için gerekirse yeniden başlamaya zorlanır.

Yeniden başlatmayı zorla - Kullanıcı etkileşimini beklemeden tüm açık programların kapatılmasını zorlar ve tarama tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatır.

Uykuya geç – Oturumunuzu korur ve bilgisayarı düşük güç moduna getirir ve bu sayede işinize hızlı bir şekilde devam edebilirsiniz.

Hazırda beklet – RAM'de çalışan her şeyi alıp sabit sürücünüzde özel bir dosyaya taşır. Bilgisayarınız kapanır, ancak daha sonra başlattığınızda önceki durumundan devam eder.


note

Uyku veya Hazırda Beklet işlemleri bilgisayarınızın Güç ve uyku işletim sistemi ayarlarına veya bilgisayar/dizüstü bilgisayar özelliklerine dayalı olarak kullanılabilir. Uyuyan bir bilgisayarın hâlâ çalışan bir bilgisayar olduğunu lütfen unutmayın. Bilgisayarınız pil gücü ile çalıştığı sırada temel işlevleri çalıştırmaya ve elektrik kullanmaya devam eder. Örneğin ofis dışında seyahat ederken pil ömrünü korumak için Hazırda Beklet seçeneğini kullanmanızı öneririz.

Seçilen eylem, çalışan tüm taramaların tamamlanmasının ardından başlatılacak. Kapat veya Yeniden Başlat'ı seçtiğinizde onay iletişim penceresinde 30 saniyelik bir geri sayım görüntülenir (istenen işlemi devre dışı bırakmak için İptal'i tıklayın).


note

Ayda en az bir defa bilgisayar taraması çalıştırmanızı öneririz. Tarama, Araçlar > Zamanlayıcı'dan zamanlanan görev olarak yapılandırılabilir. Haftalık bilgisayar taramasını nasıl zamanlayabilirim?