ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Posta kutusu koruması

ESET Internet Security uygulamasının posta kutunuzla entegre edilmesi, e-posta mesajlarındaki kötü amaçlı kodlara karşı etkin koruma düzeyini artırır.

Posta kutusu korumasını yapılandırmak için Gelişmiş ayarlar > Korumalar > E-posta istemci koruması > Posta kutusu koruması'nı açın.

İstemci eklentileri ile e-posta korumasını etkinleştir – Devre dışı bırakıldığında e-posta istemcisi eklentileriyle koruma özelliği kapanır.

Taranan e-postaları seçin:

Alınan e-posta

Gönderilen e-posta

Okunan e-posta

Değiştirilen e-posta


note

İstemci eklentileri ile e-posta korumasını etkinleştir ayarını etkin halde bırakmanızı öneririz. Entegrasyon etkin veya işlevsel olmasa bile e-posta iletişimi Posta aktarımı koruması (IMAP/IMAPS ve POP3/POP3S) ile korunmaya devam eder.

 

Spam'e karşı tara

Spam adı verilen yetkisiz e-postalar, elektronik iletişimin en büyük sorunlarından biri arasındadır. İstenmeyen posta, tüm e-posta iletişiminin yüzde 30'ini oluşturuyor. E-posta istemci antispam bu soruna karşı koruma sağlar. E-posta istemci antispam birkaç e-posta güvenliği ilkesini birleştirerek gelen kutunuzu temiz tutmak için üstün bir filtreleme sağlar. Spam tespiti için önemli ilkelerden biri, önceden tanımlı güvenilir adreslere (izin verilen) ve spam adreslerine (engellenen) dayalı olarak yetkisiz e-postaları tanımaktır.

Spam olan postaları algılamak için kullanılan birincil yöntem e-posta mesajı özelliklerini taramaktır. Alınan iletiler temel Antispam ölçütüne göre (ileti tanımları, istatistik sezgisel tarama, tanıma algoritmaları ve diğer benzersiz yöntemler) taranır ve bunun sonucunda oluşan indeks değeri iletinin istenmeyen posta olup olmadığını belirler.

E-posta istemci antispam'i etkinleştir - Etkinleştirildiğinde, alınan mesajlar spam'e karşı taranır.

Gelişmiş spam tarayıcısını kullan - Ek antispam verileri düzenli aralıklarla indirilir ve bu sayede antispam becerileri artırılarak daha iyi sonuçlar elde edilir.

Spam puanı günlük kaydı – ESET Internet Security Antispam motoru, taranan her iletiye bir istenmeyen posta puanı atar. Mesaj antispam koruma günlüğüne (Ana program penceresi > Araçlar > Günlük dosyaları > E-posta istemci antispam) kaydedilir.

Yok – Antispam taramasındaki puan günlüğe kaydedilmez.

İstenmeyen posta olarak tekrar sınıflandırıldı ve işaretlendi – SPAM olarak işaretlenen iletiler için istenmeyen posta puanının kaydedilmesini istiyorsanız bu seçeneği belirleyin.

Tümü - Tüm iletiler, günlüğe istenmeyen posta puanıyla kaydedilir.


note

Önemsiz e-posta klasöründe bir iletiyi tıklattığınızda Seçili iletileri İSTENMEYEN POSTA DEĞİL olarak tekrar sınıflandır öğesini seçebilirsiniz; böylece ileti gelen kutusuna taşınır. Gelen kutusunda isyenmeyen posta olduğunu düşündüğünüz bir iletiyi tıklattığınızda Seçili iletileri İSTENMEYEN POSTA olarak tekrar sınıflandır öğesini seçebilirsiniz; böylece ileti önemsiz e-posta klasörüne taşınır. Birden çok mesaj seçip bunların hepsi üzerinde aynı anda işlem yapabilirsiniz.

 

Ek işleme optimizasyonu - Optimizasyon devre dışı bırakılırsa tüm ekler hemen taranır. E-posta istemci performansında bir yavaşlama olabilir.

Entegrasyonlar - Posta kutusu korumasını e-posta istemcinize entegre etmenizi sağlar. Daha fazla bilgi için Entegrasyonlar bölümüne bakın.

Yanıt - Spam mesajların işlenmesini özelleştirmenizi sağlar. Daha fazla bilgi için Yanıt bölümüne bakın.