ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Posta aktarımı koruması

IMAP(S) ve POP3(S) protokolleri, e-posta istemci uygulamasında e-posta iletişimlerini almak için kullanılan en yaygın protokollerdir. İnternet İleti Erişim Protokolü (IMAP) e-posta alımı için kullanılan başka bir internet protokolüdür. IMAP, POP3'le kıyasla bazı avantajlar sunar; örneğin, birden fazla istemci aynı anda aynı posta kutusuna bağlanabilir ve iletinin okunup okunmadığı, yanıtlanıp yanıtlanmadığı ya da silinip silinmediği gibi ileti durumu bilgilerini koruyabilir. Bu denetimi sağlayan koruma modülü, sistem başlatıldığında otomatik olarak başlatılır ve bellekte etkin halde kalır.

ESET Internet Security, kullanılan e-posta istemcisinden bağımsız olarak bu protokoller için koruma sağlar ve e-posta istemcisinin yeniden yapılandırılmasını gerektirmez. Varsayılan olarak, POP3 ve IMAP protokolleri üzerinden gerçekleşen iletişimlerin tamamı, varsayılan POP3/IMAP bağlantı noktaları ne olursa olsun taranır.
MAPI protokolü taranmaz. Ancak, Microsoft Exchange sunucusuyla iletişim Microsoft Outlook gibi e-posta istemcilerinde entegrasyon modülü tarafından taranabilir.


note

ESET Internet Security, IMAPS (585, 993) ve POP3S (995) protokolleri taramasını da destekler. Bu protokoller sunucu ve istemci arasında bilgilerin aktarılması için şifreli kanal kullanılır. ESET Internet Security, iletişimi SSL (Güvenli Yuva Katmanı) ve TLS (Aktarım Katmanı Güvenliği) protokollerini kullanarak denetler.

Şifreli iletişim varsayılan olarak taranır. Tarayıcı ayarlarını görüntülemek için Gelişmiş ayarlar > Korumalar > SSL/TLS'yi açın.

Posta aktarımı korumasını yapılandırmak için Gelişmiş ayarlar > Korumalar > E-posta istemci koruması > Posta aktarımı koruması'nı açın.

Posta aktarımı korumasını etkinleştir - Etkinleştirildiğinde, posta aktarımı iletişimi ESET Internet Security tarafından taranır.

Aşağıdaki seçeneklerin yanındaki açma/kapama düğmesini tıklayarak hangi posta aktarımı protokollerinin taranacağını seçebilirsiniz (varsayılan olarak, tüm protokollerin taranması etkindir):

IMAP posta aktarımlarını tara

IMAPS posta aktarımlarını tara

POP3 posta aktarımlarını tara

POP3S posta aktarımlarını tara

Varsayılan olarak, ESET Internet Security standart bağlantı noktalarında IMAPS ve POP3S iletişimini tarar. IMAPS ve POP3S protokolleri için özel bağlantı noktaları eklemek üzere, bunları IMAPS protokolü tarafından kullanılan bağlantı noktaları veya POP3S protokolü tarafından kullanılan bağlantı noktaları'nın yanındaki metin alanına ekleyin. Birden fazla bağlantı noktası numaraları virgülle ayrılmalıdır.

Tarama dışı bırakılan uygulamalar - Belirli uygulamaların Posta aktarımı koruması tarafından taranmasını engellemenizi sağlar. Web erişimi koruması uyumluluk sorunlarına neden olduğunda bu seçenek kullanışlıdır.

Tarama dışı bırakılan IP'ler - Belirli uzak adresleri Posta aktarımı koruması taramasından hariç tutmanıza olanak tanır. Web erişimi koruması uyumluluk sorunlarına neden olduğunda bu seçenek kullanışlıdır.

CONFIG_EPFW_SCAN_IMAP