ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Tarama dışı bırakma

Tarama dışı öğeler, nesneleri algılama altyapısı taramasının dışında bırakmanızı sağlar. Tüm nesnelerin tarandığından emin olmak için, tarama dışı öğelerin yalnızca kesinlikle gerekli olduğunda oluşturulmasını öneririz. Bir nesneyi tarama dışında bırakmanızı gerektirecek durumlar, tarama sırasında bilgisayarınızı yavaşlatan büyük veri tabanı girişlerini taramayı veya taramayla çakışan yazılımı içerebilir.

Performansla ilgili tarama dışı bırakma işlemleri - Dosya ve klasörler tarama dışı bırakılır. Performansla ilgili tarama dışı bırakma işlemleri, oyun uygulamalarını dosya düzeyinde tarama dışı bırakmak için veya anormal sistem davranışı ya da artan performans söz konusu olduğunda yararlıdır.

Algılamayla ilgili tarama dışı bırakma işlemleri, nesneleri algılama adı, yol veya hash kullanarak temizleme kapsamının dışında bırakmanıza olanak tanır. Algılamayla ilgili tarama dışı bırakma işlemlerinde dosya ve klasörler performansla ilgili tarama dışı bırakma işlemlerindeki gibi tarama dışında bırakılmaz. Algılamayla ilgili tarama dışı bırakma işlemleri nesneleri yalnızca algılama altyapısı tarafından algılandıklarında ve tarama dışı öğe listesinde uygun bir kural mevcut olduğunda tarama dışında bırakır.

Diğer tarama dışı öğe türleriyle karıştırılmamalıdır:

Süreç özel durumları – Tarama dışı bırakılan uygulama süreçleriyle ilişkili tüm dosya işlemleri tarama dışında bırakılır (yedekleme hızını ve hizmetlerin sunulmasını iyileştirmek için gerekli olabilir).

Tarama dışı bırakılan dosya uzantıları,

HIPS özel durumları,

Bulut tabanlı koruma için özel durum filtresi.