ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Tarama dışı tutulan işlemler

Tarama dışı bırakılan süreçler özelliği, uygulama süreçlerini Gerçek zamanlı dosya sistemi korumasından hariç tutmanıza olanak tanır. Yedekleme hızını, işlem bütünlüğünü ve hizmet sunumunu iyileştirmek amacıyla, yedekleme sırasında dosya düzeyi koruma ile çakıştığı bilinen bazı teknikler kullanılır. Her iki durumu önlemenin etkili tek yolu, Anti-malware yazılımını devre dışı bırakmaktır. Belirli süreçleri hariç tutarak (örneğin yedekleme çözümleri süreçlerini), hariç tutulan bu süreçlerle ilişkili tüm dosya işlemleri yoksayılır ve güvenli olarak algılanarak yedekleme süreciyle çakışma en düşük düzeye indirilir. Tarama dışı bırakılan öğeleri oluştururken dikkatli olmanızı öneririz - tarama dışı bırakılan bir yedekleme aracı uyarı tetiklemeden etkilenen dosyalara erişebilir. Bu nedenle, genişletilen izinlere yalnızca gerçek zamanlı koruma modülünde izin verilmektedir.


note

Tarama dışı bırakılan dosya uzantıları, HIPS taraması dışında bırakılan öğeler, Algılamayla ilgili tarama dışı bırakma işlemleri veya Performansla ilgili tarama dışı bırakma işlemleri ile karıştırmayın.

Tarama dışı bırakılan işlemler, potansiyel çakışma riskini en düşük düzeye indirir ve tarama dışı bırakılan uygulamaların performansını iyileştirir. Bu, genel performans ve işletim sisteminin istikrarı üzerinde olumlu bir etkide bulunur. Bir işlemin/uygulamanın tarama dışı bırakılması, yürütülebilir dosyasının (.exe) tarama dışında bırakılması anlamına gelir.

Gelişmiş ayarlar > Korumalar > Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması > Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması > Tarama dışı tutulan işlemler'de tarama dışında bırakılan işlemlerin listesine yürütülebilir dosyalar ekleyebilirsiniz.

Bu özellik, yedekleme araçlarını tarama dışında bırakmak için tasarlanmıştır. Yedekleme aracının sürecini tarama dışında bırakmak sadece sistem istikrarını sağlamakla kalmaz, aynı zamanda yedekleme işlemi çalışırken yavaşlatılmayacağı için yedekleme performansını da iyileştirir.


example

Düzenle'yi tıklayarak Tarama dışı bırakılan süreçler yönetim penceresini açın. Burada, tarama dışı öğeler Ekleyebilir ve tarama dışı bırakılacak olan yürütülebilir dosyayı bulabilirsiniz (örneğin Backup-tool.exe).
.exe dosyası tarama dışı öğelere eklendiğinde, bu sürecin işlemi ESET Internet Security tarafından izlenmez ve bu süreç tarafından gerçekleştirilen hiçbir dosya işlemi taranmaz.


important

Yürütülebilir süreç dosyasını seçerken göz atma işlevini kullanmıyorsanız, söz konusu yürütülebilir dosyanın tam yolunu manuel olarak girmeniz gerekir. Aksi halde, yürütülebilir dosya düzgün çalışmaz ve HIPS hata bildirebilir.

Ayrıca mevcut süreçleri Düzenleyebilir veya onları tarama dışı öğelerden Silebilirsiniz.


note

Web erişimi koruması bu tarama dışı bırakma işlemini dikkate almadığı için web tarayıcınızın yürütülebilir dosyasını tarama dışı bırakırsanız, indirilen dosyalar taranmaya devam eder. Bu sayede olası bir sızıntı algılanabilir. Bu senaryo sadece bir örnektir. Web tarayıcıları için tarama dışı öğe oluşturmanızı önermeyiz.