ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Ebeveyn kontrolü

Ebeveyn kontrolü modülü, ebeveynlerin çocuklarını korumalarına ve aygıtlar ile hizmetlerin kullanımına yönelik kısıtlamaları belirlemelerine yardımcı olmak üzere ebeveyn kontrolü ayarlarını yapılandırmanıza olanak tanır. Amaç, çocukların ve gençlerin uygunsuz veya zararlı içeriğe erişimini engellemektir.

Ebeveyn kontrolü, olası saldırgan materyaller içerebilecek web sayfalarını engellemenize izin verir. Ayrıca ebeveynler 40'tan fazla önceden tanımlanmış web sitesi kategorisine ve 140'ın üstünde alt kategoriye erişimi yasaklayabilir.

Belirli bir kullanıcı hesabı için Ebeveyn kontrolünü etkinleştirmek üzere aşağıdaki adımları uygulayın:

1.Varsayılan olarak, Ebeveyn kontrolleri ESET Internet Security içinde devre dışıdır. Ebeveyn kontrolünün etkinleştirilmesine yönelik iki yöntem bulunur:

Ana program penceresinde Ayarlar > İnternet koruması > Ebeveyn Kontrolü bölümünde MODULE_INACTIVE açma/kapama düğmesine tıklayın ve Ebeveyn kontrolü durumunu etkin olarak değiştirin.

Gelişmiş ayarlar > Korumalar > Web erişimi koruması > Ebeveyn kontrolü'nü açın ve ardından Ebeveyn kontrolünü etkinleştir'in yanındaki açma/kapama düğmesini etkinleştirin.

2.Ana program penceresinden Ayarlar > İnternet koruması > Ebeveyn kontrolü'nü tıklayın. Ebeveyn kontrolü öğesinin yanında Etkin durumu görünse bile, ok simgesini tıklayarak istenen hesap için Ebeveyn Kontrolünü yapılandırmanız gerekir. Bunun ardından bir sonraki pencerede Alt hesabı koru veya Üst hesap seçeneğini tıklayın. Sonraki penceredeyse, erişim düzeyini ve yaşa uygun önerilen web sayfalarını belirlemek için bir doğum tarihi girin. Ebeveyn kontrolü artık belirtilen kullanıcı hesabı için etkinleşmiştir. Kategoriler sekmesinde izin vermek veya engellemek istediğiniz kategorileri özelleştirmek için hesap adının altındaki Engellenen içerik ve ayarlar öğesini tıklayın. Bir kategoriyle eşleşmeyen özel web sayfalarına izin vermek veya bunları engellemek için Özel Durumlar sekmesini tıklayın.

PAGE_SETTINGS_PARENTAL

ESET Internet Security Ana ürün penceresinde Ayarlar > İnternet koruması > Ebeveyn denetimi öğesini tıklatırsanız ana pencerede şunların yer aldığını görürsünüz:

Windows kullanıcı hesapları

Mevcut bir hesap için rol oluşturduysanız burada gösterilir. MODULE_INACTIVE açma kapama düğmesini tıkladığınızda hesap için Ebeveyn Kontrolü'nün yanında yeşil bir onay işareti MODULE_ENABLED görüntülenir. Etkin hesap altında Engellenen içerik ve ayarlar seçeneğini tıklatarak söz konusu hesaba yönelik izin verilen web sayfası kategorilerinin listesini ve engellenen ve izin verilen web sayfalarını görüntüleyin.

Pencerenin alt bölümünde şunlar yer alır:

Web sitesi için özel durum ekle – Belirli bir web sitesi, tercihlerinize bağlı olarak her bir ebeveyn hesabı için ayrı ayrı izinli veya engelli olarak ayarlanabilir.

Günlükleri göster – Bu, Ebeveyn kontrolü etkinliğinin ayrıntılı günlüğünü (engellenen sayfalar, sayfanın engellendiği hesap, kategori vb.) gösterir. Ayrıca bu günlüğü MODULE_INACTIVE Filtreleme öğesini tıklatarak seçtiğiniz ölçütlere göre de filtreleyebilirsiniz.

Ebeveyn kontrolü

Ebeveyn kontrolünü devre dışı bıraktıktan sonra Ebeveyn kontrolünü devre dışı bırak penceresi görüntülenir. Burada korumanın devre dışı bırakılacağı zaman aralığını ayarlayabilirsiniz. Bu seçenek, Duraklatıldı veya Kalıcı olarak devre dışı bırakıldı şeklinde ayarlanabilir.

ESET Internet Security içindeki ayarları parolayla korumak önemlidir. Parola, Erişim ayarları bölümünde ayarlanabilir. Parola ayarlanmazsa şu uyarı görüntülenir - Yetkisiz değişiklikleri engellemek için Tüm ayarları parolayla koruyun. Ebeveyn kontrolü içinde ayarlanan kısıtlamalar yalnızca standart kullanıcı hesaplarını etkiler. Yönetici herhangi bir kısıtlamayı geçersiz kılabildiğinden kısıtlamaların etkisi olmaz.


note

Ebeveyn Kontrolü'nün düzgün çalışması için Ağ trafiği tarayıcısı, HTTP(S) trafiği taraması ve Güvenlik duvarı'nın etkinleştirilmesi gerekir. Bu işlevlerin hepsi varsayılan olarak etkindir.