ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Kimlik Avı koruması

Kimlik avı, sosyal mühendisliği (kullanıcıları gizli bilgilerini elde etmek için manipüle etmek) kullanan bir suç faaliyetidir. Kimlik avı; banka hesap numaraları, PIN kodları gibi hassas verilere erişmek için kullanılır. Daha fazla bilgi için sözlüğe bakabilirsiniz. ESET Internet Security, bu tür içeriği dağıttığı bilinen web sayfalarını engelleyen kimlik avı koruması sağlar.

Kimlik Avı koruması varsayılan olarak etkindir. Bu ayar, Gelişmiş ayarlar > Korumalar Web erişimi koruması'nda yapılandırılabilir.

ESET Internet Security ürününde Kimlik Avı koruması hakkında daha fazla bilgi edinmek için Bilgi bankası makalemize bakın.

Bir kimlik avı web sitesine erişme

Tespit edilen bir kimlik avı web sitesine eriştiğinizde web tarayıcınız aşağıdaki iletişim kutusunu görüntüler. Web sitesine yine de erişmek istiyorsanız Tehdidi yoksay (önerilmez) seçeneğine tıklatın.

WEB_PHISHING


note

Beyaz listeye eklenen potansiyel kimlik avı web sitelerinin süreleri varsayılan olarak birkaç saatten sonra dolar. Bir web sitesine kalıcı olarak izin vermek için URL adresi yönetimi aracını kullanabilirsiniz. Gelişmiş ayarlar > Korumalar > Web erişimi koruması > URL adresi yönetimi > Adres listesi > Düzenle bölümünde düzenlemek istediğiniz web sitesini listeye ekleyin.

Kimlik avı sitesi bildir

Hatalı bir şekilde engellenmiş bir sayfayı bildir bağlantısı, hatalı bir şekilde tehdit olarak algılanan bir web sitesini bildirmenizi sağlar.

Alternatif olarak web sitesini e-posta ile de gönderebilirsiniz. E-postanızı samples@eset.com adresine gönderin. Açıklayıcı bir konu kullanmayı ve web sitesiyle ilgili mümkün olduğunca fazla bilgi (örneğin, hangi web sitesinden bu web sitesine geldiğiniz, web sitesini nasıl duyduğunuz vs.) eklemeyi unutmayın.