ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Güvenlik Duvarı

Güvenlik duvarı, bilgisayarınızdaki tüm gelen ve giden ağ trafiğini iç kurallara ve sizin tarafınızdan tanımlanan kurallara göre denetler. Bu, bireysel ağ bağlantılarına izin vererek veya onları engelleyerek gerçekleştirilir. Güvenlik Duvarı, uzak cihazlardan gelen saldırılara karşı koruma sağlar ve tehlikeli olabilecek bazı hizmetleri engelleyebilir.

Güvenlik Duvarı'nı yapılandırmak için Gelişmiş ayarlar > Korumalar > Ağ erişimi koruması Güvenlik Duvarı'nı açın.

CONFIG_EPFW_MODE_FILTERING

icon_section Güvenlik Duvarı

Güvenlik Duvarını etkinleştir

Sisteminizin güvenliğini sağlamak için bu özelliği etkin halde bırakmanızı öneririz. Güvenlik Duvarı etkinken ağ trafiği her iki yönde de taranır.

Kurallar

Kurallar ayarları, güvenilen bölgelerdeki ve internet'teki ayrı uygulamalar tarafından oluşturulan trafiğe uygulanan tüm Güvenlik Duvarı kurallarını görüntülemenize ve düzenlemenize izin verir.


note

Bilgisayarınıza Botnet saldırısı olduğunda IDS kuralı oluşturabilirsiniz. Kural, Gelişmiş ayarlar > Korumalar > Ağ erişimi koruması > Ağ saldırısı koruması (IDS) > IDS kuralları'nda Düzenle'yi tıklayarak değiştirilebilir.

Windows Güvenlik Duvarı'ndaki kuralları da değerlendir

Otomatik filtreleme modunda, ESET kuralları tarafından özellikle engellenmemesi halinde, Windows Güvenlik Duvarı'ndaki kurallar tarafından izin verilen gelen trafiğe de izin verin.

Filtreleme modu

Güvenlik duvarının davranışı filtreleme moduna göre değişir. Filtreleme modları aynı zamanda gerekli kullanıcı müdahalesi düzeyini de etkiler.

ESET Internet Security Güvenlik Duvarı için şu filtreleme modları kullanılabilir:

Filtreleme modu

Açıklama

Otomatik mod

Varsayılan mod. Bu mod güvenlik duvarını kural tanımlamaya gerek duymadan, kolay ve rahat bir şekilde kullanmayı tercih eden kullanıcılar için uygundur. Özel, kullanıcı tanımlı kurallar oluşturulabilir, ancak bunlar Otomatik modda gerekli değildir. Otomatik mod belirli bir sistem için tüm giden trafiğe izin verirken (IDS ve gelişmiş seçenek/İzin verilen hizmetler seçeneğinde belirtildiği şekilde) Güvenilir Bölgeden bazı trafikler ve yakın zamandaki giden iletişimlere verilen yanıtlar hariç gelen trafiğin çoğunu engeller.

Etkileşimli mod

Güvenlik duvarı için özel bir yapılandırma oluşturmanıza olanak sağlar. Bir iletişim algılandığında ve söz konusu iletişime ilişkin uygulanan herhangi bir kural yoksa bilinmeyen bağlantıyı bildiren bir iletişim penceresi görüntülenir. Bu iletişim penceresi iletişim için izin verme veya engelleme seçeneği sunar ve izin verme veya engelleme kararı Güvenlik duvarının yeni bir kuralı olarak kaydedilebilir. Yeni bir kural oluşturmayı seçerseniz ileride yapılacak bu türdeki tüm bağlantılara o kurala göre izin verilir veya bağlantılar engellenir.

İlke tabanlı mod

Kendilerine izin veren belirli bir kural tarafından tanımlanmamış tüm bağlantılar engellenir. Bu mod, ileri düzey kullanıcıların yalnızca istenen ve güvenli bağlantılara izin veren kurallar tanımlamasına olanak tanır. Belirtilmemiş diğer tüm bağlantılar Güvenlik duvarı tarafından engellenir.

Öğrenme modu

Kuralları otomatik olarak oluşturur ve kaydeder. ESET Internet Security Kuralları önceden tanımlı parametrelere göre kaydettiği için herhangi bir kullanıcı müdahalesi gerekmez. Öğrenme modu güvenlik risklerini ortadan kaldırmak amacıyla sadece gerekli iletişimler için tüm kurallar oluşturulana kadar kullanılmalıdır.

Öğrenme modu şu tarihte sona erecek - Öğrenme modunun otomatik olarak sona ereceği tarih ve saati ayarlayın. Öğrenme modunu istediğiniz zaman manuel olarak da kapatabilirsiniz.

Öğrenme modunun süresi dolduktan sonra mod ayarlama – Öğrenme modu süresinin sona ermesinin ardından Güvenlik duvarının hangi filtreleme moduna geçeceğini belirtin. Yukarıdaki tabloda filtreleme modları hakkında daha fazla bilgi edinin. Bittikten sonra Kullanıcıya sor seçeneği, Güvenlik Duvarı filtreleme modunda değişiklik yapmak için yönetici izinleri gerektirir.

Öğrenme modu ayarları - Öğrenme modunda oluşturulan kuralların kaydedilmesi ile ilgili parametreleri yapılandırmak için Düzenle'yi tıklayın.

icon_section Uygulama değişikliği algılaması

Uygulama değişikliği tespiti özelliği, güvenlik duvarı kuralının bulunduğu değiştirilmiş uygulamalar bağlantı kurmaya çalışırsa bildirimleri görüntüler.