ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Kategori seçin
Konu seçin

ESET PROTECT VA gerecini yükseltme/taşıma

VA gerecinizi yükseltmek veya taşımak için şu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz:

Yükseltme: ESET PROTECT bileşenlerinin daha yeni bir sürümü yüklenir.

Taşıma - ESET PROTECT Virtual Appliance aynı sürümdeki başka bir makineye taşınır.

Taşıma ve yükseltme - ESET PROTECT Virtual Appliance aynı sürümdeki başka bir makineye taşınır.

Virtual Appliance'ı yükseltmenin iki yolu vardır:

Veri tabanı çekme işlevini kullanarak - Sadece ESET PROTECT Server'ı değil, tüm Appliance'ı (temeldeki işletim sistemi) yükseltir. Süreç daha karmaşıktır ve geçiş döneminde iki eş zamanlı cihaza sahip olmayı gerektirir. Ana sürümlere yükseltmek için veri tabanı çekme yönteminin veya bir sorun giderme yönteminin kullanılmasını öneririz.

Web Konsolunda Bileşenleri Yükseltme görevi ile yükseltme - Burada işlem daha basittir ve Appliance'a değil, yalnızca Web Konsoluna erişim gerektirir. Bu işlemi küçük yükseltmeler ve düzeltme yükseltmeleri için öneririz. Bileşen yükseltme işlemi, diğer Virtual Appliance yazılımlarını (işletim sistemi, ESET PROTECT Server'ın düzgün çalışması için gereken paketler) yükseltmez.

Taşıma ve yükseltme işlemi (yükseltmek için önerilen yöntem)


warning

Geçişten önce

ESET PROTECT Server'ı taşımadan veya yükseltmeden önce veri tabanınızı yedekleyin ve eski ESET PROTECT VA'ınızdan Sertifika Yetkilisi'ni ve Eş Sertifikalar'ı dışa aktarın.

Eski ESET PROTECT virtual appliance'ınız gelişmiş güvenlik kullanmıyorsa ve SHA-1 Sertifika Yetkilisi tarafından imzalanmış sertifikaları varsa ESET PROTECT yeni virtual appliance'a giriş yapma işleminin başarısız olmasını önlemek için eski VA'nızda virtual appliance'ınıza geçiş yapmadan önce şu adımları izleyin:

1.Gelişmiş güvenliği etkinleştirin.

2.Yeni bir Sertifika Yetkilisi oluşturun.

3.Yeni bir sunucu sertifikası oluşturun ve yeni Sertifika Yetkilisi'ni kullanarak imzalayın.

4.Sertifika Yetkilisi'nin ortak bölümü ağdaki tüm ESET Management Agent'lara çoğaltılana kadar bekleyin.


important

ESET PROTECT On-Prem Mobil Cihaz Yönetimi (MDM) kullanım ömrü sonuna ulaştı. Bu özellik artık Rocky Linux tabanlı en son VA'da mevcut değildir. Bulut MDM ile bulut ESET PROTECT işlevine geçiş yapmanızı öneririz.

CentOS Tabanlı önceki Virtual Appliance'tan Rocky Linux tabanlı en son Virtual Appliance'a geçiş yapmak için bu talimatları izleyin.

1.En son protect_appliance.ova'yı (veya Microsoft Hyper-V kullanıyorsanız protect_appliance.vhdx.zip dosyasını) indirin.

2.Yeni ESET PROTECT VA'sını dağıtın. Talimatlar için ESET PROTECT Virtual Appliance dağıtım işlemi bölümüne bakın. Yeni ESET PROTECT VA'yı web arabirimi üzerinden yapılandırmayın.

3.Eski Virtual Appliance'ınız için veri tabanını çekin.


important

Eski Virtual Appliance Server'ınızın yüklemesini kaldırmayın veya hizmeti devreden çıkarmayın.

4.Yeni ESET PROTECT Virtual Appliance'ı web arabirimi üzerinden yapılandırın.

5.Yeni ESET PROTECT VA'nızın öncekiyle aynı şekilde davrandığından emin olun.

Yeni ESET PROTECT VA'sında farklı bir IP adresi varsa:

a)Yeni bir Server IP adresi oluşturmak için eski ESET PROTECT VA'nızda bir ilke oluşturun ve ilkeyi tüm bilgisayarlara atayın.

b)İlkenin tüm ESET Management Agent'lara dağıtılmasını bekleyin.

c)Tüm bilgisayarların yeni ESET PROTECT VA'ya bağlandığından emin olun.

d)Eski VA'yı kapatın ve yetkisini çekin.


important

Eski ESET PROTECT VA Server'ı yüklemeyi kaldırma komut dosyası kullanarak kaldırmamanızı kesinlikle öneririz. Bu, tüm lisansları yeni ESET PROTECT VA Server veri tabanından da ayıracaktır (kaldıracaktır). Bu davranışı önlemek için eski ESET PROTECT VA Server veri tabanını (DROP DATABASE) yüklemeyi kaldırma işleminden önce silin.

Yeni ESET PROTECT VA'sında aynı IP adresi varsa:


important

Yeni ESET PROTECT Server'ınızdaki ağ yapılandırmasının (IP adresi, FQDN, Bilgisayar adı, DNS SRV kaydı) eski VA Server'ınızın yapılandırmasıyla eşleştiğinden emin olun. Ayrıca, DNS kaydını yeni sunucuyla değiştirerek ana bilgisayar adını da kullanabilirsiniz.

a)Eski VA'yı kapatın.

b)Yeni ESET PROTECT VA'yı açın.

c)Tüm bilgisayarların yeni ESET PROTECT VA'ya bağlandığından emin olun.

d)Eski VA'nın yetkisini çekin.


important

Eski ESET PROTECT VA Server'ı yüklemeyi kaldırma komut dosyası kullanarak kaldırmamanızı kesinlikle öneririz. Bu, tüm lisansları yeni ESET PROTECT VA Server veri tabanından da ayıracaktır (kaldıracaktır). Bu davranışı önlemek için eski ESET PROTECT VA Server veri tabanını (DROP DATABASE) yüklemeyi kaldırma işleminden önce silin.

6.ESET PROTECTESET Management bileşen Yükseltme görevi kullanarak bir Agents örnek grubunu yükseltin.

7.Örnek grubun yükseltilme işlemi başarılı olursa ve Agent'lar bağlanmaya devam ediyorsa Agent’ların kalanıyla devam edin.

Yükseltme işlemi (yükseltme işlemi için alternatif yöntem)


important

Aynı Virtual Appliance'ta daha eski bir ESET PROTECT On-Prem sürümünü en son ESET PROTECT On-Prem sürümüne yükseltmek, diğer Virtual Appliance yazılımlarının da (işletim sistemi, ESET PROTECT Server’ının düzgün çalışması için gereken paketler) yükseltileceği anlamına gelmez. Sadece yükseltme işleminin yapılmasının ardından sunucuyu taşımanızı öneririz.

Bileşen Yükseltme görevi kullanarak VA'yı yükseltme:

1.Önce ESET PROTECT Server'ı yükseltin.

2.ESET Management Agents örnek grubunu yükseltin.

3.Örnek grubun yükseltilme işlemi başarılı olursa ve Agent'lar bağlanmaya devam ediyorsa Agent’ların kalanıyla devam edin.