ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Kategori seçin
Konu seçin

ESET PROTECT Virtual Appliance

ESET PROTECT Virtual Appliance (ESET PROTECT VA) ESET PROTECT On-Prem ürününü sanallaştırılmış bir ortamda çalıştırmak isteyen kullanıcılar için uygundur. Ayrıca ESET PROTECT Virtual Appliance, ESET PROTECT On-Prem dağıtımını kolaylaştırır ve Tümü bir arada yükleyicisi veya bileşen yükleme paketlerini kullanmaktan daha hızlı bir çözümdür.

ESET PROTECT VA çoğu sanal ortamda dağıtılabilir. Yerel/çıplak hipervizörlerin (VMware vSphere/ESXi ve Microsoft Hyper-V) yanı sıra genellikle masaüstü işletim sistemlerinde çalışmakta olan barındırılan hipervizörleri (VMware Workstation, VMware Player ve Oracle VirtualBox) destekler. Tam liste için Desteklenen hipervizörler bölümüne bakın.

ESET PROTECT Virtual Appliance sağlandığı haliyle çalıştırılır:

Özel bir VM üzerinde çalışan ESET PROTECT Server'ı ve işlevsel bir işletim sistemi içerir.

Ayrıca diğer ESET PROTECT bileşenlerini de içerir: ESET Management Agent, ESET Rogue Detection Sensor ve ESET Bridge (HTTP Proxy).


important

Rocky Linux Tabanlı yeni ESET PROTECT Virtual Appliance

CentOS 7 Kullanım Ömrü Sonu nedeniyle, Rocky Linux 9.3 tabanlı yeni bir ESET PROTECT Virtual Appliance (VA) 26 Mart 2024 tarihinde kullanıma sunuldu:

ESET PROTECT Virtual Appliance 11.0 aracınızın işletim sistemini Sunucu sürümüne göre doğrulayabilirsiniz:

o11.0.199.0 ve daha önceki - CentOS 7 (Virtual Appliance 11.0.14.0 ve daha önceki)

o11.0.215.0 ve sonrası - Rocky Linux 9.3 (VA 11.0.19.0 ve üzeri)

Yeni Virtual Appliance'taki ESET PROTECT bileşenleri Rocky Linux ile uyumlu olacak şekilde ayarlandı. Daha yüksek sürüm numaralarına rağmen resmî olarak kullanıma sunulan ESET PROTECT 11.0 bileşenleriyle aynıdırlar.

Yeni Virtual Appliance'a geçiş yapmak için taşıma talimatlarına bakın.

Bu kılavuzda, özellikleri de dahil olmak üzere ESET PROTECT VA'nın nasıl dağıtılacağı ve yönetileceği ayrıntılı olarak açıklamaktadır.

Dağıtım ve yapılandırma

1.ESET PROTECT VA dağıtma işlemi - Hipervizörünüze ESET PROTECT Virtual Appliance .ova dosyasının fiili dağıtımıdır.

2.ESET PROTECT VA yapılandırması - Dağıtım sonrası yapılandırma ESET PROTECT VA web arabirimi üzerinden yapılır. Bu, gereç türünü seçebileceğiniz ve düzgün şekilde çalışması için söz konusu ESET PROTECT VA türü için gerekli olan belirli detay ve özellikleri girebileceğiniz bir yapılandırma sayfasıdır.

Daha fazla yapılandırma ve yönetim

ESET PROTECT VA Yönetim Konsolu, ana menüye sahip basit bir metin tabanlı kullanıcı arabirimidir. Arabirim gerektiğinde değer belirlemenizi isteyerek metin komutlarında size yardımcı olur. Linux işletim sistemlerinde ileri düzeyde deneyimi olmayan kullanıcılar bile ESET PROTECT VA'yı kolaylıkla kullanabilir ve yönetebilir. Önemli özelliklerden bazıları:

oStatik IP adresi ayarlama - ESET PROTECT VA'ya DHCP sunucusu tarafından bir IP adresi atanmaması durumunda statik IP adresini manuel olarak belirtin.

oDiğer sunucudan veri tabanı çekme - ESET PROTECT VA'nızı yükseltmeniz veya taşımanız gerekiyorsa.

oESET PROTECT veri tabanını yedekleme ve geri yükleme - Bu özellikler olağanüstü durum kurtarma stratejiniz için önemlidir ve ESET PROTECT VA ile ilgili sorun yaşamanız durumunda size yardımcı olur.

oFabrika ayarlarına sıfırlama - Gereci yeni dağıtım durumuna geri döndürür. ESET PROTECT VA ile sorun yaşıyorsanız bu seçenek yararlı olabilir. Verilerinizin kaybolmasını önlemek için bir veri tabanı yedeklemesini hazır bulundurun.

Webmin Yönetim Arabirimi - Linux sisteminin yönetimini kolaylaştıran üçüncü taraf bir web tabanlı arabirimdir. Sezgisel bir arabirimle ESET PROTECT VA'yı web tarayıcınız aracılığıyla uzaktan yönetme kolaylığı sağlar. En önemli Webmin modülleri bu belgede açıklanmaktadır.

Yükseltme, taşıma ve olağanüstü durum kurtarma işlemleri

ESET PROTECT VA yükseltmesi/taşıması - ESET PROTECT VA'nızı en son sürüme yükseltmek istediğinizde ayrıntılar ve işlem adımları için bu bölüme bakın. Ayrıca, ESET PROTECT VA'yı taşımak istediğinizde de aynı işlem uygulanır.

ESET PROTECT VA olağanüstü durum kurtarma - ESET PROTECT VA çalışmayı durdurursa ve sorunu gidermek mümkün görünmüyorsa ya da hasarlı bir ESET PROTECT VA örneğini kurtaramıyorsanız bu işlemi takip edin.