ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Kontrol Paneli

Kontrol paneli, ilk kez ESET PROTECT Web Konsolu'na giriş yapmanızın ardından gösterilen varsayılan sayfadır. Bu sayfa ağınızla ilgili önceden tanımlı raporları gösterir. Üst menü çubuğundaki sekmeleri kullanarak kontrol panelleri arasında geçiş yapabilirsiniz. Her kontrol paneli, çeşitli raporlardan oluşur.

Kontrol paneli değişikliği

Ekle - Yeni bir kontrol paneli eklemek için kontrol paneli başlığının üstündeki add_new_default simgesini tıklayın. Yeni kontrol paneli için bir ad girin ve onaylamak için Kontrol paneli ekle'yi tıklatın. Yeni ve boş bir kontrol paneli oluşturulur.

icon_move_dragTaşı - Bir kontrol panelinin konumunu diğerlerine göre değiştirmek için söz konusu kontrol panelinin adını tıklayıp sürükleyin.

Raporları ekleyerek, değiştirerek, yeniden boyutlandırarak, taşıyarak ve yeniden düzenleyerek özelleştirebilirsiniz.

Kontrol panelini seçin, update_default'nin yanındaki dişli simgesini gear_icon tıklayın ve Kontrol Panellerine erişimi olan tüm yeni Web Konsolu kullanıcıları için varsayılan kontrol paneli olarak kendi kontrol panelinizi kullanmak üzere Varsayılan olarak ayarla'yı işaretleyin.

MSP kullanıcıları, seçili müşterinin kontrol paneli görünümüne filtre uygulamak için MSP Müşterisi'nin yanındaki Seç'i tıklayabilir.

Açılır menüde aşağıdaki seçenekleri kullanmak için seçilen kontrol paneli başlığının yanındaki gear_icon simgesini tıklayın:

update_default Sayfayı yenile

Bu kontrol panelindeki rapor şablonlarını yenileyin.

remove_default Kaldır

Kontrol panelini kaldırın.

rename_default Yeniden adlandır

Kontrol panelini yeniden adlandırın.

duplicate_default Yinele

Kullanıcının ev grubunda aynı parametrelerle kontrol panelinin kopyasını oluşturun.

Düzeni Değiştir

Bu kontrol paneli için yeni bir sayfa düzeni seçin. Değişiklik, kontrol panelindeki mevcut şablonları kaldırır.


note

Şu varsayılan kontrol panellerini özelleştiremezsiniz: Durum Özeti, Güvenliğe Genel Bakış, ESET LiveGuard ve ESET Inspect.

Şu kontrol panelleri, ESET PROTECT ürününde önceden yapılandırılmıştır:

Kurulum Görevleri

Durum Genel Bakışı kontrol paneli ESET PROTECT ürününde oturum açtığınızda gördüğünüz varsayılan ekrandır (varsayılan olarak başka bir kontrol paneli ayarlamadığınız takdirde). Bu sayfa ağınızla ilgili genel bilgileri gösterir.

Aygıt filtreleri - Son bildirilen duruma dayalı olarak yönetilen aygıtların sayısını gösterir. Aygıtları içeren filtrelenmiş bir listeyi açmak için 4 mozaiğin her birini tıklatabilirsiniz.

Aygıt durumu - İlgili sekmelerde, yüklenen güvenlik ürünü türüne dayalı olarak yönetilen aygıtların sayısını gösterir. Söz konusun grubun hiçbir güvenlik ürünü dağıtılmamışsa, sekme ilgili yükleyici paketini dağıtmak için bir seçenek görüntüler.

Bağlantı durumu - Yönetilen aygıtların son bağlantılarının listesini gösterir.

 

Bileşen sürümü durumu

Grafikte, güncel ve güncel olmayan ESET bileşen sürümlerinin veya ESET güvenlik ürünü sürümlerinin oranı gösterilmektedir.

cloud_component_version_status

Güncel olmayan bileşenleri veya uygulamaları temsil eden sarı/kırmızı grafiği tıklayın ve bir güncelleme işlemini başlatmak için Yüklenmiş ESET bileşenlerini güncelle'yi seçin. Ayrıca Kurumsal ürünler için ESET Kullanım Ömrü Sonu ilkesi'ne de bakın.

Kırmızı (Eski) - ESET bileşeninin/ürününün eski sürümü veya artık desteklenmeyen ve ESET deposunda yer almayan keşfedilen bir güvenlik açığına sahip eski bir sürüm.

Sarı (Güncel olmayan) - ESET bileşeninin/ürününün yüklü sürümü güncel değildir, ancak desteklenmeye devam etmektedir. Yakın zamanda keşfedilen bir güvenlik açığı içermediği sürece genellikle en son sürümden önceki iki sürüm de sarı durumdadır.

Yeşil (Tamam) - ESET bileşeninin/ürününün en son sürümü yüklüdür veya yüklü sürüm, kullanılan ESET PROTECT Web Konsolu ile uyumlu olan ESET bileşeninin/ürününün en son sürümüdür.


important

Belirli işletim sistemi sürümü veya platformu için (x86, x64, ARM64) ESET deposunda daha yeni bir uyumlu bileşen/ürün sürümü yoksa daha önceki ESET bileşeni/ürün sürümleri grafikte Tamam (yeşil) durumunda gösterilir.

 

Mavi (Beklemede) - Otomatik güncellemeler etkindir ve en son sürüm otomatik olarak yüklenecektir. Şunların otomatik güncellemeleri hakkında daha fazla bilgi edinin:

oESET Management Agent'lar

oESET Güvenlik Ürünleri


note

ESET bileşenleri uzun süredir güncellenmiyorsa mavi grafiği tıklayarak ve Yüklenmiş ESET bileşenlerini güncelle'yi seçerek bunları manuel olarak güncelleyebilirsiniz.

Alternatif olarak, Agent'ları yükseltmek için Agent'ı Yükseltme istemci görevini ve ESET güvenlik ürünlerini yükseltmek için Yazılım Yüklemesi istemci görevini kullanabilirsiniz.

Gri (Bilinmeyen) - ESET bileşeninin/ürününün sürümü tanınmamaktadır (örneğin, bir ESET ürününün yakın zamandaki yüklemesinin hemen ardından).

 

Yönetim durumu - Yönetilen ve Korunan (hem ESET Agent hem de bir güvenlik ürününün yüklenmiş olduğu istemci aygıtlar), Yönetilen (yalnızca Agent içeren istemci aygıtlar), Yönetilmeyen (ağınızda ESET PROTECT tarafından bilinen ancak Agent içermeyen istemci aygıtlar) ve Rogue (ESET PROTECT tarafından bilinen ancak Rogue Detection Sensor tarafından algılanan istemci aygıtlar) sayısını gösterir.

RSS feed'i - WeLiveSecurity ve ESET Bilgi Bankası Portalı'ndan RSS feed'i gösterir. RSS feed'indeki dişli simgesini tıkladığınızda Feed otomatik oynatmasını kapatabilir veya bağımsız bir feed kaynağını kapatabilir ya da RSS feed'ini kapatmayı seçebilirsiniz.

Olaylara Genel Bakış

Bu kontrol paneli son 7 günde bulunan çözümlenmemiş algılamalara yönelik olarak önem dereceleri, algılama yöntemi, çözüm durumları ve algılamalara sahip ilk 10 bilgisayar/kullanıcı dahil olmak üzere genel bakış sağlar.

ESET LiveGuard

ESET LiveGuard Advanced kullanıyorsanız burada yararlı ESET LiveGuard Advanced raporlarına genel bakış bulabilirsiniz. Üst taraftaki gear_icon dişli simgesini tıklayın (update_default simgesinin yanındaki) ve kontrol panelini gizlemek/göstermek için ESET LiveGuard Aracını Gizle/Göster'i seçin.

ESET Inspect

ESET Inspect aracını kullanıyorsanız bu kontrol paneli önemli ESET Inspect istatistik verilerine genel bakış sağlar. ESET Inspect konsolunu açmak için bir mozaiği tıklayıp oradan devam edin. Üst taraftaki gear_icon dişli simgesini tıklayın (update_default simgesinin yanındaki) ve kontrol panelini gizlemek/göstermek için ESET Inspect Aracını Gizle/Göster'i seçin.

ESET Inspect mozaikleri aşağıdaki bilgileri gösterir:

Önem derecesine göre çözümlenmemiş tespitler - Çözümlenmemiş tespitlerin toplam sayısı ve güvenlik düzeyine göre sıralanan çözümlenmemiş tespitler (Bilgi, Uyarı veya Kritik).

Son 7 gün içinde önem derecesine göre tespitler - Son yedi gün içinde önem derecesine göre tespitlerin sayısını içeren bileşik bir çizgi grafik.

Son 7 gün içinde tespitlere sahip ilk 10 bilgisayar - Bilgisayar adı, tespit önem derecesi düzeyine göre bilgisayarların sayısı (kırmızı-kritik, sarı-uyarı, mavi—bilgi) ve toplam tespit sayısı.

Tespit önem derecesine göre bilgisayarlar - Tespit önem derecesi düzeyine göre bilgisayar sayısını içeren halka grafik (Kritik, Uyarı ve Bilgi).

Olaylar - Olayların (ESET Inspect içinde oluşan) duruma göre sayısı (Açık, Devam ediyor, Beklemede, Çözümlendi, Kapatıldı ve Geçersiz). ESET Inspect içinde daha fazla ayrıntı görmek için olay durumunun yanındaki sayıyı tıklayın. ESET Hizmet Temsilcisi olayı ESET Inspect içinde düzenlediğinde olayı ESET tarafından araştırıldı şeklinde etiketlenmiş olarak bulabilirsiniz.

ESET Cloud Office Security

ESET Cloud Office Security kullanıyorsanız bu kontrol paneli önemli ESET Cloud Office Security istatistik verilerine genel bir bakış sağlar. ESET Cloud Office Security Konsolunu açmak için bir mozaiği tıklayıp oradan devam edin. Üst taraftaki gear_icon dişli simgesini tıklayın (update_defaultsimgesinin yanında yer alır) ve kontrol panelini gizlemek/göstermek için ESET Cloud Office Security gizle/göster'i seçin.

ESET Cloud Office Security kutucukları aşağıdaki bilgileri içerir:

Korunan kullanıcılar - Korunan kullanıcıların sayısı

Lisans kullanımı - Kullanılan ve kullanılmayan lisansların sayısı

Korunan SharePoint siteleri - Korunan SharePoint sitelerinin sayısı

Korunan Teams grupları - Korunan Teams gruplarının sayısı

Son 30 gün içinde tespitleri olan ilk 10 kullanıcı - İlk 10 kullanıcının e-posta ve dosya tespiti sayısını içeren ad ve e-posta adresi

Son 30 günde gerçekleşen tespitler - Son 30 günde belirli hizmetlerde (Teams, SharePoint, E-posta, Sürücü) gerçekleşen tespitlerin sayısını içeren bir histogram tablosu; ESET Cloud Office Security ürününde Tespitler sayfasını açmak için histogram tablosundaki herhangi bir hizmeti tıklayın

Karantinaya alınan nesneler - Son 7 ve 30 gün içinde belirli hizmetlerde karantinaya alınan nesnelerin sayısı; ESET Cloud Office Security ürününde Karantina sayfasını görüntülemek için herhangi bir hizmet satırını tıklayın

Bilgisayarlar

Bu kontrol paneli, istemci makinelerle ilgili, koruma durumları, işletim sistemleri, güncelleme durumu dahil olmak üzere genel bakış sağlar.

Antivirus algılamaları

Burada istemci güvenlik ürünlerinin antivirus modulünden raporları (aktif algılamalar, son 7/30 günde gerçekleşen algılamalar vs. dahil) görebilirsiniz.

Güvenlik duvarı algılamaları

Bağlı istemcilerin güvenlik duvarı olayları önem derecelerine, raporlama zamanına vs. göre ayarlanır.

ESET uygulamaları

Bu kontrol paneli, yüklü ESET uygulamaları hakkındaki bilgileri görüntülemenizi sağlar.

Bulut tabanlı koruma

Bu kontrol paneli bulut tabanlı koruma raporlarına (ESET LiveGrid® ve uygun lisansınız varsa ESET LiveGuard Advanced aracına) genel bakış sunar.

ESET MDR

ESET MDR, ESET Inspect aracındaki olaylara ve tespitlere genel bir bakış sağlar. ESET MDR aracını kullanmak için bir ESET Inspect lisansına ve ESET PROTECT MDR katmanına ihtiyacınız vardır.


note

ESET MDR kullanılabilirlik

ESET MDR yalnızca belirli hizmetlerin etkin olduğu pazarlarda kullanılabilir.

ESET MDR hizmeti, ESET Inspect aracını çalıştıran tüm yönetilen cihazları kapsar. Güvenliklerini ESET MDR hizmetinden bağımsız olarak yönetmek istediğiniz cihazları seçmek için aşağıdaki adımları izleyin:

1.ESET PROTECT ürününü açın ve Bilgisayarlar'a gidin.

2.Mevcut statik üst grubun yanındaki dişli simgesini tıklayın ve Yeni Statik Grup'u seçin.

3.Ad alanına exempt yazın ve Bitir'i tıklayın.

4.Üst grubu seçin ve muaf grubuna dahil etmek istediğiniz cihazları seçin.

5.Bilgisayar > Yönet > Gruba taşı'yı tıklayın ve exempt grubunu seçin.

exempt grubundaki cihazlar sizin yönetiminiz altındadır. Olayları, otomatik olarak uygulanan yanıt işlemleri olmadan manuel olarak yönetebilirsiniz.


important

ESET MDR aracını kontrol panelinde görüntülemek için aşağıdaki izin kümelerine ihtiyacınız vardır:

ESET MDR raporları - Kullanım

ESET Inspect erişimi - Okuma

Verileri ESET PROTECT ve ESET Inspect içindeki özelleştirilmiş izin kümelerinize göre kutucuklarda görebilirsiniz.

ESET Inspect Web Konsolu'nu açmak için bir kutucuğu tıklayıp oradan devam edin.

ESET MDR kutucukları aşağıdaki bilgileri gösterir:

Olaylar - Son yedi gün içinde önem düzeyine göre olay sayısı - Toplam, Yüksek, Orta ve Düşük

Çözümlenmemiş en önemli olaylar - Son yedi gün içindeki en yüksek olay sayısının listesi - Olay adı, Yazar, Oluşturma tarihi, Etkilenen cihazlar, Durum ve Atanan

Olay durumu - Son yedi gün içindeki durumlarına göre olay sayısını içeren halka grafik - Açık, Devam ediyor, Beklemede, Çözümlendi, Kapalı ve Geçersiz

En çok etkilenen cihazlar - Son yedi gün içinde önem düzeylerine göre en fazla etkilenen cihaz sayısının listesi - Cihaz adı, Olaylar (önem düzeyi - Bilgilendirici, Uyarı veya Kritik), Grup adı ve Son görülme

Yanıt eylemleri - Son yedi gün içinde bir olaya yönelik yanıt eylemlerinin sayısını içeren halka grafik - Engelle, Temizle ve engelle, Yalıt ve İşlemi sonlandır

Olay veri hattı - Tüm tespitlerin sayısı, Olaylarla ilgili tespitlerin sayısı ve son yedi gün içinde Oluşturulan olayların sayısı

Zaman içindeki olaylar - Önem düzeyine göre son yedi gün içinde bulunan olay sayısını gösteren çizgi grafik - Yüksek, Orta ve Düşük

Her kutucukta icon_more_vertical düğmesine tıklayarak şunları yapabilirsiniz:

icon_open Tümünü görüntüle - ESET Inspect Web Konsolu'na ulaşmak için tıklayın. Ayarlanan filtreyle belirli bir sayfaya yönlendirileceksiniz (Oluşturma süresi 7 Gün)

update_default Yenile - Belirli bir kutucuğu yenilemek için tıklayın

Widget zaman çerçevesi - Kutucukta Son gün, Son 7 gün veya Son 30 gün için verileri görüntülemek üzere tıklayın. Seçiminizi tüm kutucuklara uygulamak için Tüm widget'lara uygula'yı tıklayın.


note

Ayrıca ESET MDR raporuna da bakın.

Kontrol paneli raporundaki işlemler

expand_normal Yeniden boyutlandır

Bir raporu tam ekran modunda görüntülemek için tıklatın.

update_default Yenile

Rapor şablonunu yenileyin.

download_default İndir

Raporu oluşturmak ve indirmek için İndir'i tıklayın. .pdf veya .csv seçeneklerinden birini belirleyebilirsiniz. CSV yalnızca tablo verileri için uygundur ve ayırıcı olarak ; noktalı virgül kullanır Bir CSV raporu indirirken metin görmeyi beklediğiniz sütunda sayı görüyorsanız metin değerlerini görmek için PDF raporu indirmenizi öneririz.

change_default Değiştir

Rapor şablonunu şablonlar listesindeki bir şablon için değiştirin.

edit_default Rapor şablonunu düzenle

Mevcut bir rapor şablonunu düzenleyin. Yeni rapor şablonu oluşturmak için kullanılan ayarlar ve seçenekler aynen geçerlidir.

scheduled Yenileme Aralığı Ayarla

Şablon için özel yenileme aralıkları belirleyin.

schedule_default Zamanla

Rapor zamanla - Zamanlama tetiklemesi, kısıtlama ve rapor teslimatını değiştirebilirsiniz. Zamanlanan raporlar sekmesinde zamanlanan tüm raporları bulabilirsiniz.

remove_default Kaldır

Rapor şablonunu kontrol panelinden kaldırın.

rename_default Yeniden adlandır

Rapor şablonunu yeniden adlandırın.

Bu Hücre

Bu kontrol paneli için yeni bir sayfa düzeni seçin. Değişiklik, kontrol panelindeki mevcut şablonları kaldırır.

Kontrol Paneli İçin İzinler

Bir kullanıcının Kontrol Panelleriyle çalışabilmesi için uygun izni olmalıdır. Yalnızca kullanıcının erişim haklarının olduğu bir grupta yer alan rapor şablonları Kontrol Paneli'nde kullanılabilir. Kullanıcının Raporlar ve Kontrol Paneli için atanmış hakları yoksa kullanıcı Kontrol Paneli bölümünde hiçbir veri göremez. Yönetici varsayılan olarak tüm verileri görebilir.


important

Okuma - Kullanıcı rapor şablonlarını ve kategorilerini listeleyebilir, rapor şablonlarını temel alan raporlar oluşturabilir ve kontrol panellerini okuyabilir

Kullanma - Kullanıcı kendi kontrol panelini mevcut rapor şablonlarıyla değiştirebilir

Yazma - Kullanıcı şablonları ve kategorilerini oluşturabilir/değiştirebilir/kaldırabilir

Varsayılan tüm şablonlar Tümü grubunda yer alır.