ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Sunucu Görevleri

Sunucu görevleri, ESET PROTECT Server tarafından kendi üzerinde veya diğer cihazlarda yürütülür. Sunucu görevleri herhangi bir istemciye veya istemci grubuna atanamaz. Her sunucu yapılandırılmış bir tetikleyici içerebilir. Görevin çeşitli olaylarla çalıştırılması gerekiyorsa, her tetikleyici için ayrı bir sunucu görevi olmalıdır.

Sunucu Görevleri

Bağlanmayan Bilgisayarları Sil

Rapor Oluştur

Bilgisayarları yeniden adlandırma

Sunucu görevleri ve izinleri

Görev ve tetikleyici için bir yürütücü kullanıcı gerekir. Bu, görevi (ve tetikleyiciyi) değiştiren kullanıcıdır. Bu kullanıcının seçilen eylem için uygun izinleri olmalıdır. Yürütme esnasında görev, yürütücü kullanıcıyı her zaman tetikleyiciden alır. Görev Bittikten sonra görevi hemen çalıştır ayarı kullanılarak çalıştırılırsa, yürütücü kullanıcı ESET PROTECT Web Konsolu'nda oturum açmış olan kullanıcıdır. Gerekli izinler izin kümesinde işaretlenmişse (Daha Fazla > İzin Kümeleri) ve sunucu görevinin yer aldığı Statik Grup için ayarlanmışsa, bir kullanıcı seçili sunucu görevi olayı için doğru izinlere (Okuma, Kullanma, Yazma) sahiptir. Erişim haklarıyla ilgili daha fazla bilgi için izin listesine bakın.


example

Ana grubu John'un Grubu olan John, Sunucu Görevi 1'i kaldırmak istiyor. (Rapor Oluşturma görevi). Görev ilk başta Larry tarafından oluşturulduğu için otomatik olarak Larry'nin Larry'nin Grubu adlı ana grubunda yer alıyor. John'un görevi kaldırması için şu koşulların yerine getirilmesi gerekir:

John'a, Sunucu Görevleri ve Tetikleyiciler - Rapor Oluşturma görevi için yazma izinleri atanmalıdır.

İzin kümesi Statik Gruplar altında Larry'nin Grubunu içermelidir.

Belirli sunucu görevi eylemleri için gereken izinler

Yeni bir sunucu görevi oluşturmak amacıyla, kullanıcının seçili görev türü için yazma izni ve referans verilen nesneler için (bilgisayarlar, lisanslar, gruplar) doğru erişim hakları olması gerekir.

Bir sunucu görevini değiştirmek amacıyla, kullanıcının seçili sunucu görevi olayı için yazma izni ve referans verilen nesneler için (bilgisayarlar, lisanslar, gruplar) doğru erişim hakları olması gerekir.

Bir sunucu görevini kaldırmak amacıyla kullanıcının seçili sunucu görevi olayı için yazma izni olması gerekir.

Bir sunucu görevini çalıştırmak amacıyla, kullanıcının seçili sunucu görevi olayı için kullanma izni olması gerekir.

Yeni bir sunucu görevi oluşturma

1.Yeni bir Sunucu Görevi oluşturmak için Görevler > Yeni > add_new_defaultSunucu Görevi'ni tıklayın veya istenen görev türünü seçip Yeni > add_new_defaultSunucu Görevi'ni tıklayın.

2.Temel bölümünde Ad ve Açıklama(isteğe bağlı) gibi görevle ilgili temel bilgileri girin. Etiketleri atamak için Etiketleri seç'i tıklayın.
Görev açılır menüsünde oluşturmak ve yapılandırmak istediğiniz görev türünü seçin. Yeni bir görev oluşturmadan önce belirli bir görev türü seçtiyseniz Görev alanı, geçmişteki tercihinize göre önceden doldurulur. Görev (Tüm Görevler listesine bakın), görevin ayarlarını ve davranışını tanımlar.

Ayrıca aşağıdaki görev tetikleyici ayarlarından seçebilirsiniz:

Bitmesinin ardından görevi hemen çalıştır - Bitir'i tıklamanızın ardından görevi hemen çalıştırmak için bu seçeneği belirleyin.

Tetikleyiciyi yapılandır - Tetikleyici ayarlarını yapılandırabileceğiniz Tetikleyici bölümünü etkinleştirmek için bu seçeneği belirleyin.

Tetikleyiciyi daha sonra ayarlamak için onay kutularının işaretini kaldırın.

3.Ayarlar bölümünde görev ayarlarını yapılandırın.

4.Kullanılabilir olması halinde Tetikleyici bölümünde tetikleyiciyi ayarlayın.

5.Özet bölümünde bu görev için tüm ayarları doğrulayıp Bitir'i tıklatın.


note

Sunucu görevlerini düzenli olarak kullanan kullanıcıların, görevleri başka kullanıcılarla paylaşmak yerine kendi görevlerini oluşturmaları önerilir. Görevin çalıştırıldığı her defasında, yürütücü kullanıcının izinlerini kullanır. Bu, bazı kullanıcıların aklını karıştırabilir.