ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Tarama

İsteğe bağlı tarayıcı, ESET Mail Security aracının önemli bir parçasıdır. Bilgisayarınızdaki dosya ve klasörlerin taramalarını gerçekleştirmek için kullanılır. Ağınızın güvenliğinden emin olmak için, bilgisayar taramalarının yalnızca bir etkilenmeden şüphe edildiği zaman değil, rutin güvenlik önlemlerinin parçası olarak düzenli şekilde çalıştırılması önemlidir.

Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması tarafından algılanmamış virüslerin tespit edilmesi için sisteminizin düzenli (örneğin ayda bir) kapsamlı taramasını gerçekleştirmenizi öneririz. Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması devre dışıyken bir tehdit ortaya çıktığında, tespit altyapısı güncellenmediğinde veya bir dosya ilk kez diske kaydedilirken tespit edilmezse bu durum söz konusu olabilir.

ESET Mail Security Ürününde mevcut isteğe bağlı taramaları seçin:

Posta kutusu veri tabanı taraması

İsteğe bağlı veri tabanı taraması çalıştırmanızı sağlar. Taramak için Genel klasörleri, Posta Sunucularını ve Posta kutularını seçebilirsiniz. Ayrıca Zamanlayıcıyı veri tabanı taramasını belirli bir zaman veya olayda çalıştırmak için de kullanabilirsiniz.


note

Microsoft Exchange Server 2007, 2010, 2013 veya 2016 sürümünü kullanıyorsanız, Posta kutusu veri tabanı koruması ve İsteğe bağlı veri tabanı taraması arasından seçim yapabilirsiniz; tek seferde yalnız bir koruma türü etkin olabilir. İsteğe bağlı veri tabanı taraması kullanmaya karar verirseniz, Sunucu altındaki Gelişmiş ayarlar bölümünde Posta kutusu veri tabanı koruması entegrasyonunu devre dışı bırakmanız gerekir. Aksi halde İsteğe bağlı veri tabanı taraması kullanılamaz.

Microsoft 365 posta kutusu taraması

Microsoft 365 karma ortamlarında uzak posta kutularını taramanıza olanak tanır.

Depolama taraması

Yerel sunucuda tüm paylaşılan klasörleri tarar. Depolama taraması kullanılamıyorsa sunucunuzda paylaşılan klasör yoktur.

Bilgisayarınızı tarayın

Hızlı bir şekilde bilgisayar taraması başlatmanıza ve etkilenen dosyaları kullanıcı müdahalesine gerek kalmadan temizlemenize olanak verir. Bilgisayarınızı tarayın seçeneğinin avantajı, kullanımının kolay olması ve ayrıntılı tarama yapılandırması gerektirmemesidir. Tarama, yerel sürücülerdeki tüm dosyaları denetler ve algılanan sızıntıları otomatik olarak temizler veya siler. Temizleme düzeyi otomatik olarak varsayılan değere ayarlanır. Temizleme türleri hakkında ayrıntılı bilgi için Temizleme bölümüne bakın.


note

Ayda en az bir defa bilgisayar taraması çalıştırmanızı öneririz. Tarama, zamanlanan görev olarak yapılandırılabilir.

Özel tarama

Tarama hedefleri ve tarama yöntemleri gibi tarama parametrelerini belirtmek istiyorsanız Özel tarama optimal bir çözümdür. Özel taramanın avantajı, tarama parametrelerini ayrıntılı şekilde yapılandırma olanağı sunmasıdır. Yapılandırmalar kullanıcı tanımlı tarama profillerine kaydedilebilir, tarama aynı parametreler kullanılarak tekrar tekrar gerçekleştiriliyorsa bu seçenek yararlı olabilir.

Çıkarılabilir medya taraması

Smart taramaya benzerdir - bilgisayara bağlı olan bir çıkarılabilir medyada (CD/DVD/USB gibi) hızla tarama başlatmanızı sağlar. Bir USB flash sürüyücü bilgisayara bağladığınızda ve sürücünün içeriğini kötü amaçlı yazılımlara ve diğer potansiyel tehditlere karşı taramak istediğinizde bu seçenek yararlı olabilir. Alternatif olarak bu tarama türünü başlatmak için Özel tarama'yı tıklayın ve ardından Tarama hedefleri açılır menüsünden Çıkarılabilir medya'yı seçip Tara'yı tıklayın.

Hyper-V taraması

Bu seçenek, yalnızca ESET Mail Security ürününün çalıştığı sunucuda bir Hyper-V Yöneticisi yüklenmişse görüntülenir. Hyper-V taraması, belirli VM'de herhangi bir "Agent"a gerek olmadan Microsoft Hyper-V Server'daki Sanal Makine (VM) disklerinin taranmasına olanak tanır.

Son taramayı tekrar edin

Son tarama işleminizi, son taramadaki ayarların aynısını kullanarak tekrarlar.


note

İsteğe bağlı veri tabanı taraması mevcutsa son taramayı yineleme işlevi kullanılamaz.

scan_custom_progress

Tarama durumları hakkında daha fazla bilgi gösteren seçenekleri kullanabilirsiniz:

Dosyaları sürükle ve bırak

Dosyaları ayrıca ESET Mail Security tarama penceresine sürükleyip bırakabilirsiniz. Bu dosyalarda hemen virüs taraması yapılır

Kapat / Tümünü kapat

Verilen iletileri kapatır.

Tarama durumları

İlk taramanın durumunu gösterir. Bu tarama tamamlanmış veya kullanıcı tarafından kesilmiştir.

Günlüğü göster

Daha ayrıntılı bilgiler gösterir.

Daha fazla bilgi

Taramayı yürüten Kullanıcı, Taranan nesne sayısı ve tarama Süresi gibi ayrıntıların tarama sırasında görülmesini sağlar. İsteğe bağlı Veri tabanı taraması çalışıyorsa, tarama ilerlemesi esnasında EWS'ye (Exchange Web Servisleri) bağlanmak için kullanılan gerçek Veri tabanı tarama hesabı yerine, taramayı başlatan kullanıcı gösterilir.

Tarama pencerelerini aç

Tarama ilerleme durumu penceresi taramanın geçerli durumunu ve kötü amaçlı kod içerdiği belirlenen dosya sayısı hakkında bilgileri gösterir.