ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Çalışan işlemler

Çalışan işlemler, bilgisayarınızda çalışan programları veya işlemleri görüntüler ve ESET'i hemen ve sürekli olarak yeni sızıntılarla ilgili bilgilendirir. ESET Mail Security, kullanıcıları ESET LiveGrid® teknolojisiyle korumak için çalışan işlemlerle ilgili ayrıntılı bilgi sağlar.

running_processes


note

En iyi bilinirlik (yeşil) olarak işaretlenmiş bilinen uygulamalar temizdir (beyaz listeye alınmıştır) ve isteğe bağlı bilgisayar taramasının veya bilgisayarınızdaki Gerçek zamanlı dosya sistemi korumasının tarama hızını iyileştireceği için tarama dışında bırakılırlar.

Bilinirlik

Çoğu durumda, ESET Mail Security ve ESET LiveGrid® teknolojisi, her nesnenin (dosyalar, işlemler, kayıt defteri anahtarları vb.) özelliklerini inceleyen ve ardından nesnenin kötü amaçlı etkinlik olasılığını ölçen bir dizi sezgisel tarama kuralı kullanarak nesnelere bilinirlik düzeyi atar. Bu sezgisel taramalar esas alınarak nesnelere 9 - En iyi bilinirlik (yeşil) ile 0 - En kötü bilinirlik (kırmızı) arasında bir bilinirlik düzeyi atanır.

İşlem

Halihazırda bilgisayarınızda çalışan programın veya işlemin görüntü adı. Ayrıca, bilgisayarınızda çalışmakta olan tüm işlemleri görmek için Windows Görev Yöneticisini de kullanabilirsiniz. Görev Yöneticisi'ni görev çubuğunda boş bir alanı sağ tıklayıp ardından Görev Yöneticisi'ni tıklayarak veya klavyenizde Ctrl+Shift+Esc tuşlarına basarak açabilirsiniz.

PID

Windows işletim sistemlerinde çalışan işlemlerin kimliğidir.

Kullanıcı Sayısı

Belirli bir uygulamayı kullanan kullanıcıların sayısı. Bu bilgiler ESET LiveGrid® teknolojisiyle toplanır.

Bulunma Zamanı

Uygulamanın ESET LiveGrid® teknolojisi tarafından bulunmasından sonra geçen süre.

Uygulama adı

Bu işlemin ait olduğu programa verilen addır.


note

Bilinmeyen (turuncu) olarak işaretlenen bir yazılım her zaman kötü amaçlı olmayabilir. Bu genellikle yeni bir uygulamadır. Dosyadan emin değilseniz, dosyayı ESET Virüs Laboratuvarı'na göndermek üzere Örneği analiz için gönder seçeneğini kullanın. Dosyanın kötü amaçlı bir uygulama olduğu anlaşılırsa, bu dosyanın algılanması yakında çıkarılacak olan algılama altyapısı güncellemelerinden birine eklenir.

Ayrıntıları göster

Aşağıdaki bilgiler pencerenin alt kısmında görünür:

Yol - Bilgisayarınızdaki bir uygulamanın konumu.

Boyut - kB (kilobayt) veya MB (megabayt) cinsinden dosya boyutu.

Açıklama - İşletim sistemindeki açıklamaya dayalı dosya özellikleri.

Şirket - Satıcının veya uygulama işleminin adı.

Sürüm - Uygulama yayımcısından gelen bilgiler.

Ürün - Uygulama adı ve/veya ticari ad.

Oluşturulma tarihi - Uygulamanın oluşturulduğu tarih ve saat.

Değiştirilme tarihi - Uygulamanın en son değiştirildiği tarih ve saat.

İşlem özel durumlarına ekle

Bir işlemi tarama dışında bırakmak için çalışan işlemler penceresinde söz konusu işlemi sağ tıklayın. İşlemin yolu Tarama dışı bırakılan işlemler listesine eklenir.