ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Tarama dışı tutma işlemlerini yerine getirir

Tarama dışı bırakılan işlemler özelliği, uygulama işlemlerini Zararlı yazılıma karşı koruma Yalnızca erişim taramasından hariç tutmanıza izin verir. Tahsis edilen sunucuların (uygulama sunucusu, depolama sunucusu vs.) kritik rolü nedeniyle, her türde ciddi kazadan zamanında kurtarma işlemi yapılabilmesini sağlamak için düzenli yedeklemeler alınması zorunludur.

Yedekleme hızını, işlem bütünlüğünü ve hizmet kullanılabilirliğini iyileştirmek için, yedekleme sırasında dosya düzeyinde zararlı yazılıma karşı korumayla çakıştığı bilinen bazı teknikler kullanılır. Benzer sorunlar, sanal makinelerin canlı taşınması girişimlerinde de ortaya çıkabilir.

Her iki durumu önlemenin tek etkili yolu, zararlı yazılıma karşı koruma yazılımını devre dışı bırakmaktır. Örneğin yedekleme çözümü işlemleri gibi belirli işlemlerin tarama dışı bırakılmasıyla, tarama dışı bırakılan söz konusu işlemle ilişkilendirilen tüm dosya işlemleri yoksayılır ve güvenli olarak algılanır, böylece yedekleme işleminin engellenmesi en düşük düzeye indirilir. Özel durumlar oluştururken dikkatli olmanızı öneririz. Özel durum oluştururken dikkatli kullanmanızı öneririz - Tarama dışı bırakılan bir yedekleme aracı, uyarı vermeksizin etkilenen dosyalara erişebilir. Bu nedenle, genişletilen izinlere yalnızca gerçek zamanlı koruma modülünde izin verilmektedir.

Tarama dışı bırakılan işlemler, potansiyel çakışma riskini en düşük düzeye indirir ve tarama dışı bırakılan uygulamaların performansını iyileştirerek işletim sisteminin genel performansı ve istikrarı üzerinde olumlu bir etki yaratır. Bir işlemin / uygulamanın tarama dışında bırakılması kendisine ait yürütülebilir dosyanın (.exe) tarama dışında bırakılmasıdır.

Gelişmiş ayarlar (F5) > Computer >Gerçek zamanlı dosya sistemi koruması > Temel > Tarama dışı bırakılan işlemler aracılığıyla veya ana menüde Araçlar > Çalışan işlemler kısmından çalışan işlemler listesini kullanarak tarama dışı bırakılan işlemlerin listesine yürütülebilir dosyalar ekleyebilirsiniz.

Bu özellik, yedekleme araçlarını tarama dışında bırakmak için tasarlanmıştır. Yedekleme aracının işlemini tarama dışında bırakmak sistem kararlılığını sağlamakla kalmaz aynı zamanda çalışırken yedekleme yavaşlatılmadığından yedekleme performansını etkilemez.


example

Tarama dışı bırakılan işlemler yönetim penceresini açmak için Düzenle'yi tıklayın. Bu pencerede tarama dışı öğeler ekleyebilir ve tarama dışında bırakılacak yürütülebilir dosyalara gözatabilirsiniz (örneğin, Backup-tool.exe).

.exe dosyası tarama dışı öğelere eklenir eklenmez bu işlemin faaliyetleri ESET Mail Security tarafından izlenmez ve bu işlem tarafından gerçekleştirilen herhangi bir dosya işleminde hiçbir tarama işlemi gerçekleştirilmez.


important

Yürütülebilir işlemi seçerken gözatma işlevini kullanmazsanız, yürütülebilir dosyaya ilişkin tam yolu el ile girmeniz gerekir. Aksi takdirde tarama dışı bırakma doğru çalışmaz ve HIPS hata bildirebilir.

backup_tool

Ayrıca tarama dışı öğelerden mevcut işlemleri Düzenleyebilir veya Silebilirsiniz.


note

Web erişimi koruması bu dışarıda bırakma işlemini dikkate almaz. Bu nedenle, web tarayıcınızın yürütülebilir dosyasını tarama dışı bırakırsanız, indirilen dosyalar taranmaya devam eder. Böylece sızıntı varsa yine de algılanır. Bu senaryo yalnızca bir örnektir. Web tarayıcılarının tarama dışı bırakılmalarını önermiyoruz.