ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Geri yansıma koruması

Spam geri yansıması, posta sunucuları tarafından gönderilen yanlış yönlendirilmiş geri dönen mesajlardır ve spam'in istenmeyen bir yan etkisidir. Alıcının posta sunucusu bir spam mesajını reddettiğinde, geri dönme mesajı olarak da bilinen Teslim Edilemedi raporu (NDR), spam'in gerçek gönderenine değil, varsayılan gönderenine (orijinal spam mesajının gönderenini taklit eden bir e-posta adresi) iletilir. E-posta adresi sahibi, sahibi orijinal spam mesajına dahil olmamışsa bile bir NDR mesajı alır. Geri yansıma korumasının devreye girdiği yer burasıdır. ESET Mail Security Geri yansıma korumasını kullanarak kuruluşunuz içerisindeki kullanıcıların posta kutularına spam NDR raporlarının gönderilmesini engelleyebilirsiniz.

NDR denetimini etkinleştirdiğinizde, İmza çekirdeği (parola gibi en az 8 karakterden oluşan bir dize) belirtmelisiniz. ESET Mail Security Geri yansıma koruması, X-Eset-NDR: <hash> raporunu her bir giden e-posta iletisinin başlığına yazar. <hash>, belirttiğiniz İmza çekirdeğini de içeren şifrelenmiş bir imzadır.

Yasal bir e-posta mesajı teslim edilemiyorsa posta sunucunuz genellikle bir NDR raporu alır ve bu rapor, başlıklarda X-Eset-NDR: <hash> imzasını arayan ESET Mail Security tarafından denetlenir. X-Eset-NDR: varsa ve <hash> imzası eşleşiyorsa, NDR ileti tesliminin gerçekleştirilemediğiniz belirten yasal e-posta iletisinin gönderenine teslim edilir. Eset-NDR: yoksa veya <hash> imzası hatalıysa spam geri yansıması olduğu kabul edilir ve NDR reddedilir.

Denetim başarısız olursa NDR iletilerini otomatik olarak bırak

NDR denetiminin sonucu en başta başarısız olursa, e-posta iletisi indirilmeden önce reddedilebilir.

Geri yansıma koruması etkinliğini SMTP koruma günlüğünde görebilirsiniz.