ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Ağ Denetçisi

Ağ Denetçisi, güvenli (ev veya iş yeri) ağınızdaki güvenlik açıklarını (örneğin, açık bağlantı noktaları veya zayıf yönlendirici parolası) belirlemeye yardımcı olabilir. Ayrıca ağınıza nelerin bağlı olduğunu göstermek için (örneğin oyun konsolu, IoT veya diğer akıllı ev cihazları) cihaz türüne göre (örneğin yazıcı, yönlendirici, mobil cihaz vs.) sınıflandırılan bağlı cihazların bir listesini sağlar.

Ağ Denetçisi, bir yönlendiricinin güvenlik açıklarını tespit etmenize yardımcı olur ve bir ağa bağlanıldığında koruma düzeyinizi artırır.

Ağ Denetçisi yönlendiricinizi sizin için yeniden yapılandırmaz. Yönlendiricinizin özel arabirimini kullanarak değişiklikleri kendiniz yaparsınız. Ev yönlendiricileri dağıtılan hizmet dışı saldırılarını (DDoS) başlatmak için kullanılan zararlı yazılımlara karşı son derece savunmasız olabilir. Yönlendirici parolası kullanıcı tarafından varsayılan değerinden başka bir değere değiştirilmezse saldırganların tahmin etmesi kolaylaşır ve saldırganlar yönlendiricinize giriş yapıp ağınızı tehlikeye düşürmek için yeniden yapılandırabilirler.


warning

Yeterince uzun olan güçlü bir parola oluşturmanızı ve parolanın sayı, simge veya büyük harf içermesini önemle tavsiye ederiz. Parolanın kırılmasını zorlaştırmak için farklı türde karakterleri karışık olarak kulanın.

Bağlı olduğunuz ağ güvenli olarak yapılandırılmışsa ağı "Ağım" olarak işaretleyebilirsiniz. Ağa bir Ağım etiketi eklemek için "Ağım" olarak işaretle'yi tıklayın. Daha iyi tanımlama ve güvenlik genel bakışı için ESET Internet Security kullanımı boyunca bu etiket ağın yanında gösterilir. Etiketi kaldırmak için "Ağım" etiketini kaldır seçeneğini tıklayın.

Ağınıza bağlanan her cihaz, temel bilgileriyle birlikte bir liste görünümünde gösterilir. Cihazı düzenlemek veya cihazla ilgili ayrıntılı bilgileri görüntülemek için ilgili cihazı tıklayın.

Ağlar açılır menüsü, cihazları aşağıdaki kriterlere göre filtrelemenize olanak tanır:

Belirli bir ağa bağlanan cihazlar

Tüm ağlara bağlanan cihazlar

Sınıflandırılmamış aygıtlar

Tüm bağlı cihazları sonar görünümde görmek için sonar simgesini ICON_RADAR_VIEW tıklayın. Ağ adı ve görüntülendiği son tarih gibi temel bilgileri görmek için imlecinizle cihaz simgesinin üzerine gelin.

Cihazı düzenlemek veya cihazla ilgili detaylı bilgileri görüntülemek için cihaz simgesini tıklayın. Bu sayede, söz konusu cihazları kolayca tespit edebilirsiniz.

Halihazırda bağlı bulunduğunuz yönlendiriciyi manuel olarak taramak için Ağınızı tarayın'ı tıklayın. Ağınızı tarayın, yalnızca güvenilir bir ağ için kullanılabilir. Ağ ayarlarınızı gözden geçirmek veya düzenlemek için Ağ bağlantısı profilleri bölümüne bakın.

Aşağıdaki tarama türleri arasından seçim yapabilirsiniz:

Her şeyi tara

Yalnızca yönlendiriciyi tara

Yalnızca aygıtları tara


warning

Ağ taramalarını yalnızca güvenilir ağ üzerinde gerçekleştirin! Bu işlemi güvenilir olmayan ağlarda yaparsanız olası tehlikeyi dikkate alın.

PAGE_HOMENETWORK

Tarama işlemi tamamlandığında aygıtla ilgili temel bilgileri içeren bir bildirim gösterilir veya listedeki ya da sonar görünümdeki şüpheli aygıtı çift tıklayabilirsiniz. Yakın zamanda engellenen iletişimleri görmek için Sorun giderme'yi tıklayın. Güvenlik duvarı sorunlarını giderme hakkında daha fazla bilgi.

Ağ Denetçisi modülü tarafından gösterilen iki tür bildirim vardır:

Ağa bağlanan yeni aygıt – Kullanıcı bağlıyken daha önce görülmemiş bir aygıt ağa bağlanırsa görüntülenir.

Yeni ağ cihazı bulundu - Güvenilir ağınıza yeniden bağlanırsanız ve daha önce görülmemiş bir cihaz ortaya çıktığında bu uyarı görüntülenir.


note

İki bildirim türü de yetkisiz bir cihazın ağınıza bağlanmaya çalıştığını bildirir. Cihaz ayrıntılarının gösterilmesi için cihazı göster tıklayın.

Ağ Denetçisi'ndeki cihazlarda yer alan simgeler ne anlama gelir?

ICON_STAR

Sarı yıldız simgesi, ağa yeni gelen veya ESET tarafından ilk kez algılanan cihazları gösterir.

ICON_CAUTION

Sarı uyarı simgesi, yönlendiricinizin güvenlik açıkları içerebileceğini gösterir. Bu sorunla ilgili daha ayrıntılı bilgi için ürününüzdeki simgeyi tıklayın.

ICON_WARNING

Kırmızı uyarı simgesi, yönlendiricinizin güvenlik açıkları içerdiğini ve enfekte olmuş olabileceğini gösterir. Bu sorunla ilgili daha ayrıntılı bilgi için ürününüzdeki simgeyi tıklayın.

ICON_INFO

ESET ürününuz yönlendiriciniz için ek bilgilere sahip olduğunda mavi simge gösterilebilir, ancak güvenlik riski bulunmadığından hemen dikkat etmenizi gerektirmez. Daha ayrıntılı bilgi için ürününüzdeki simgeyi tıklayın.