ESET Online pomocník

Vyhľadať Slovenčina
Vyberte kapitolu

Advér

Advér (adware) je skratka od „advertising‑supported software“. Do tejto kategórie patria programy, ktorých úlohou je zobrazovať reklamu. Advér zvyčajne sám otvorí nové okno (tzv. pop‑up okno) s reklamou v internetovom prehliadači alebo zmení nastavenie domovskej stránky prehliadača. Používajú ho často výrobcovia voľne šíriteľných (bezplatných) programov, aby si finančne zabezpečili ďalší vývoj svojej vlastnej, mnohokrát užitočnej aplikácie.

Samotný advér sám osebe nebýva škodlivý, len používateľa obťažuje. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že môže vykonávať aj sledovanie (ako spyvér).

Ak sa používateľ rozhodne pre voľne šíriteľný softvér, odporúča sa venovať procesu inštalácie zvýšenú pozornosť. Inštalátor totiž zvyčajne upozorňuje, že sa popri zvolenom programe nainštaluje aj advér. V mnohých prípadoch môže používateľ zakázať jeho inštaláciu.

Na druhej strane niektoré programy sa bez prídavného advéru odmietnu nainštalovať, prípadne budú mať obmedzenú funkčnosť. Z toho vyplýva, že advér sa môže dostať do systému „legálnou“ cestou, pretože používateľ s tým súhlasí. Pozornosť je teda namieste. Ak sa nájde na vašom počítači súbor, ktorý je detegovaný ako advér, odporúčanou akciou je zmazanie, keďže je veľká pravdepodobnosť, že súbor obsahuje nebezpečný kód.