ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

ESET Shell

eShell (ESET Shell kısaltması), ESET Mail Security için komut satırı arabirimidir. Grafik kullanıcı arabirimine (GUI) alternatif olarak kullanılır. eShell, normalde GUI'nin size sağladığı tüm özellik ve seçenekleri içerir. eShell, GUI kullanmadan tüm programı yapılandırmanıza ve yönetmenize olanak sağlar.

GUI'de mevcut olan tüm işlev ve özelliklerin yanı sıra bu arabirim; yapılandırma, yaplandırmayı değiştirme veya bir eylem gerçekleştirme amacıyla komutlar çalıştırarak otomasyon özelliğini kullanma seçeneği de sunar. Ayrıca eShell, GUI yerine komut satırı kullanmayı tercih eden kullanıcılar için yararlı olabilir.


note

Tam işlevsellik için, eShell aracını Yönetici olarak çalıştır özelliğini kullanarak açmanızı öneririz. Aynısı, tek bir Windows Komut İstemi (cmd) komutunun yürütülmesi için de geçerlidir. Yönetici olarak çalıştır'ı kullanarak istemi açın. Komut istemini Yönetici olarak çalıştırmamak, izinlerin eksikliği nedeniyle komutları çalıştırmanızı engeller.

eShell aracının çalıştırılabileceği iki mod vardır:

1.İnteraktif mod - Yalnızca tek bir komut yürütmek yerine yapılandırmayı değştirme, günlükleri görüntüleme gibi görevler için eShell aracını çalıştırmak istediğinizde, bu seçenek kullanılabilir. Henüz tüm komutlara aşina değilseniz interaktif modu kullanabilirsiniz. İnteraktif mod, eShell aracında gezinme deneyiminizi kolaylaştırır. Belirli bir bağlam içerisinde kullanabileceğiniz komutları size gösterir.

2.Tek komut / Toplu mod - eShell interaktif moduna girmeden yalnızca bir komut yürütmeniz gerektiğinde bu modu kullanabilirsiniz. Bu, Windows Komut İstemi'nde doğru parametrelerle eshell yazarak yapılabilir.


example

eshell get status or eshell computer set real-time status disabled 1h

Belirli komutları (örneğin yukarıdaki ikinci örnek) toplu mod/komut dosyası modunda çalıştırmak için, öncelikle yapılandırmanız gereken birkaç ayar vardır. Aksi halde, Erişim reddedildi mesajını alırsınız. Bu, güvenlik açısından gereklidir.


note

Windows Komut İstemi'ndeki eShell komutlarını kullanmak için ayar değişiklikleri gereklidir. Toplu iş dosyalarını çalıştırma hakkında daha fazla bilgi edinin.

eShell Aracında interaktif moda girmenin iki yolu vardır:

1.Windows Başlat menüsünden: Başlat> Tüm Programlar > ESET > ESET Mail Security > ESET Shell

2.Windows Komut İstemi'nde eshell yazıp Enter tuşuna basarak


important

'eshell' not recognized as an internal or external command Hatası alırsanız, bunun nedeni ESET Mail Security kurulumunun ardından sisteminiz tarafından yüklenmeyen yeni Ortam Değişkenleridir.

Yeni Komut İstemi açıp eShell aracını yeniden başlatmayı deneyin. Yine de hata alıyorsanız veya ESET Mail Security Çekirdek yüklemesi varsa, mutlak yolu kullanarak eShell aracını başlatın, örneğin "%PROGRAMFILES%\ESET\ESET Mail Security\eShell.exe" (komutun çalışması için "" kullanmanız gerekir).

eShell Aracını ilk kez interaktif modda çalıştırdığınızda, ilk çalıştırma (kılavuz) ekranı gösterilir.


note

Gelecekte ilk çalıştırma ekranını görmek istiyorsanız guide komutunu yazın. Bu, eShell aracının Sentaks, Önek, Komut yolu, Kısaltılmış biçimler, Takma adlar vs. ile nasıl kullanılacağına yönelik bazı temel örnekler gösterir.

eShell aracını çalıştırdığınız bir sonraki seferde şu ekranı görürsünüz:

page_tools_eshell


note

Komutlar büyük-küçük harfe duyarlı değildir. İster büyük harf ister küçük harf kullanın, komut bunlardan bağımsız olarak çalışır.

eShell'i özelleştirme

eShell aracını ui eshell bağlamında özelleştirebilirsiniz. Komut dosyaları için takma adları, renkleri, dili, yürütme ilkesini; gizli komutlar için ayarları ve daha fazlasını yapılandırabilirsiniz.