ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Posta Karantinası

E-posta iletileri ve onların bileşenleri (örneğin ekler) geleneksel dosya karantinası yerine Posta karantinasına alınır. Posta karantinası spam iletileri, kötü amaçlı yazılım veya kimlik avı mesajları içeren enfekte ekleri yönetmenin daha rahat bir yolunu sağlar. Hangi ESET Mail Security koruma modülünün iletiyi yürüttüğüne bağlı olarak (Zararlı Yazılıma Karşı Koruma, Antispam, Kimlik Avı Koruması, Sahte gönderen koruması veya Kurallar) e-posta iletilerinin Posta Karantinasına alınmasının farklı nedenleri bulunur.

Simgelere göre filtreleme

Ekleri, e-postaları veya yalnızca ek içeren e-postaları görmek üzere iletileri filtrelemek için simgeleri kullanabilirsiniz.

Zaman aralığı

Karantinaya alınan e-postaları görmek istediğiniz zaman aralığını seçin. Özel'i seçerek bir aralık belirtebilirsiniz (Başlangıç tarihi ve Bitiş tarihi).

Küme düğümleri

Karantinaya alınan e-postaları görmek istediğiniz küme düğümlerini seçin.

Hızlı arama

Görüntülenen e-postaları filtrelemek için metin kutusuna bir dize girin (tüm sütunlar aranır).

Tür

Türe göre (spam, zararlı yazılım, kural, kimlik avı veya sahte gönderen) ek filtreleme uygulamak için onay kutularını kullanın.


important

Posta Karantinası yöneticisi verileri otomatik olarak güncellenmez, Posta Karantinasındaki en güncel öğeleri görmek için düzenli olarak Yenile icon_refresh seçeneğini tıklamanızı öneririz.

mail_quarantine

Serbest bırak

Yeniden yürütme dizinini kullanarak e-postayı orijinal alıcıları için serbest bırakır ve karantinadan siler. İşlemi onaylamak için Evet'i tıklayın. Karantinaya alınan öğe posta tarafından devre dışı bırakılmış genel bir klasörden gelen bir ekse Serbest bırak düğmesi kullanılamaz.


note

ESET Mail Security bir e-postayı karantinadan serbest bırakırken, kolayca aldatılabileceği için To: MIME üstbilgisini yoksayar. Bunun yerine, SMTP bağlantısı sırasında alınan RCPT TO: komutundaki orijinal alıcı bilgisini kullanır. Bu sayede doğru e-posta alıcısının karantinadan serbest bırakılan iletiyi alması garantilenir.


note

Kümelenmiş bir ortam çalıştırıyor ve bir mesajı karantinadan çıkarıyorsanız mesaj diğer ESET Mail Security düğümleri tarafından yeniden karantinaya alınmaz. Küme düğümleri arasındaki kuralların senkronizasyonu ile elde edilir.

Şuraya serbest bırak

Bir e-postayı tüm alıcılara bırakmak istemiyorsanız serbest bırakılan e-postayı alacak belirli alıcıları seçmek için bu seçeneği kullanın. Bu seçenek yalnızca birden fazla alıcısı olan mesajlar için kullanılabilir.

Sil

Öğeleri karantinadan siler. İşlemi onaylamak için Evet'i tıklayın. Ana program penceresi üzerinden silinen öğeler karantina görünümünden kaldırılır, ancak yine de depolamada tutulur. Bunlar daha sonra (varsayılan olarak üç günün ardından) otomatik olarak silinir.

Kalıcı olarak sil

Öğeleri karantina görünümünden kaldırır ve depolama alanından siler. İşlemi onaylamak için Evet'i tıklayın.

Karantinaya alınan posta ayrıntıları

Karantinaya alınan mesajı çift tıklayın veya sağ tıklayıp Ayrıntıları göster'i seçin. Karantinaya alınan e-posta mesajıyla ilgili ayrıntıları içeren yeni bir pencere açılır. Daha fazla ayrıntı için orijinal RFC e-posta üst bilgilerini de kontrol edebilirsiniz.

Karantinaya alınan ek ayrıntıları

Bir eke çift tıklandığında açılan ayrıntılar iletişim kutusu, e-posta iletisi ayrıntıları iletişim kutusundan farklıdır. RFC üstbilgileri mevcut değildir, bunun yerine ek zarf metni bulunan bir alan görüntülenir. Posta karantinasından serbest bırakırken ek zarfının özel metnini girebilirsiniz.

İçerik menüsünden de işlemler yapılabilir. İsterseniz karantinaya alınan bir e-posta iletisiyle bir eylem gerçekleştirmek için Serbest bırak, Silveya Kalıcı olarak sil seçeneklerini tıklayın. İşlemi onaylamak için Evet'i tıklayın. Kalıcı olarak sil seçeneğini belirlerseniz ileti dosya sisteminden de silinir. Kalıcı olarak sil seçeneğini belirlerseniz ileti dosya sisteminden de silinir. Diğer yandan, Sil seçeneği öğeyi yalnızca Posta Karantinası yöneticisi görünümünden kaldırır.

quranatine_mail_details