ESET Online nápověda

Hledat Čeština
Změnit kapitolu

Strážce sítě

Funkce Strážce sítě umožňuje zjistit, jaká zařízení jsou připojena k vašemu routeru včetně jejich možné zranitelnosti. Kontrola sítě probíhá ve dvou krocích.

Nejprve Strážce sítě zkontroluje veškerá zařízení připojená do sítě. Jestliže bylo nějaké zařízení detekováno, na obrazovce uvidíte oznámení a zařízení bude označeno symbolem hvězdičky. Zobrazení připojených zařízení manuálně docílíte ťuknutím na Zkontrolovat síť. Rovněž můžete nechat zařízení vyhledat automaticky. Pro použití této možnosti ťukněte na ikonu menu three_dots_menu > Nastavení a vyberte možnost Vyhledávat zařízení automaticky.

Ve druhém kroku kontroluje funkce Strážce sítě zranitelnosti připojených zařízení tím, že se k nim připojí a ověřuje otevřené porty, slabé uživatelské jméno a heslo k routeru, problémy s firmwarem routeru apod. Chyby v zabezpečení mohou hackeři využít, aby získali kontrolu nad routerem a dalším zařízením k němu připojeným. Routery a zařízení ovládaná hackery mohou být využita ke sběru informací o vás nebo mohou být využita jako součást DDoS útoků aj.

 

Funkce Strážce sítě vám také poskytuje komplexní seznam zařízení připojených k vaší síti. Na základě získané informace z webového rozhraní routeru můžete spravovat případně zamezit zařízením přístupu k síti. Do webového rozhraní routeru se dostanete přímo z funkce Strážce sítě po ťuknutí na ikonu routeru a následně ťuknutím na možnost Otevřít webové rozhraní.

Připojená zařízení můžete zobrazit jako seznam nebo jako sonarové zobrazení:

list-ch-icon Seznam – připojená zařízení zobrazíte ve formě seznamu, ve kterém je router na prvním místě, následují aktuálně připojená zařízení a nejníže naleznete zařízení, která byla připojena k síti v minulosti.

sonar-cm-icon Sonarové zobrazení – zařízení jsou zobrazena v půlkruhu okolo routeru umístěném uprostřed první vrstvy. Ve druhé vrstvě od středu jsou zobrazena zařízení, která jsou momentálně připojena síti. Ve třetí vrstvě jsou připojena zařízení připojená k síti v minulosti. Mezi zařízeními se můžete pohybovat ťuknutím na tlačítka šipek nebo posunutím po směru kruhu.

 

Pro snadnější správu přiřaďte zařízením kategorie, jako jsou chytré telefony, TV, herní konzole, počítače atd. Zařízení lze i přejmenovat z továrních názvů či jejich IP adres na rozpoznatelná jména (například: SM-G955F přejmenujte na "Honzíkův telefon", 192.168.1.52 na "Taťkův komp" atd.).

Pro přejmenování zařízení ve Strážci sítě ťukněte na ikonu zařízení > dále pak na ikonu tužky v pravém horním rohu, vyberte kategorii zařízení, zadejte název zařízení a následně potvrďte volbou OK.


important

Strážce sítě pracuje pouze v zařízeních se systémem Android 12 nebo starším.