ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Ağ trafiği tarayıcısı ile ilgili sorunları çözme

Tarayıcınız veya e-posta istemciniz ile ilgili sorun yaşıyorsanız ilk adım, bu sorunun Ağ trafiği tarayıcısı'ndan kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirlemektir. Bunu yapmak için Gelişmiş ayarlar > Tespit altyapısı > Ağ trafiği tarayıcısı'nı geçici olarak devre dışı bırakmayı deneyin (işiniz bittikten sonra tekrar açmayı unutmayın, aksi takdirde tarayıcınız ve e-posta istemciniz korunmasız kalır). Sorun, devre dışı bıraktıktan sonra ortadan kalkarsa burada genel sorunların bir listesini ve bunları çözmenin yollarını bulabilirsiniz:

Güncelleme veya iletişim güvenliği sorunları

Uygulamanızla ilgili güncelleyememe veya iletişim kanalının güvenli olmaması gibi sorunlar meydana geliyorsa:

SSL/TLS etkinse geçici olarak kapatmayı deneyin. Bu işe yararsa, SSL/TLS kullanmaya devam edebilirsiniz ve sorunlu iletişimi dışarıda bırakarak güncelleme işini yapabilirsiniz:
Devre dışı bırakma SSL/TLS. Güncellemeyi yeniden çalıştırın. Şifreli ağ trafiği hakkında size bilgi veren bir iletişim kutusu açılmalıdır. Uygulamanın sorun gidermekte olduğunuz uygulama olduğundan ve sertifikanın güncellenen sunucudan geliyor gibi göründüğünden emin olun. Ardından bu sertifika için eylemin hatırlanmasını seçin ve yoksay seçeneğini tıklatın. İlgili başka iletişim penceresi görünmezse filtreleme modunu tekrar otomatik hale getirin. Bu sayede sorun çözülmüş olmalıdır.

Söz konusu uygulama bir tarayıcı veya e-posta istemcisi değilse bunu tamamen Web erişimi koruması dışında bırakabilirsiniz (bunu tarayıcı veya e-posta istemcisi için yapmak korunmasız kalmanıza neden olur). Daha önce filtrelenen iletişime sahip bir uygulama, özel durum eklerken listede yer alıyor olmalıdır, bu nedenle el ile eklemeniz gerekmez.

Ağınızdaki aygıta erişim sorunu

Ağınızdaki bir cihazın herhangi bir işlevselliğinden yararlanamıyorsanız (örneğin, web kameranızın web sayfasını açma veya ev ortam yürütücüsünde video oynatma gibi), hariç bırakılan adresler listesine cihazın IPv4 ve IPv6 adreslerini eklemeyi deneyin.

Belirli bir web sitesi ile ilgili sorunlar

URL adresi yönetimini kullanarak belirli web sitelerini Web erişimi koruması dışında bırakabilirsiniz. Örneğin https://www.gmail.com/intl/en/mail/help/about.html adresine erişemiyorsanız, dışarıda bırakılan adresler listesine *gmail.com* adresini eklemeyi deneyin.

"Kök sertifikasını içe aktarabilen bazı uygulamalar çalışmaya devam ediyor" hatası.

SSL/TLS etkinleştirdiğinizde ESET Internet Security; yüklenen uygulamaların sertifika depolarına sertifikayı alarak SSL protokolünü filtrelediğinden emin olmanızı sağlar. Bazı uygulamalar, bir sertifikayı içe aktarması için yeniden başlatma işlemi gerektirebilir. Buna Firefox ve Opera dahildir. Bunlardan hiçbirinin çalışmadığından emin olun (bunu yapmanın en iyi yolu Görev Yöneticisi'ni açıp İşlemler sekmesinde firefox.exe veya opera.exe uygulamalarının yer almadığından emin olmaktır), ardından tekrar deneyin.

Güvenilir olmayan sağlayıcı veya geçersiz imza ile ilgili hata

Bu genellikle yukarıda belirtilen alma işleminin başarısız olması anlamına gelir. Öncelikle yukarıda belirtilen uygulamaların herhangi birinin çalışmadığından emin olun. Ardından SSL/TLS protokolünü devre dışı bırakın ve tekrar etkinleştirin. Bu, almayı yeniden çalıştırır.


note

ESET Windows ev ürününde Ağ trafiği tarayıcısını yönetme ile ilgili bilgi edinmek için Bilgi Bankası makalesine bakın.