ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Zamanlayıcı

Zamanlayıcı, zamanlanan görevleri önceden tanımlanmış yapılandırma ve özelliklerle başlatır ve yönetir.

Zamanlayıcıya Araçlar > Zamanlayıcı öğeleri tıklanarak ESET Internet Security ana program penceresinden erişilebilir. Zamanlayıcı, tüm zamanlanan görevlerin ve önceden tanımlı tarih, saat ve kullanılan tarama profili gibi yapılandırma özelliklerinin listesini içerir.

Zamanlayıcı aşağıdaki görevleri zamanlamak için kullanılır: güncelleme modülleri, tarama görevi, sistem başlangıcında dosya denetimi ve günlük bakımı. Görevleri, ana Zamanlayıcı penceresinden doğrudan ekleyebilir veya silebilirsiniz (alttaki Görev ekle veya Sil seçeneğini tıklatın). Varsayılan'ı tıklayarak zamanlanan görevler listesini varsayılan değerlere dönüştürebilir ve tüm değişiklikleri silebilirsiniz. Aşağıdaki eylemleri gerçekleştirmek için Zamanlayıcı penceresinde herhangi bir yere sağ tıklatın: ayrıntılı bilgi görüntüleme, görevi hemen gerçekleştirme, yeni bir görev ekleme ve var olan görevi kaldırma. Görevleri etkinleştirmek/devre dışı bırakmak için ilgili girişlerin başındaki onay kutularını kullanın.

Varsayılan olarak, Zamanlayıcı'da aşağıdaki zamanlanan görevler görüntülenir:

Günlük bakımı

Düzenli otomatik güncelleme

Kullanıcı oturum açtıktan sonra otomatik güncelleme

Başlangıçta otomatik dosya denetimi (kullanıcı oturum açtıktan sonra)

Başlangıçta otomatik dosya denetimi (algılama altyapısının başarılı güncellemesinden sonra)

Mevcut bir zamanlanan görevin (varsayılan veya kullanıcı tanımlı) yapılandırmasını düzenlemek için, görevi sağ tıklayıp Düzenle seçeneğini tıklayın veya değiştirmek istediğiniz görevi seçip Düzenle seçeneğini tıklayın.

PAGE_SCHEDULER

Yeni görev ekleme

1.Pencerenin altındaki Görev ekle öğesini tıklatın.

2.Görev adı girin.

3.Aşağı açılır menüden istediğiniz görevi seçin:

Harici uygulama çalıştır – Harici bir uygulamanın yürütülmesini zamanlar.

Günlük bakımı - Günlük dosyaları ayrıca, silinen kayıtlardan kalanları da içerir. Bu görev, etkin çalışma sağlamak için günlük dosyalarındaki kayıtları düzenli olarak en iyi duruma getirir.

Sistem başlangıç dosyası denetimi – Sistem başlangıcında veya oturum açıldığında çalıştırılmasına izin verilen dosyaları denetler.

Bilgisayar taraması oluşturESET SysInspector bilgisayar sistem görüntüsünü oluşturur; sistem bileşenleri (örneğin, sürücüler, uygulamalar) hakkında ayrıntılı bilgi toplar ve her bileşenin risk düzeyini değerlendirir.

İsteğe bağlı bilgisayar taraması – Bilgisayarınızdaki dosya ve klasörlerin bilgisayar taramasını gerçekleştirir.

Güncelleme – Modülleri güncelleyerek bir Güncelleme görevi zamanlar.

4.Görevi etkinleştirmek isterseniz Etkin seçeneğinin yanındaki açma/kapama düğmesini tıklayın (zamanlanan görevler listesinden onay kutusunu işaretleyerek/işaretini kaldırarak bu işlemi daha sonra yapabilirsiniz), Sonraki'yi tıklayın ve zamanlama seçeneklerinden birini belirleyin:

Bir kere – Görev önceden tanımlanan tarih ve saatte gerçekleştirilir.

Yinelenen – Görev belirtilen zaman aralığında gerçekleştirilir.

Günlük – Görev her gün tekrarlayan bir şekilde belirtilen saatte çalıştırılır.

Haftalık – Görev seçilen tarih ve saatte çalıştırılır.

Olay tetiklediğinde - Görev belirtilen bir olayda gerçekleştirilir.

5.Dizüstü bilgisayar pil gücüyle çalışırken sistem kaynaklarının kullanımını en aza indirmek için Pil gücüyle çalışırken görevi atla öğesini seçin. Görev, Görev yürütme alanlarında belirtilen tarihte ve saatte çalışır. Görev önceden tanımlanan saatte çalıştırılamadıysa, tekrar ne zaman gerçekleştirileceğini belirtebilirsiniz:

Bir sonraki zamanlanan saatte

En kısa sürede

Son çalıştırmadan itibaren geçen süre (saat) aşılırsa hemen - Görevin ilk atlanan çalıştırması bu yana geçen süreyi temsil eder. Bu süre aşılırsa görev hemen çalıştırılır. Aşağıdaki döndürücüyü kullanarak zamanı ayarlayın.

Zamanlanan görevi gözden geçirmek için görevi sağ tıklayıp Görev ayrıntılarını göster'i tıklayın.