ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Zamanlanan tarama seçenekleri

Bu pencerede, zamanlanan bir bilgisayar taraması görevi için gelişmiş seçenekleri belirleyebilirsiniz.

Temizleme işlemi olmadan bir tarama çalıştırmak için Gelişmiş ayarları tıklayın ve Temizlemeden tara'yı seçin. Tarama geçmişi tarama günlüğüne kaydedilir.

Özel durumları yoksay seçildiğinde, daha önce tarama dışında bırakılan uzantılara sahip dosyalar özel durum olmadan taranır.

Taramadan sonraki işlem açılır menüsü, taramanın tamamlanmasının ardından otomatik olarak gerçekleştirilecek işlemi belirlemenize olanak tanır:

Eylem yok - Tarama tamamlandıktan sonra hiçbir eylem gerçekleştirilmez.

Kapat – Bilgisayar, tarama tamamlandıktan sonra kapatılır.

Gerekirse yeniden başlat - Bilgisayar yalnızca tespit edilen tehditlerin temizlenmesi işlemini tamamlamak için gerekirse yeniden başlatılır.

Yeniden başlat – Taramanın ardından tüm açık programları kapatır ve bilgisayarı yeniden başlatır.

Gerekirse yeniden başlatmayı zorla - Bilgisayar yalnızca tespit edilen tehditlerin temizlenmesi işlemini tamamlamak için gerekirse yeniden başlamaya zorlanır.

Yeniden başlatmayı zorla - Kullanıcı etkileşimini beklemeden tüm açık programların kapatılmasını zorlar ve tarama tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatır.

Uykuya geç – Oturumunuzu korur ve bilgisayarı düşük güç moduna getirir ve bu sayede işinize hızlı bir şekilde devam edebilirsiniz.

Hazırda beklet – RAM'de çalışan her şeyi alıp sabit sürücünüzde özel bir dosyaya taşır. Bilgisayarınız kapanır, ancak daha sonra başlattığınızda önceki durumundan devam eder.


note

Uyku veya Hazırda Beklet işlemleri bilgisayarınızın Güç ve uyku işletim sistemi ayarlarına veya bilgisayar/dizüstü bilgisayar özelliklerine dayalı olarak kullanılabilir. Uyuyan bir bilgisayarın hâlâ çalışan bir bilgisayar olduğunu lütfen unutmayın. Bilgisayarınız pil gücü ile çalıştığı sırada temel işlevleri çalıştırmaya ve elektrik kullanmaya devam eder. Örneğin ofis dışında seyahat ederken pil ömrünü korumak için Hazırda Beklet seçeneğini kullanmanızı öneririz.

Seçilen eylem, çalışan tüm taramaların tamamlanmasının ardından başlatılacak. Kapat veya Yeniden Başlat'ı seçtiğinizde onay iletişim penceresinde 30 saniyelik bir geri sayım görüntülenir (istenen işlemi devre dışı bırakmak için İptal'i tıklayın).

Önceliği olmayan kullanıcıların tarama sonrasındaki işlemleri durdurmalarına engel olmak için Tarama iptal edilemez seçeneğini işaretleyin.

Sınırlı kullanıcıya bilgisayar taramasını belirli bir süre boyunca duraklatma izni vermek istiyorsanız Taramanın kullanıcı tarafından duraklatılabileceği süre (dk) seçeneğini belirleyin.

Tarama ilerleme bölümüne de bakın.