ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

Ağ bağlantısı profillerini ekleme veya düzenleme

Ağ bağlantısı profilleri'ni Gelişmiş ayarlar > Korumalar > Ağ erişimi koruması > Ağ erişimi koruması > Ağ bağlantısı profilleri > Düzenle bölümünden ekleyebilir veya düzenleyebilirsiniz. Bir profili düzenlemek için ilgili profilin Ağ bağlantısı profilleri penceresinden seçilmesi gerekir.

Aşağıdaki profiller önceden tanımlanmıştır ve düzenlenemez/silinemez:

Evet - Güvenilir ağlar için (ev veya iş yeri ağı). Bilgisayarınız ve bilgisayarınızda depolanan paylaşılan dosyalar diğer ağ kullanıcıları tarafından görülür ve ağdaki diğer kullanıcılar sistem kaynaklarına erişilebilir (paylaşılan dosya ve yazıcılara erişim etkindir, gelen RPC iletişimi etkindir ve uzak masaüstü paylaşım özelliği kullanılabilir). Güvenli bir yerel ağa erişirken bu ayarın kullanılması önerilir. Bu profil, Windows içinde Etki Alanı veya Özel ağ olarak yapılandırılmışsa otomatik olarak bir ağ bağlantısına atanır.

Genel - Güvenilir olmayan ağlar (ortak ağlar) için. Sisteminizdeki dosyalar ve klasörler ağdaki diğer kullanıcılarla paylaşılmaz veya bu kullanıcılar tarafından görülmez ve sistem kaynaklarının paylaşımı devre dışı bırakılır. Kablosuz ağlara erişirken bu ayarın kullanılması önerilir. Bu profil, Windows içinde Etki Alanı veya Özel ağ olarak yapılandırılmamış herhangi bir ağ bağlantısına otomatik olarak atanır.

Üst/Yukarı/Aşağı/Alt UP_DOWN - Ağ bağlantısı profillerinin öncelik düzeyini ayarlamanızı sağlar (Ağ bağlantısı profilleri önceliklerine göre değerlendirilir ve uygulanır. İlk eşleşen profil her zaman uygulanır).

Profil ekleme veya düzenleme

Özel ağ bağlantısı profili, güvenlik duvarı kurallarını uygulamanıza ve belirli ağ bağlantıları için ek ayarlar tanımlamanıza olanak tanır. Özel profilin hangi ağ bağlantılarına atanacağını Etkinleştirme araçları bölümünde belirtebilirsiniz.

Profil düzenleyiciyi açmak için Ağ bağlantısı profilleri penceresinde:

Ekle seçeneğini tıklatın.

Mevcut profillerden birini seçin ve Düzenle'yi tıklayın.

Mevcut profillerden birini seçin ve Kopyala'yı tıklayın.

Ad - Profiliniz için özel ad.

Açıklama - Profilin tanımlanmasına yardımcı olacak profil açıklaması.

Ek güvenilen adresleri - Burada tanımlanan adresler, bu profilin uygulandığı ağ bağlantısının güvenilir bölgesine eklenir (ağın koruma türünden bağımsız olarak).

Güvenilir bağlantı - Bilgisayarınız ve bilgisayarınızda depolanan paylaşılan dosyalar diğer ağ kullanıcıları tarafından görülür ve ağdaki diğer kullanıcılar sistem kaynaklarına erişilebilir (paylaşılan dosya ve yazıcılara erişim etkindir, gelen RPC iletişimi etkindir ve uzak masaüstü paylaşım kullanılabilir). Güvenli bir yerel ağ bağlantısı için profil oluştururken bu ayarı kullanmanızı öneririz. Doğrudan bağlı tüm ağ alt ağları da güvenilir olarak kabul edilir. Örneğin, ağ bağdaştırıcısı bu ağa 192.168.1.5 IP adresi ve 255.255.255.0 alt ağ maskesi ile bağlıysa 192.168.1.0/24 alt ağı, o ağ bağlantısı güvenilir bölgesine eklenir. Bağdaştırıcının daha fazla adresi/alt ağı varsa hepsine güvenilir.

Zayıf WiFi şifrelemesini bildir - Korunmayan bir kablosuz ağa veya zayıf korumalı bir ağa bağlandığınızda ESET Internet Security size bir masaüstü bildirimi gösterir.

Etkinleştirme araçları - Bu ağ bağlantısı profilini bir ağ bağlantısına atamak için karşılanması gereken özel koşullar. Ayrıntılı açıklama için Etkinleştirme araçları bölümüne bakın.