Pomoc online ESET

Wyszukaj Polski
Wybierz temat

Zapobieganie

Podczas użytkowania komputera — zwłaszcza w trakcie przeglądania witryn internetowych — należy pamiętać, że żaden program antywirusowy na świecie nie może całkowicie wyeliminować zagrożenia powodowanego przez infekcje i zdalne ataki. Aby zapewnić maksymalną ochronę i wygodę, należy korzystać z programu antywirusowego w odpowiedni sposób i przestrzegać kilku ważnych reguł:

Regularne aktualizowanie

Zgodnie z danymi statystycznymi uzyskanymi dzięki systemowi ESET LiveGrid® każdego dnia powstają tysiące nowych, unikatowych infekcji mających na celu pokonanie istniejących zabezpieczeń i przyniesienie korzyści ich autorom — wszystko kosztem innych użytkowników. Specjaliści z laboratorium firmy ESET codziennie analizują takie zagrożenia oraz przygotowują i publikują aktualizacje w celu stałego zwiększania poziomu ochrony użytkowników. Aby zapewnić maksymalną efektywność tych aktualizacji, ważna jest ich prawidłowa konfiguracja w systemie. Więcej informacji na temat konfigurowania aktualizacji można znaleźć w rozdziale Ustawienia aktualizacji.

Pobieranie poprawek zabezpieczeń

Twórcy złośliwego oprogramowania często korzystają z rozmaitych luk w zabezpieczeniach komputera, aby zwiększyć skuteczność rozprzestrzeniania się złośliwego kodu. Dlatego producenci oprogramowania starannie wyszukują nowe luki w zabezpieczeniach swoich aplikacji i regularnie publikują aktualizacje zabezpieczeń eliminujące potencjalne zagrożenia. Bardzo ważne jest pobieranie i instalowanie tych aktualizacji zabezpieczeń jak najszybciej po ich opublikowaniu. System Microsoft Windows i przeglądarki internetowe takie, jak Internet Explorer to dwa przykłady programów, dla których aktualizacje zabezpieczeń są wydawane regularnie.

Wykonywanie zapasowych kopii ważnych danych

Autorzy szkodliwego oprogramowania zazwyczaj nie dbają o potrzeby użytkowników, a działanie ich szkodliwych aplikacji często prowadzi do całkowitego zablokowania systemu operacyjnego i utraty ważnych danych. Dlatego ważne jest regularne wykonywanie zapasowych kopii ważnych i poufnych informacji na nośniku zewnętrznym, np. na płycie DVD czy zewnętrznym dysku twardym. To znacznie ułatwia i przyspiesza odzyskanie danych w razie awarii komputera.

Regularne skanowanie komputera w celu wykrycia wirusów

Wykrywanie znanych i nieznanych wirusów, robaków, koni trojańskich oraz programów typu rootkit jest wykonywane przez moduł ochrony w czasie rzeczywistym. Oznacza to, że każda operacja dostępu do pliku lub jego otwarcia powoduje skanowanie go pod kątem aktywności szkodliwego oprogramowania. Zalecamy jednak wykonywanie pełnego skanowania komputera przynajmniej raz w miesiącu, ponieważ sygnatury szkodliwego oprogramowania mogą się zmieniać, a silnik detekcji jest aktualizowany codziennie.

Przestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa

To najpożyteczniejsza i najskuteczniejsza reguła ze wszystkich: należy zawsze zachowywać ostrożność. Obecnie wiele infekcji wymaga interwencji użytkownika w celu wykonania kodu i rozpowszechnienia zagrożenia. Jeśli użytkownik będzie ostrożny podczas otwierania nowych plików, zaoszczędzi sporo czasu i wysiłku, które w innym wypadku musiałby poświęcić na leczenie infekcji. Oto kilka przydatnych wskazówek:

nie należy odwiedzać podejrzanych witryn internetowych o wielu wyskakujących oknach i napastliwych reklamach;

Należy zachowywać ostrożność przy instalowaniu bezpłatnych programów, zestawów koderów-dekoderów itp. Trzeba korzystać tylko z bezpiecznych programów i odwiedzać jedynie bezpieczne witryny internetowe.

należy uważać przy otwieraniu załączników do wiadomości e-mail, zwłaszcza w przypadku wiadomości kierowanych do wielu adresatów i pochodzących od nieznanych nadawców;

Przy codziennym użytkowaniu komputera nie należy korzystać z konta administratora.