ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Kategori seçin
Konu seçin

Bileşen Yükseltme görevi ESET PROTECT

Yükseltmeden önce öneriler

ESET PROTECT Altyapınızı yükseltmek için ESET PROTECT Web Konsolu'nda bulunan ESET PROTECTBileşen Yükseltme görevini kullanmanızı öneririz. Güncellemeden önce buradaki talimatları dikkatlice inceleyin.


warning

ESET PROTECT Server veya Web Konsolu'nun çalıştığı bir makinede bileşen yükseltme işlemi başarısız olursa Web Konsolu'na uzaktan giriş yapamayabilirsiniz. Bu yükseltmeyi yapmadan önce sunucu makineye fiziksel erişimi yapılandırmanızı öneririz. Makineye fiziksel erişimi ayarlayamıyorsanız uzak masaüstü kullanarak yönetici haklarıyla giriş yapabildiğinizden emin olun. Ayrıca bu işlemi gerçekleştirmeden önce ESET PROTECT Server ve Mobile Device Connector veri tabanlarınızı yedeklemenizi öneririz. Virtual Appliance uygulamanızı yedeklemek için bir sistem görüntüsü oluşturun veya sanal makinenizi klonlayın.

ESMC Sanal Gereci'nden mi yükseltiyorsunuz?

arrow_down_business ESET PROTECT Server bir yük devretme kümesine mi yüklendi?


important

ESET PROTECT 8.0 ve üzeri sürümlerden ESET PROTECT 10.1 sürümüne yükseltmek için Bileşen Yükseltme görevini kullanabilirsiniz. ESMC 7.2 sürümünüz varsa Bileşen Yükseltme görevi aracılığıyla iki adımda yükseltmeniz gerekir: önce ESET PROTECT 10.0 sürümüne, ardından 10.0 sürümünden 10.1 sürümüne.

ESET PROTECT yeni bir ESET PROTECT Server sürümü çıktığında sizi otomatik olarak bilgilendirir.

Yükseltmeyi çalıştırmadan önce aşağıdaki verileri yedekleyin:

Tüm sertifikalar (Sertifika Yetkilisi, Server Sertifikası ve Agent Sertifikası)

Sertifika Yetkilisi Sertifikalarınızı eski ESET PROTECT Server'dan bir .der dosyasına aktarın ve harici depolamaya kaydedin.

Eş Sertifikalarınızı (ESET Management Agent, ESET PROTECT Server için) ve özel anahtar .pfx dosyasını eski ESET PROTECT Server'dan dışa aktarın ve harici bir depolamaya kaydedin.

ESMC/ESET PROTECT Veri tabanınız. Desteklenmeyen eski bir veri tabanı sürümü yüklenmişse (MySQL 5.5 veya Microsoft SQL 2008/2012), ESET PROTECT Server'ı yükseltmeden önce veri tabanınızı uyumlu bir veri tabanı sürümüne yükseltin.

ESET PROTECT 10.1 Sürümüne yükseltmeden önce desteklenen bir işletim sisteminiz olduğundan emin olun.

ESET güvenlik ürünlerini yükseltmek için mevcut ürününüzün üzerine en son sürümü yüklemek için en son yükleyici paketini kullanarak Yazılım Yükleme görevini çalıştırın.

Devam etmeden önce öneriler

1.ESET PROTECT Server'ı yükseltin - ESET PROTECT Bileşenlerini Yükseltme görevi için hedef olarak yalnızca ESET PROTECT Server'ın bulunduğu makineyi seçin.

2.Bazı istemci bilgisayarlar seçin (test örneği olarak - her işletim sistemi ve bit genişliğinden en az bir istemci) ve ESET PROTECT Bileşenlerini Yükseltme görevini bu bilgisayarlarda çalıştırın.

Ağ yükünü sınırlandırmak için ESET Bridge HTTP Proxy (veya önbelleğe alma işlevi etkinleştirilmiş başka bir şeffaf web proxy'si) kullanmanız önerilir. Test istemci makineleri yükleyicilerin indirilmesini/önbelleğe alınmasını başlatacak. Görevin çalıştırıldığı bir sonraki seferde, yükleyiciler istemci bilgisayarlara doğrudan önbellekten dağıtılır.

3.Yükseltilen ESET Management Agent'ı içeren bilgisayarlar ESET PROTECT Server'a başarılı bir şekilde bağlandıktan sonra geri kalan istemcileri yükseltme işlemine devam edin.


note

ESET Management Agent'ları ağdaki tüm yönetilen bilgisayarlarda yükseltmek için Tümü Statik Grubunu ESET PROTECT Bileşenlerini Yükseltme görevinin hedefi olarak seçin. Görev, en son ESET Management Agent'ı halihazırda çalıştırmış olan bilgisayarları atlar.

ESET PROTECT yönetilen bilgisayarlarda ESET Management Agent'ların otomatik olarak yükseltilmesini destekler.

Otomatik olarak yükseltilen bileşenler:

ESET PROTECT Server

ESET Management Agent

ESET PROTECT Web Konsolu - Yalnızca, ESET PROTECT Virtual Appliance dahil olmak üzere Apache Tomcat hem Windows hem de Linux dağıtımlarında varsayılan yükleme klasörüne yüklenmişse geçerlidir (örneğin: /var/lib/tomcat8/webapps/, /var/lib/tomcat7/webapps/, /var/lib/tomcat/webapps/).


warning

Web Konsolu yükseltme sınırlamaları

oApache Tomcat, Bileşen Yükseltme görevi üzerinden ESET PROTECT Web Konsolu yükseltmesi esnasında yükseltilmez.

oESET PROTECT Web Konsolu yükseltme işlemi, Apache Tomcat özel bir konumda yüklenmişse çalışmaz.

oÖzel bir Apache Tomcat sürümü yüklenirse (Tomcat hizmetinin manuel yüklemesi) bunun ardından gelen ESET PROTECT Web Konsolu'nun Tümü bir arada yükleyici veya Bileşen Yükseltme Görevi üzerinden yükseltme işlemi desteklenmez.

ESET PROTECT Mobile Device Connector

Manuel yükseltme gerektiren bileşenler:

ESET bileşenleri

ESET Rogue Detection Sensor - Yükseltme için Yazılım Yükleme görevini kullanın. Alternatif olarak, en son sürümü eski bir sürüm üzerine yükleyin (Windows veya Linux için yükleme talimatlarını uygulayın). RD Sensor'ı ESMC 7.2 ve üzeri sürümü ile yüklediyseniz yeni RD Sensor sürümleri olmadığı için yükseltmeniz gerekmez.

Üçüncü taraf bileşenleri

ESET bileşenlerine ek olarak, ESET PROTECT manuel güncelleme gerektiren üçüncü taraf bileşenler kullanır.

ESET PROTECT Web Konsolu'nda, daha yeni bir sürüme sahip üçüncü taraf bileşenlerini görmek için Hızlı Bağlantılar > Sunucu Bileşenleri'ni tıklayın.


note

Üçüncü taraf bileşenlerin en son sürümünü en kısa sürede yüklemenizi öneririz. Kullanılabilir en son sürüm, ESET PROTECT Server'ın çalışması için kullanılan işletim sistemine bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

ESET PROTECT Virtual Appliance, üçüncü taraf bileşenleri için mevcut yükseltmeleri bildirmez.

ESET PROTECT Web Konsolu, aşağıda listelenen sürümlerden daha eski sürümler için yükseltme işlemi önermektedir:

Üçüncü taraf bileşeni:

Sürüm:

Notlar:

Yükseltme talimatları

Microsoft SQL Server

2019 (yapı 15.0.4312.0)

SQL Server Veri Tabanı Altyapısı sürümü ve versiyonunuzu belirleyin ve en son toplu güncellemeyi yükleyin.

Veri Tabanı Sunucusu

MySQL

8.0.0.0

Yüklenmiş olan veri tabanı sürümünü görmek için ESET PROTECT Web Konsolu'nda Yardım > Hakkında'yı tıklayın.

Veri Tabanı Sunucusu

İşletim sistemi

Windows Server 2016

ESET PROTECT, Linux için mevcut güncellemeleri bildirmez.

İşletim Sistemi

Apache Tomcat

9.0.73

Yüklenmiş olan Apache Tomcat sürümünü belirleyin:

Windows - C:\Program Files\Apache Software Foundation\[ Tomcat klasör ]\ bölümüne gidin ve sürüm numarasını kontrol etmek için RELEASE-NOTES dosyasını bir metin düzenleyicide açın.

Linux - Terminal komutunu çalıştırın: tomcat version

Apache Tomcat

Java

17.0

Yüklenmiş olan Java sürümünü belirleyin:

Windows - Komut İstemi açıp şunu çalıştırın: java -version

Linux - Terminal komutunu çalıştırın: java -version

Java Runtime Environment

Apache HTTP Proxy

-


important

Apache HTTP Proxy kullanıcılar

ESET PROTECT 10.0 sürümünden itibaren ESET Bridge, Apache HTTP Proxy aracını değiştiriyor. Apache HTTP Proxy Sınırlı Destek aşamasına ulaştı. Apache HTTP Proxy kullanıyorsanız ESET Bridge ürününe geçiş yapmanızı öneririz.

ESET Bridge aracına taşıma

ESET PROTECT Mobile Device Management/Connector (MDM/MDC) bileşeni (yalnızca şirket içi) için Kullanım Ömrü Sonu planlandı. Daha fazla bilgi. Cloud Mobil Cihaz Yönetimi'ne taşımanızı öneririz.

Sorun giderme

Yükseltilmiş bir bilgisayardan ESET PROTECT deposuna erişebildiğinizi doğrulayın.

Yeni sürüme yükseltilmiş olan en az bir bileşen varsa ESET PROTECT Bileşenleri Yükseltme görevi yeniden çalışmaz.

ESET PROTECT Web Konsolu yüklenmiyorsa veya giriş yaparken bir hata görüyorsanız Web Konsolu sorun giderme bölümüne bakın.

Hatanın belirli bir nedeni yoksa bileşenleri manuel olarak güncelleyebilirsiniz. Windows veya Linux için talimatlarımıza bakın.

Yükseltme sorunlarını çözümleme ile ilgili daha fazla öneri için genel sorun giderme bilgileri bölümüne bakın.