ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Kategori seçin
Konu seçin

SSS

Java'yı neden sunucuya yüklüyoruz? Bu, güvenlik riski oluşturmuyor mu? Güvenlik ürünlerinin ve güvenlik çerçevelerinin büyük bölümü, Java'yı bilgisayarlardan ve özellikle sunuculardan kaldırmayı önerir.

ESET PROTECT Web Konsolu'nun çalışması için Java/OpenJDK gereklidir. Java web tabanlı konsollar için sektör standardı olan bir araçtır ve tüm büyük web konsolları, işlemleri için Java ve Web Server (Apache Tomcat) kullanır. Java çok platformlu web sunucusunu desteklemek için gereklidir. Güvenlik nedenlerinden ötürü özel bir makineye Web Sunucusu yüklemek mümkündür.


warning

Ocak 2019 itibarıyla işletme, ticari veya üretim amaçlı kullanım için genel Oracle JAVA SE 8 güncellemeleri ticari lisans gerektirmektedir. JAVA SE aboneliği almayı tercih etmezseniz ücretsiz bir alternatife geçiş yapabilirsiniz. JDK'nin desteklenen sürümlerine bakın.


Hangi SQL Server bağlantı noktasının kullanıldığını nasıl belirlerim?

SQL Server tarafından kullanılan bağlantı noktasını belirlemenin birkaç yolu vardır. SQL Server Yapılandırma Yöneticisi üzerinden en doğru sonucu elde edersiniz. SQL Yapılandırma Yöneticisi'nde bu bilgilerin nerede bulunduğuna dair bir örnek için aşağıdaki şekle bakın:

sql_server_config_manager

Windows Server 2012'de SQL Express (ESET PROTECT paketimde bulunan) yükledikten sonra, standart bir SQL bağlantı noktasında dinleme yapmıyor gibi görünüyor. Büyük olasılıkla, varsayılan 1433 bağlantı noktasından farklı bir bağlantı noktasını dinliyordur.

 


MySQL'i büyük boyutlu paketleri kabul edecek şekilde nasıl yapılandırırım?

Windows veya Linux için MySQL yüklemesi ve yapılandırmasına bakın.

 


SQL'i kendim yüklersem bir veri tabanını ESET PROTECT?

Bunu yapmanız gerekmez. Veri tabanı ESET PROTECT Yükleyici tarafından değil, Server.msi yükleyici tarafından oluşturulur. ESET PROTECT Yükleyici, adımları sizin için basitleştirmek amacıyla SQL Server'ı yükler ve veri tabanı Server.msi yükleyicisi tarafından oluşturulur.

 


ESET PROTECT Yükleyicisine doğru Microsoft SQL Server bağlantı bilgilerini ve giriş bilgilerini verirsem mevcut bir Microsoft SQL Server yüklemesinde benim için yeni bir veri tabanı oluşturabilir mi? Yükleyici farklı SQL Server sürümlerini (2014, 2019, vs.) destekleseydi çok kolay olurdu.

Veri tabanı Server.msi tarafından oluşturulur. Evet, bağımsız olarak yüklenmiş SQL Server örneklerinizde sizin için bir ESET PROTECT veri tabanı oluşturabilir. Microsoft SQL Server'ın desteklenen sürümleri 2014 ve üzeridir.

ESET PROTECT 10.0 Tümü bir arada yükleyici Microsoft SQL Server Express 2019'u varsayılan olarak yükler.

oEski bir Windows sürümü kullanıyorsanız (Server 2012 veya SBS 2011), Microsoft SQL Server Express 2014 varsayılan olarak yüklenir.

oYükleyici, veri tabanı kimlik doğrulaması için otomatik olarak rastgele bir parola oluşturur (%PROGRAMDATA%\ESET\RemoteAdministrator\Server\EraServerApplicationData\Configuration\startupconfiguration.ini adresinde depolanır).


warning

Microsoft SQL Server Express'in, her ilişkili veri tabanı için 10 GB boyutunda limiti vardır. Microsoft SQL Server Express'in şuralarda kullanılması önerilmez:

Kurumsal ortamlarda veya büyük ağlarda.

ESET PROTECT ürününü ESET Inspect ile birlikte kullanmak istiyorsanız.

 


Mevcut bir SQL Server'da yükleme işlemi yapılırken, SQL Server varsayılan olarak tümleşik Windows Kimlik Doğrulama modunu mu kullanmalıdır?

Hayır, çünkü Windows Kimlik Doğrulama modu SQL Server'da devre dışı bırakılabilir ve giriş yapmanın tek yolu SQL Server Kimlik Doğrulamasını (Kullanıcı Adı ve Parola girerek) kullanmaktır. ESET PROTECT Server yüklemesi sırasında Karışık mod kimlik doğrulaması (SQL Server Kimlik Doğrulaması ve Windows Kimlik Doğrulaması) gereklidir. SQL Server'ı manuel olarak yüklerken bir kök parola oluşturmanızı (kök kullanıcı "sa" olarak adlandırılır, "security admin"in kısaltmasıdır) ve daha sonra kullanmak üzere güvenli bir yerde kaydetmenizi öneririz. Kök parola ESET PROTECT Server'ı yükseltirken gerekli olabilir. Windows Kimlik Doğrulaması'nı ESET PROTECT Server yüklemesinden sonra ayarlayabilirsiniz.

 


MySQL yerine MariaDB kullanabilir miyim?

Hayır, MariaDB desteklenmez. Desteklenen bir MySQL Server ve ODBC Bağlayıcı sürümünü yüklemenizi öneririz. MySQL yüklemesi ve yapılandırması bölümüne bakın.


ESET PROTECT Yükleyici beni (http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=17851) bağlantısına yönlendirdiği için Microsoft .NET Framework 4 yüklemek zorunda kaldım, ancak bu yeni Windows Server 2012 R2 SP1 yüklemesinde çalışmadı.

Windows Server 2012 güvenlik politikası nedeniyle bu yükleyici, Windows Server 2012'de kullanılamaz. Microsoft .NET Framework Roller ve Özellikler Ekleme Sihirbazı üzerinden yüklenmelidir.

 


SQL Server yüklemesinin çalışıp çalışmadığını anlamak çok zor. Yükleme 10 dakikadan fazla sürüyorsa neler olduğunu nasıl anlarım?

SQL Server yüklemesi, nadiren 1 saate kadar sürebilir. Yükleme süreleri, sistem performansına bağlıdır.

 


Web Konsolu için Yönetici parolasını nasıl sıfırlarım (kurulum sırasında girilen parola)?

Parolayı, sunucu yükleyiciyi çalıştırarak ve Onar'ı seçerek sıfırlamak mümkündür. Veri tabanının oluşturulması sırasında Windows Kimlik Doğrulamasını kullanmadıysanız ESET PROTECT veri tabanına erişim için parolanın gerekli olabileceğini unutmayın.


important

Lütfen dikkatli olun, onarma seçeneklerinin bazıları depolanan verileri kaldırabilir.

Parola sıfırlama şunu devre dışı bırakır: 2FA.

 


ESET PROTECT Ürününe eklenecek bilgisayarların listesini içeren bir dosyayı içe aktarırken dosya için hangi biçim gereklidir?

Biçim aşağıdaki satırlardaki gibidir:

Tümü\Grup1\GrupN\Bilgisayar1
Tümü\Grup1\GrupM\BilgisayarX
Tümü, kök grubun gerekli adıdır.

 


Apache Tomcat yerine IIS kullanılabilir mi? Ya da başka HTTP sunucusu?

IIS bir HTTP sunucusudur. Web konsolunun çalışması için bir Java servlet kapsayıcı gereklidir (Apache Tomcat gibi), HTTP sunucusu yeterli değildir. IIS'in Java servlet kapsayıcıya dönüştürülmesiyle ilgili çözümler olsa da genel olarak bu desteklenmez.


note

Apache HTTP Server yerine, farklı bir ürün olan Apache Tomcat kullanıyoruz.

 


ESET PROTECT ürününün komut satırı arabirimi var mı?

Evet, ESET PROTECT ServerApi var.

 


ESET PROTECT bir etki alanı yöneticisine yüklenebilir mi?

SQL Server'ı bir Etki Alanı Yöneticisi'ne yüklemeyin (örneğin, Windows SBS/Essentials). ESET PROTECT ürününü farklı bir sunucuya yüklemenizi veya yükleme sırasında SQL Server Express bileşenini işaretlememenizi öneririz (bu, ESET PROTECT veri tabanını çalıştırmak için mevcut SQL veya MySQL Server'ınızı kullanmanızı gerektirir).

 


SQL sistemde zaten yüklüyse ESET PROTECT Server yüklemesi bunu fark eder mi? Fark ederse ne olur? Peki MySQL?

Yükleme sihirbazını kullanıyorsanız ve yüklemek için SQL express'i işaretlemişseniz, ESET PROTECT sisteminizde SQL'in çalışıp çalışmadığını kontrol eder. Bir sistemde halihazırda çalışmakta olan bir SQL varsa sihirbaz, mevcut SQL'in yüklemesini kaldırmak ve yüklemeyi yeniden yapmak için veya ESET PROTECT ürününü SQL Express olmadan yüklemek için bir bildirim görüntüler. ESET PROTECT için veri tabanı gerekliliklerine bakın.

 


Yayım sürümüne göre eşleştirilen bir ESET PROTECT bileşenini nasıl bulabilirim?

Bilgi Bankası makalemize bakın.

 


ESET PROTECT sürümünü en son sürüme nasıl yükseltebilirim?

Yükseltme işlemleri bölümüne bakın.

 


İnternet bağlantısı olmadan bir sistemi nasıl güncellerim?

ESET güncelleme sunucularına (güncelleme dosyaları burada önbelleğe alınır) bağlanabilen bir makinede yüklenmiş olan ESET Bridge HTTP Proxy'i kullanarak ve uç noktaları yerel bir ağda söz konusu HTTP Proxy'e yönlendirerek. Sunucunuzun İnternet bağlantısı yoksa bir makinede Endpoint ürününün ayna özelliğini etkinleştirebilirsiniz; bir USB sürücü kullanarak güncelleme dosyalarını bu bilgisayara alın ve onu bir güncelleme sunucusu olarak kullanmak için tüm diğer çevrimdışı bilgisayarları yapılandırın.

Çevrimdışı yükleme işleminin nasıl gerçekleştirileceği hakkında ayrıntılar için, bu talimatları uygulayın.

 


SQL server ilk ESET PROTECT yüklemesinde otomatik olarak oluşturulmuşsa ESET PROTECT Server'ımı nasıl yeniden yükleyebilir ve onu mevcut SQL sunucusuna bağlayabilirim?

ESET PROTECT Server'ın yeni örneğini, ilk ESET PROTECT Server'ı yüklediğiniz aynı kullanıcı adını kullanarak yüklüyorsanız (örneğin, bir etki alanı yöneticisinin hesabı), Windows Kimlik Doğrulaması üzerinden MS SQL Server'ı kullanabilirsiniz.

 


Linux'ta Active Directory senkronizasyonuyla ilgili sorunları nasıl çözerim?

Etki alanı adınızın tümü büyük harf olacak şekilde girildiğini doğrulayın (administrator@TEST.LOCAL değil, administrator@test.local).

 


Depo yerine kendi ağ kaynağımı kullanmamın bir yolu var mı (SMB paylaşımı gibi)?

Bir paketin bulunduğu direkt URL'yi sağlamayı seçebilirsiniz. Dosya paylaşımı kullanıyorsanız şu biçimde belirtin: dosya:// ardından dosyanın tam ağ yolu, örneğin:

file://\\eraserver\install\ees_nt64_ENU.msi

 


Parolamı nası sıfırlar veya değiştiririm?

İdeal olarak, yönetici hesabı yalnızca bireysel yöneticiler için hesaplar oluşturmak üzere kullanılmalıdır. Yönetici hesapları oluşturulduktan sonra, yönetici parolası kaydedilmeli ve yönetici hesabı kullanılmamalıdır. Bu pratik, yönetici hesabının yalnızca parola sıfırlama/hesap ayrıntıları için kullanılmasına olanak sağlar.

Tümleşik bir ESET PROTECT Administrator hesabının parolasını sıfırlamak için:

1.Programlar ve Özellikler'i açın (appwiz.cpl öğesini çalıştırın), ESET PROTECT Server'ı bulup sağ tıklayın.

2.İçerik menüsünden Değiştir seçeneğini belirleyin.

3.Onar'ı seçin.

4.Veri tabanı bağlantı ayrıntılarını belirtin.

5.Mevcut veri tabanını kullan öğesini seçip yükseltmeyi uygulayın.

6.Halihazırda veri tabanında depolanan parolayı kullan öğesinin işaretini kaldırın ve yeni bir parola girin.

7.Yeni parolanız ile ESET PROTECT Web Konsolu'na giriş yapın.


note

İstediğiniz hesap becerilerine dayalı olarak, belirli erişim haklarına sahip başka hesaplar oluşturmanızı kesinlikle öneririz.

 


ESET PROTECT Server ve ESET PROTECT Web Konsolu bağlantı noktalarını nasıl değiştiririm?

Yeni bağlantı noktasına webserver bağlantılarına izin vermek için webserver yapılandırmanızda bağlantı noktasını değiştirmek önemlidir. Bunun için, aşağıdaki adımları izleyin:

1.Webserver'ı kapatın.

2.Webserver yapılandırmanıza bağlantı noktasını değiştirin.

a)Şunu açın: webapps/era/WEB-INF/classes/sk/eset/era/g2webconsole/server/modules/config/EraWebServerConfig.properties

b)Yeni bağlantı noktası numarasını ayarlayın (örneğin, server_port=44591)

3.Webserver'ı tekrar başlatın.

 


ERA 5.x/6.x veya ESMC 7.x sürümünden doğrudan ESET PROTECT 10.0 sürümüne tümü bir arada yükleyiciyi kullanarak yükseltebilir miyim?

ERA 5.x/6.x veya ESMC 7.0/7.1 sürümünüz varsa:

Doğrudan ESET PROTECT 10.0 sürümüne yükseltme desteklenmiyor.

ESET PROTECT 10.0 sürümünü temiz yükleme işlemi yapın.

ESET PROTECT 10.0 sürümüne doğrudam ESMC 7.2 ve üzeri sürümlerden yükseltme işlemi yapabilirsiniz.

 


Hata iletileri alıyorum veya ESET PROTECT ile ilgili sorunlar var, ne yapmalıyım?

Bkz. Sorun Giderme Hakkında SSS.