ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Kategori seçin
Konu seçin

ESET PROTECT VA gerecini yükseltme/taşıma

VA gerecinizi yükseltmek veya taşımak için şu işlemleri gerçekleştirebilirsiniz:

Yükseltme: ESET PROTECT bileşenlerinin daha yeni bir sürümü yüklenir.

Taşıma - ESET PROTECT Virtual Appliance aynı sürümdeki başka bir makineye taşınır.

Taşıma ve yükseltme - ESET PROTECT Virtual Appliance aynı sürümdeki başka bir makineye taşınır.

 


note

ESET PROTECT Virtual Appliance 8.1 ve daha üzeri sürümün yeni dağıtımında gelişmiş güvenlik varsayılan olarak etkindir. Gelişmiş güvenliğin devre dışı bırakıldığı ESMC veya ESET PROTECT Virtual Appliance 8.0 kullanıyorsanız ve ESET PROTECT Virtual Appliance 8.1 ve üzeri bir sürüme yükseltme yapıyorsanız Gelişmiş güvenlik devre dışı kalır.

Yükseltme/taşıma öncesi

ESMC Server'ı taşımadan veya yükseltmeden önce veri tabanınızı yedekleyin ve eski ESET PROTECT/ESET PROTECT VA'nızdan Sertifika Yetkilisi'ni ve Eş Sertifikalar'ı dışa aktarın.

Bileşen Yükseltmesi görevi ile veri tabanı çekme işlevinin karşılaştırılması

VA'nızı yükseltmenin iki temel yolu vardır:

Veri tabanı çekme işlevini kullanarak - Sadece ESET PROTECT Server'ı değil, tüm Appliance'ı (temeldeki işletim sistemi) yükseltir. Süreç daha karmaşıktır ve geçiş döneminde iki eş zamanlı cihaza sahip olmayı gerektirir. Büyük sürümlere yükseltmek için veya sorun giderme yöntemi olarak veri tabanı çekme yönteminin kullanılması önerilir.

Web Konsolunda Bileşenleri Yükseltme görevi ile yükseltme - Burada işlem daha basittir ve Appliance'a değil, yalnızca Web Konsoluna erişim gerektirir. Bu işlemi küçük yükseltmeler ve düzeltme yükseltmeleri için öneririz. Bileşen yükseltme işlemi, diğer Virtual Appliance yazılımlarını (işletim sistemi, ESET PROTECT Server'ın düzgün çalışması için gereken paketler) yükseltmez.

Taşıma ve yükseltme işlemi (yükseltmek için önerilen yöntem)

ESET PROTECT VA'yı taşımak ve yükseltmek için aşağıdaki talimatları uygulayabilirsiniz.

1.En son protect_appliance.ova (Microsoft Hyper-V kullanıyorsanız veya protect_appliance.vhd.zip) sürümünü indirin.

2.Yeni ESET PROTECT VA'sını dağıtın. Talimatlar için ESET PROTECT Appliance dağıtma işlemi bölümüne bakın. Yeni ESET PROTECT VA'yı henüz web arabirimi üzerinden yapılandırmayın.

3.Eski VA'nız için veri tabanı çekin. Adım adım açıklamalı eksiksiz kılavuz için Diğer sunucudan veri tabanı çekme bölümüne bakın.


important

Eski VA Server'ınızın yüklemesini henüz kaldırmayın veya hizmeti devreden çıkarmayın.

4.Yeni ESET PROTECT Virtual Appliance'ı web arabirimi üzerinden yapılandırın.

5.Yeni ESET PROTECT VA'nızın öncekiyle aynı şekilde davrandığından emin olun.

oYeni ESET PROTECT VA'sında farklı bir IP adresi varsa:

a)Yeni bir Server IP adresi oluşturmak için eski ESET PROTECT VA'nızda bir ilke oluşturun ve ilkeyi tüm bilgisayarlara atayın.

b)İlkenin tüm ESET Management Agent'lara dağıtılmasını bekleyin.

c)Tüm bilgisayarların yeni ESET PROTECT VA'ya bağlandığından emin olun.

d)Eski VA'yı kapatın ve yetkisini çekin.


important

Eski ESET PROTECT VA Server'ı yüklemeyi kaldırma komut dosyası kullanarak kaldırmamanızı kesinlikle öneririz. Bu, tüm lisansları yeni ESET PROTECT VA Server veri tabanından da ayıracaktır (kaldıracaktır). Bu davranışı önlemek için eski ESET PROTECT VA Server veri tabanını (DROP DATABASE) yüklemeyi kaldırma işleminden önce silin.

oYeni ESET PROTECT VA'sında aynı IP adresi varsa:

 


important

Yeni ESET PROTECT Server'ınızdaki ağ yapılandırmasının (IP adresi, FQDN, Bilgisayar adı, DNS SRV kaydı) eski VA Server'ınızın yapılandırmasıyla eşleştiğinden emin olun. Ayrıca, DNS kaydını yeni sunucuya yönlendirecek şekilde değiştirerek ana bilgisayar adını da kullanabilirsiniz.

a)Eski VA'yı kapatın.

b)Yeni ESET PROTECT VA'yı açın.

c)Tüm bilgisayarların yeni ESET PROTECT VA'ya bağlandığından emin olun.

d)Eski VA'nın yetkisini çekin.


important

Eski ESET PROTECT VA Server'ı yüklemeyi kaldırma komut dosyası kullanarak kaldırmamanızı kesinlikle öneririz. Bu, tüm lisansları yeni ESET PROTECT VA Server veri tabanından da ayıracaktır (kaldıracaktır). Bu davranışı önlemek için eski ESET PROTECT VA Server veri tabanını (DROP DATABASE) yüklemeyi kaldırma işleminden önce silin.

6. Bileşen Yükseltme görevi kullanarak bir ESET PROTECTESET Management Agents örnek grubunu yükseltin.

7.Örnek grubun yükseltilme işlemi başarılı olursa ve Agent'lar bağlanmaya devam ediyorsa Agent’ların kalanıyla devam edin.

Yükseltme işlemi (yükseltme işlemi için alternatif yöntem)


important

Aynı Virtual Appliance'ta ESMC veya daha önceki bir ESET PROTECT sürümünü en son ESET PROTECT sürümüne yükseltmek, diğer Virtual Appliance yazılımlarının da (işletim sistemi, ESET PROTECT Server'ın düzgün çalışması için gereken paketler) yükseltileceği anlamına gelmez. Sadece yükseltme işleminin yapılmasının ardından sunucuyu taşımanızı öneririz.

Bileşen Yükseltme görevi kullanarak VA'yı yükseltme:

1.Önce ESET PROTECT Server'ı yükseltin.

2.ESET Management Agents örnek grubunu yükseltin.

3.Örnek grubun yükseltilme işlemi başarılı olursa ve Agent'lar bağlanmaya devam ediyorsa Agent’ların kalanıyla devam edin.