ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Kategori seçin
Konu seçin

Etki alanını yapılandırma

Etki alanına katılma işlemi başarısız olması genellikle ESET PROTECT VA dosyalarının yanlış yapılandırılmasından kaynaklanır. Configure Domain ortamınızın belirli ayarlarını dahil etmek için yapılandırma dosyalarınızı değiştirmenize olanak tanır. Aşağıdaki yapılandırma dosyaları kullanılabilir:

Dosya adı

Açıklama

/etc/hosts

Hosts dosyası, etki alanı denetleyicisi adı ve IP adresiyle doğru şekilde eşleşmelidir.

/etc/krb5.conf

Kerberos yapılandırma dosyası, doğru şekilde oluşturulmalıdır. kinit <user-from-domain> öğesinin çalıştığını doğrulayın.

/etc/ntp.conf

NTP yapılandırma dosyası, etki alanı yöneticisinde düzenli güncellemelerin kaydını içermelidir.

/etc/samba/smb.conf

Samba yapılandırma dosyası, doğru şekilde oluşturulmalıdır.

Bu dosyalar önceden yapılandırılmıştır ve etki alanı adı, etki alanı denetleyicisi adı, DNS sunucu adı vb. bir öğe belirlenirken minimum değişiklik gerektirir.

1.Yönetim modu girmek için parolanızı girdikten sonra iki kez Enter tuşuna basın. Ok tuşları ile Configure domain seçimini yaptıktan sonra Enter tuşuna basın.


note

Bu, yalnızca uzman yöneticilerimiz için önerdiğimiz ileri düzey bir işlemdir.

configure_domain

2.İlk yapılandırma dosyasını düzenlemek için Enter tuşuna basın.

3.Metin düzenleyiciyi kapatmak için Ctrl+X'e basın. Değişiklikleri kaydetmeniz istenir. Kaydetmek için Y tuşuna, değişiklikleri yoksaymak için N tuşuna basın. Değişiklik yapmadıysanız metin düzenleyici doğrudan kapanır. Daha fazla değişiklik yapmak istiyorsanız, Ctrl+X tuş kombinasyonunu kullanmayın. İptal etmek için Ctrl+C tuşlarına basıp metin düzenleyiciye geri dönün. Yapılandırma dosyalarını nasıl düzenleyeceğinizle ilgili örneklere bakmak için bu Bilgi Bankası makalesini inceleyin.


note

ESET PROTECT VA'nızdaki /root/help-with-domain.txt öğesine bakın. help-with-domain.txt öğesini aramanın en kolay yolu Webmin File manager kullanmaktır. Alternatif olarak, yardım dosyasını görmek için nano help-with-domain.txt komutunu da kullanabilirsiniz.

Linux ve terminal hakkında bilgi sahibi değilseniz, Webmin kullanarak etki alanı bağlantısını (Kerberos, NTP veya Samba Windows Dosya Paylaşımı üzerinden ağ ayarları) yapılandırabilirsiniz.

4.Etki alanı yapılandırmasını tamamladıktan sonra Etki alanına yeniden katıl'ı seçin ve etki alanı bağlantısı için Yönetici adı ile parolayı yazın.