ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Konu seçin

ESET Remote Deployment Tool - sorun giderme

ESET Remote Deployment Tool bağımsız bir ESET PROTECT Bileşeni olarak ESET web sitesinde ücretsiz sunulmaktadır. Dağıtım aracı, genel olarak küçük ila orta ölçekli ağlarda dağıtım için tasarlanmıştır ve yönetici haklarıyla çalıştırılır.


note

ESET Remote Deployment Tool, ESET Management Agent'ı yalnızca desteklenen Microsoft Windows işletim sistemlerine sahip istemci bilgisayarlara dağıtmak üzere tasarlanmıştır.

Dağıtım çeşitli hata iletileriyle ve aşağıdaki tabloda listelenen bir dizi nedene bağlı olarak başarısız olabilir:

Hata iletisi

Olası nedenler

Ağ yolu bulunamadı (hata kodu 0x35)

İstemciye ağ üzerinde erişilemiyor, güvenlik duvarı iletişimi engelliyor

Gelen bağlantı noktaları 135, 137, 138, 139 ve 445 istemcideki güvenlik duvarında veya Windows Güvenlik Duvarı'nda açık değil: Gelen dosyaya izin verme özelliği ve yazıcı paylaşımı özel durumu kullanılmıyor

İstemcinin ana bilgisayar adı çözümlenemiyor, geçerli FQDN bilgisayar adları kullanın

Erişim engellendi (hata kodu 0x5)

Kullanıcı adı veya parolası doğru değil (hata kodu 0x52e)

Bir etki alanına katılmış sunucudan etki alanına katılmış bir istemciye dağıtırken, Etki alanı\Etki alanı yöneticisi biçiminde, Etki Alanı Yöneticisi grubunun üyesi olan bir kullanıcının kimlik bilgilerini kullanın.

Bir sunucudan aynı etki alanında yer almayan bir istemciye dağıtım yaparken, hedef bilgisayarda uzaktan UAC filtrelemesini devre dışı bırakın.

Aynı etki alanında olmayan bir sunucudan istemciye dağıtım yaparken, Yönetici biçiminde Yöneticiler grubunun bir üyesi olan yerel bir kullanıcının kimlik bilgilerini kullanın. Hedef bilgisayar adı, kullanıcı adının başına otomatik olarak eklenir.

Yönetici hesabı için parola oluşturulmadı

Yetersiz erişim hakları

ADMIN$ yönetici paylaşımı kullanılamıyor

IPC$ yönetici paylaşımı kullanılamıyor

Basit dosya paylaşımının kullanımı etkin

Yükleme dosyası bu işlemci türü tarafından desteklenmiyor (hata kodu 1633)

Yükleme paketi bu platformda desteklenmiyor. ESET PROTECT Web Konsolu'nda doğru platforma sahip (64 bit veya 32 bit işletim sistemi) yükleme paketini oluşturun ve indirin

Semafor zaman aşımı süresi doldu

İstemci, SMB 1.0 paylaşımda devre dışı bırakıldığı için istemci dağıtım paketiyle ağ paylaşımına erişemiyor.

Olası nedene uygun sorun giderme adımlarını gerçekleştirin:

Olası neden

Sorun giderme adımları

İstemciye ağ üzerinde erişilemiyor

İstemciyi ESET PROTECT Server'dan uyarın. Bir yanıt alırsanız uzaktan istemci makinesinde oturum açmayı deneyin (örneğin uzak masaüstü).

Güvenlik Duvarı iletişimi engelliyor

Hem sunucuda hem de istemcide güvenlik duvarının yanı sıra bu iki makine arasında mevcut olan diğer tüm güvenlik duvarlarının (varsa) ayarlarını kontrol edin.

Başarılı dağıtım işleminin ardından, 2222 ve 2223 bağlantı noktaları güvenlik duvarında açılmaz. Bu bağlantı noktaları iki makine arasındaki (istemci ve sunucu) tüm güvenlik duvarlarında açıktır.

İstemcinin ana bilgisayar adı çözümlenemiyor

DNS sorunlarının olası nedenleri aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir:

Sunucunun ve/veya Agent dağıtımıyla ilgili sorunları olan istemcilerin IP adresi ve ana bilgisayar adının nslookup komutunu kullanarak. Sonuçlar makineden gelen bilgilerle eşleşmelidir. Örneğin, ana bilgisayar adının nslookup komutu, ipconfig komutunun söz konusu ana bilgisayarda gösterdiği bir IP adresini çözümlemelidir. nslookup komutunun, istemcilerde ve sunucuda çalıştırılması gerekir.

Yinelemeler için DNS kayıtlarını manuel olarak inceleme.

Yönetici hesabı için parola oluşturulmadı

Yönetici hesabı için düzgün bir parola oluşturun (boş parola kullanmayın).

Yetersiz erişim hakları

Bir Agent dağıtım görevi oluştururken Etki Alanı Yöneticisinin kimlik bilgilerini kullanmayı deneyin. İstemci makinesi bir Çalışma Grubundaysa söz konusu makinede yerel Yönetici hesabını kullanın.

Agent dağıtım görevini çalıştırmak için Yönetici kullanıcı hesabının etkinleştirilmesi gerekir. Agent dağıtımı görevinin çalıştırılması için Yönetici kullanıcı hesabının etkin olması gerekir. Yöneticiler grubunun üyesi olan bir yerel kullanıcı oluşturabilir veya tümleşik bir yerel Yönetici hesabı etkinleştirebilirsiniz.

Yönetici kullanıcı hesabını etkinleştirmek için:

1.Bir yönetici komut isteği açın:

2.Şu komutu yazın: net user administrator /active:yes

ADMIN$ yönetici paylaşımı kullanılamıyor

İstemci makinede, paylaşılan kaynak ADMIN$ etkinleştirilmiş olmalıdır. Diğer paylaşımlar arasında mevcut olduğundan emin olun (Başlat > Kontrol Paneli > Yönetici Araçları > Bilgisayar Yönetimi > Paylaşılan Klasörler > Paylaşımlar).

IPC$ yönetici paylaşımı kullanılamıyor

Sunucu üzerinde bir komut isteminden aşağıdakini yayınlayarak sunucunun IPC$ özelliğine erişebildiğini doğrulayın:

net use \\clientname\IPC$ (burada clientname hedef bilgisayarın adıdır)

Basit dosya paylaşımının kullanımı etkin

Erişim engellendi hata iletisini alıyorsanız ve ortamınız karmaysa (hem Etki Alanı hem de Çalışma Grubu içeriyorsa), Basit dosya paylaşımını kullan veya Paylaşım Sihirbazını kullan seçeneklerini, Agent dağıtımıyla ilgili sorunları olan tüm makinelerde devre dışı bırakın. Örneğin, Windows 11'de şunları yapın:

Başlat'ı tıklayın, Arama kutusuna Dosya Gezgini yazın ve ardındanDosya Gezgini Seçenekleri'ni tıklayın. Görünüm sekmesini tıklayın ve Gelişmiş ayarlar kutusunda listeyi aşağı kaydırıp Paylaşım Sihirbazını kullan seçeneğinin yanındaki onay kutusunun işaretini kaldırın.