ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Kategori seçin
Konu seçin

VDI, klonlama ve donanım algılama

ESET PROTECT, VDI ortamlarını, makinelerin ve kalıcı olmayan depolama sistemlerinin klonlanmasını desteklemektedir. Bu özellik, master bilgisayar için bir işaret oluşturmak veya klonlama ya da donanım değişikliğinin ardından görüntülenen bir soruyu çözümlemek için gereklidir.

Soru çözümlenene kadar istemci makine ESET PROTECT Server'a çoğaltamaz. İstemci yalnızca sorunun çözümlenip çözümlenmediğini kontrol eder.

Donanım algılama özelliğini devre dışı bırakma işlemi geri alınamaz. Bu nedenle, özelliği çok dikkatli bir şekilde ve yalnızca fiziksel makinelerde kullanın!

Birden çok soruyu çözümlerken, Durum genel bakışı - Sorular mozaiğini kullanın.

Hangi işletim sistemler ve hipervizörler destekleniyor?


warning

ESET PROTECT ürünüyle VDI kullanmaya başlamadan önce Bilgi Bankası makalemizde çeşitli VDI ortamlarının desteklenen ve desteklenmeyen özellikleri hakkında bilgi edinin.

Yalnızca Windows işletim sistemleri desteklenir.

ESET Full Disk Encryption aracını sanal bir ortamda kullanabilirsiniz, ancak ESET Full Disk Encryption klonlanmamalıdır

MDM üzerinden yönetilen mobil cihazlar desteklenmez.

Virtual Box'taki bağlantılı klonlar birbirinden ayırt edilemez.

Çok nadir durumlarda, tespit otomatik olarak ESET PROTECT tarafından kapatılabilir; bu, ESET PROTECT ürünü donanımı güvenilir bir şekilde analiz edemediğinde gerçekleşir

Desteklenen yapılandırmaların listesine bakın:

oFiziksel makinelerle Citrix PVS 7.15+

oCitrix XenServer 7.15+ içindeki sanal makinelerle Citrix PVS 7.15+

oCitrix XenServer 7.15+ ile Citrix PVS 7.15+ ve Citrix XenDesktop

oCitrix Makine Oluşturma Hizmetleri

o(PVS olmadan) Citrix XenServer 7.15+ içeren Citrix XenDesktop

oVMware ESXi ile VMware Horizon 8.0+

oMicrosoft SCCM (yeniden yansıma oluşturma için)

ESET PROTECT desteklenen tüm hipervizörler için VDI adlandırma desenlerini destekler:

VDI ortamları

Bir VDI havuzu için ESET Management Agent ile Master makinesini kullanabilirsiniz. VDI konnektörüne gerek yoktur; tüm iletişim ESET Management Agent üzerinden sağlanır. ESET Management Agent, VDI havuzu (makine kataloğu) ayarlanmadan önce Master makineye yüklenmelidir.

VDI havuzu oluşturmak isterseniz havuzu oluşturmadan önce Master bilgisayarı Bilgisayar ayrıntıları > Sanallaştırma bölümünde işaretleyin, ardından Klonlama için master olarak işaretle > Mevcut bilgisayar ile eşleştir'i seçin

Master bilgisayar ESET PROTECT ürününden kaldırılırsa kimliğinin kurtarılması (klonlama) yasaktır ve havuzdaki yeni makineler her seferinde yeni bir kimlik alır (Web Konsolu'nda yeni bir makine girişi oluşturulur)

VDI havuzundaki bir makine ilk kez bağlandığında zorunlu olarak 1 dakikalık bir bağlantı aralığı olur; ilk birkaç çoğaltmanın ardından bağlantı aralığı master'dan devralınır

VDI havuzunu kullanırken donanım algılamasını hiçbir zaman devre dışı bırakmayın.

Master makinenin klonlanan bilgisayarlarla birlikte çalışmasını sağlayabilirsiniz, bu sayede sürekli olarak güncel tutarsınız.

 


important

VDI makineleri için varsayılan grup

Master'dan klonlanan yeni makineler, Klonlama için Master penceresindeki Klonlanan Bilgisayarlar Ana Grubu'nda ayarlanan statik grupta görünür.

 

vdi

Hipervizörde makineleri klonlama

Sıradan bir makinenin klonunu oluşturabilirsiniz. Sorunun görüntülenmesini bekleyip Yalnızca bu kez yeni bilgisayar oluştur'u seçerek çözümlemeniz yeterlidir.

 

clon

Sistemlerin fiziksel makinelerde görüntülenmesi

ESET Management Agent yüklenmiş olarak bir Master görüntüsü kullanabilir ve onu fiziksel bilgisayarlara dağıtabilirsiniz. Bunu başarmanın iki yolu vardır:

1.Sistem her görüntü (yansıma) dağıtımından sonra ESET PROTECT ürününde yeni bir makine oluşturur.

Sorular bölümünde her yeni makineyi manuel olarak çözümleyin ve Her defasında yeni bir makine oluştur'u seçin.

Klonlamadan önce master makineyi işaretleyin ve Klonlama için master olarak işaretle (Yeni bilgisayar oluştur)'u seçin

2.Sistem, resmin yeni makinede dağıtımından sonra ESET PROTECT ürününde yeni bir makine oluşturur. Resim, ESET PROTECT ürününde geçmişi olan bir makineye yeniden dağıtılırsa (ESET Management Agent sürümünün zaten dağıtılmış olduğu bir makine), bu makine ESET PROTECT ürününde önceki kimliğine bağlanır.

Sorular bölümünde her yeni makineyi manuel olarak çözümleyin ve Her defasında mevcut bir bilgisayarla eşleştir'i seçin.

Klonlamadan önce Master makineyi işaretleyin ve Klonlama için master olarak işaretle (Mevcut bilgisayar ile eşleştir)'i seçin

 


warning

Master bilgisayarınızın bir resmi (veya şablonu) varsa bunu güncel halde tuttuğunuzdan emin olun. Master makinedeki tüm ESET bileşenlerini yükselttikten veya yeniden yükledikten sonra görüntüyü her zaman güncelleyin.

 

image

Paralel çoğaltma

ESET PROTECT Server birden çok makinenin ESET PROTECT ürününde tek bir kimliğe paralel çoğaltılmasını tanıyabilir ve çözümleyebilir. Böyle bir olay Bilgisayar ayrıntıları > Uyarılar bölümüne (Aynı Agent Kimliğiyle birden çok bağlantı) bildirilir. Bu sorunu çözmenin iki yolu vardır:

Uyarıda bulunan tek tıklama işlemini kullanın. Bilgisayarlar bölünür ve donanım tespiti kalıcı olarak kapatılır

Nadir durumlarda, donanım tespiti kapalı olan bilgisayarlar bile çakışabilir; bu durumda, Klonlanan aracıyı sıfırla görevi tek seçenektir

Makinede Klonlanan aracıyı sıfırla görevini çalıştırın; bu, donanım tespitini devre dışı bırakmak zorunda kalmanızı önler

Sorun giderme

VDI klonu ile ilgili sorunlarınız varsa VDI sorun giderme adımlarını gerçekleştirin.