ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Kategori seçin
Konu seçin

yönetilen Hizmet Sağlayıcıları için ESET PROTECT

MSP kimdir?

MSP "Yönetilen Hizmet Sağlayıcısı"nın (Managed Service Provider) kısaltmasıdır. MSP kullanıcıları genellikle müşterilerine BT hizmetleri sunar, örneğin, güvenlik ürünlerinin yönetimi (ör. ESET Endpoint Antivirus).

MSP kullanıcıları örneğin kurumsal veya SMB kullanıcılarından farklı gereksinimlere sahiptir ve ESET PROTECT ürününü farklı şekillerde kullanırlar. MSP için dağıtım senaryoları önerilerine bakın.

ESET MSP programı hakkında daha fazla bilgi için yerel ESET iş ortağınızla iletişime geçin veya ESET Yönetilen Hizmet Sağlayıcı Programı sayfasını ziyaret edin.

MSP'de birimlerin yapısı

ESET PROTECT, ESET MSP Administrator yapınızı Web Konsolundaki Bilgisayarlar'da Statik Grup ağacıyla senkronize eder.

msp_structure

Dağıtıcı - Dağıtıcı, bir ESET iş ortağı ve MSP veya MSP Yöneticisi iş ortağıdır.

MSP Yöneticisi - Birden çok MSP şirketini yönetir. MSP Yöneticisinin doğrudan müşterileri de olabilir.

MSP - Bu kılavuzun hedef kitlesi. Bir MSP, müşterilerilerine hizmet sağlar. Örneğin, MSP'ler: müşterilerin bilgisayarlarını uzaktan yönetir, ESET ürünlerini yükler ve yönetir.

Yönetilen MSP - MSP'ye benzer, ancak Yönetilen MSP bir MSP Yöneticisi tarafından yönetilir.

Müşteri - ESET ürün lisansları için son kullanıcı. Müşteri ESET ürünleriyle etkileşime girmez. Müşteri, bir simgeyle işaretlenmiş farklı durumlara sahip olabilir:

ocompany_no_setup - Müşteri henüz ayarlanmadı.

omsp_customer_normal - Müşteri ayarlandı veya müşteri ayarlarını atladınız.

ocompany_unlinked - Müşteri kaldırıldı.


note

MSP hesabını senkronize ettikten sonra MSP kullanıcısı ana ESET PROTECT menüsündeki msp_customer_normal Yönetilen Müşteriler bölümünde yönetilen müşteriler listesini görebilir.

MSP ortamının özellikleri

MSP iş modeli, bir kurumsal veya SMB kullanıcısından farklı bir yapı ayarı kullanır. MSP ortamında müşteriler genellikler MSP şirket ağının dışında bulunurlar. ESET PROTECT Server'ın kendisi de çoğu zaman MSP şirketinin dışında da barındırılabilir. ESET Management Agent'ların genel internet üzerinden ESET PROTECT Server'a doğrudan bağlanabilirliği olmalıdır. MSP'ler için ESMC Server'da önerilen ayarlar şu şekildedir:

Genel bir bulutta barındırılır.

Bir MSP'nin özel bulutunda barındırılır. (ESET PROTECT'nin internetten görünür olmasını sağlamak için belirli bağlantı noktaları açmanız gerekir)

Özel bir MSP ağında barındırılır. (Server doğrudan görünür değilse, internetten bağlantıları iletmek için HTTP Proxy kullanın.)

Temel ayarlar

Merkezileştirilmiş kurulum - Müşteriler ESET PROTECT Server'a internet üzerinden erişir. ESET PROTECT Web Konsolu'na yalnızca MSP şirket ağından erişilebilir.

 

msp_infra1

 

Dağıtılmış kurulum - Müşteriler ESET PROTECT Server'a internet üzerinden erişir. MSP, ESET PROTECT Web Konsolu'na internet üzerinden erişir. Web Konsolunu internetten erişilebilir hale getirirseniz 2FA'yı etkinleştirdiğinizden emin olun.

 

msp_infra2

ESMC 7.2 sürümünden taşıma

İçe aktarılan EMA 2 hesabı olan ve ESMC 7.2'den yükselten kullanıcılar için MSP ağacı ve grup yapısı etkilenmez.