ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Kategori seçin
Konu seçin

Aygıt Kaydı

Mobil aygıtlar, ESET PROTECT ve mobil aygıt üzerinde çalışan bir ESET güvenlik ürünü üzerinden yönetilebilir. Mobil aygıtları yönetmeye başlamak için onları ESET PROTECT ürününde kaydetmeniz gerekir (artık mobil aygıtın IMEI veya diğer kimlik numaralarının girilmesi gerekmemektedir).

Aşağıdaki şema, bir Mobil Aygıtın kayıt işlemi sırasında Mobile Device Connector ile nasıl iletişim kuracağını gösterir:

MD_enrollment_diagram

Bu şema kayıt, yeniden kayıt ve kayıt kaldırma işlemlerinin ne zaman yapılabileceğini ve yönetilen ile yönetilmeyen aygıtlar arasındaki farkı açıklamaktadır.

MD_enroll

Kayıt: Kayıt, yalnızca aygıt MDM tarafından yönetilmediğinde kullanılabilir. Bu durumda, aygıt Bilgisayarlar bölümünde yer almaz. Bir aygıtı web konsolundan silmek, onu yönetilmeyen aygıt haline getirmez. Aygıt başarılı bir çoğaltma işleminin ardından yeniden web konsolunda görüntülenir. Yalnızca kayıt kaldırma işlemi, bir aygıtın yönetilen şeklindeki durumunu kaldırabilir. Her kayıt belirteci benzersizdir ve tek kullanımlıktır. Bu nedenle yalnızca bir kez kullanılabilir. Belirteç kullanıldıktan sonra tekrar kullanılamaz.

Yeniden kayıt: Yeniden kayıt, yalnızca aygıt yönetilen bir aygıt olduğunda kullanılabilir. Yeniden kayıt belirteci, kayıt belirtecinden farklı bir biçime sahiptir ve yalnızca bir kez kullanılabilir.
Bir aygıtı yeniden kaydetmek için Bilgisayarlar bölümünü açıp yeniden kaydetmek istediğiniz mobil aygıtı seçin. Bilgisayar menüsünü açıp Mobil > Yeniden kaydet'i seçin.

Kayıt kaldırma: Kayıt kaldırma, bir aygıtı yönetmeye son vermenin doğru yoludur. Kayıt kaldırma işlemi, Yönetmeyi durdurma istemci görevi ile gerçekleştirilir. Aygıt yanıt vermezse, aygıtın gerçekten kaldırılması 3 güne kadar sürebilir. Aygıtı kaldırmak istiyorsanız, yeniden kaydetmeniz yeterlidir. Bunun için yeniden kayıt işlemi yapın.


note

Apple Business Manager (ABM) kullanarak iOS Cihaz kaydı yapmak için bu talimatları uygulayın.

Mobil aygıtları Bilgisayarlar bölümünde veya Daha Fazla > Gruplar bölümünde kaydedebilirsiniz. Mobil aygıtları eklemek istediğiniz Statik Grubu seçin ve Aygıt Ekle > Mobil aygıtlar'ı tıklatıp aşağıdaki kayıt yöntemlerinden birini seçin:

Android veya iOS/iPadOS - İki kayıt yöntemi vardır:

oE-posta Gönder – Mobil aygıtların e-posta üzerinden toplu kaydı. Bu seçenek, çok sayıda mobil aygıt kaydetmeniz gerektiğinde veya fiziksel erişiminiz olmayan mobil aygıtlar olduğunda kullanılabilir. Bu seçeneği kullanmak, mobil aygıtın kullanıcısının/sahibinin aktif katılımını gerektirir.

oQR kodu tarama: Tek bir mobil cihaz kaydı. Tek seferde tek bir mobil aygıtı kaydedebilirsiniz ve her aygıt için aynı işlemi tekrarlamanız gerekir. Yalnızca kaydetmeniz gereken az sayıda mobil aygıt olduğu durumlarda bu seçeneği kullanmanızı öneririz. Kullanıcıların/mobil aygıt sahiplerinin hiçbir şey yapmasını istemediğiniz ve tüm kayıt işlemlerini sizin gerçekleştirmeniz gerektiği durumlarda bu seçenek kullanılabilir. Ayrıca kurulumları tamamlandıktan sonra kullanıcılara verilecek olan yeni mobil aygıtlarınız olduğunda da bu seçeneği kullanabilirsiniz.

Aygıt Sahibi olarak tekil kayıt (Yalnızca Android 7 ve üzeri) - Yalnızca Android aygıtları için tekil mobil aygıt kaydı. Tek seferde tek bir mobil aygıtı kaydedebilirsiniz ve her mobil aygıt için aynı işlemi tekrarlamanız gerekir. Bu kayıt işlemi yalnızca, yeni (kutudan yeni çıkmış) mobil aygıtlar için veya silme/fabrika ayarlarına sıfırlama işleminden sonra yapılabilir. Bu kayıt işlemi, yükseltilmiş yönetim haklarını mobil aygıt kullanıcısının yönetim hakları üzerinden yöneticiye sağlar.