ESET Online Yardım

Arama Türkçe
Kategori seçin
Konu seçin

Bilgisayar detayları

Bir bilgisayarla ilgili ayrıntıları görmek için Statik veya Dinamik Grupta bir istemci bilgisayar seçip Ayrıntılar'i veya sağ taraftaki yan panelde Bilgisayar önizlemesini görmek için bilgisayar adını tıklayın.

Inspect icon_inspect_default simgesi ESET Inspect Web Konsolu Bilgisayarlar bölümünü açar. ESET Inspect yalnızca ESET Inspect lisansınız olduğunda ve ESET Inspect aracı ESET PROTECT ürününe bağlandığında kullanılabilir. Bir Web Konsolu kullanıcısı ESET Inspect aracına erişim için Okuma veya üzeri bir izne, ESET Inspect Kullanıcısı için de Okuma veya üzeri bir izne sahip olmalıdır.

Bilgi penceresi aşağıdaki bölümlerden oluşur:

details_default Genel Bakış:

Bilgisayar

Bilgisayarın adını veya açıklamasını değiştirmek için edit_default düzenleme simgesini tıklayın. Aynı ada sahip başka bir yönetilen bilgisayar zaten varsa, Yinelenen Ada İzin Ver öğesini seçebilirsiniz.

Etiketleri atamak için Etiketleri seç'i tıklayın.

FQDN - bilgisayarın tam nitelikli etki alanı adı


note

İstemci bilgisayarlarınız ve ESET PROTECT Server ürününüz Active Directory altında çalışıyorsa, Ad ve Açıklama alanlarını otomatik olarak doldurmak için Statik Grup Senkronizasyonu görevini kullanabilirsiniz.

 

Üst grup - Bilgisayarın ana Statik grubunu değiştirin.

IP - makinenin IP adresi.

Uygulanan İlkelerin Sayısı - Uygulanan ilkelerin listesini görmek için sayıyı tıklayın.

Dinamik Grupların Üyesi - En son çoğaltma işlemi sırasında istemci bilgisayarın mevcut olduğu Dinamik Grupların listesi.

Donanım

Bu mozaik anahtar donanım parametrelerinin listesini, işletim sistemiyle ilgili bilgileri ve benzersiz tanıtıcıları içerir. Ayrıntılar - Donanım sekmesini görmek için mozaiği tıklayın. Donanım envanteri'ne de bakın.

Uyarılar

İşlevsellikle ilgili sorunlar - Mevcut bilgisayardaki sorunların listesine bağlantı.

Çözümlenmemiş Algılamaların Sayısı - Çözümlenmemiş algılama sayısı. Çözümlenmemiş algılamaların listesini görmek için sayıyı tıklayın.

En Son Bağlanma Zamanı -Son Bağlantı Zamanı'nda, yönetilen cihazın son bağlandığı tarih ve saat gösterilir. Yeşil nokta, bilgisayarın 10 dakikadan kısa bir süre önce bağlanmış olduğunu gösterir. Son Bağlantı Zamanı bilgileri, bilgisayarın bağlanmadığını göstermek için vurgulanır:

oSarı (hata) - Bilgisayar 2-14 gündür bağlanmıyor.

oKırmızı (uyarı) - bilgisayar 14 günden uzun süredir bağlanmıyor.

Son Başlatma Zamanı - Yönetilen cihaz için son başlatma tarihi ve saati. Son Önyükleme Zamanı'nı görmek için yönetilen bilgisayarın ESET Management Agent 10.0 veya üzeri bir sürümü çalıştırması gerekir. Eski bir Agent sürümü n/a hatasını verir.

Son Tarama Zamanı - Son taramanın saat bilgileri.

Algılama altyapısı - Hedef aygıttaki algılama altyapısının sürümü.

Güncellendi - Güncelleme durumu.

Ürünler ve Lisanslar

Bilgisayarda yüklenmiş ESET bileşenlerinin listesi. Ayrıntılar - Ürün ve Lisanslar sekmesini görmek için mozaiği tıklayın.

Şifreleme

Şifreleme mozaiği yalnızca ESET Full Disk Encryption aracını destekleyen iş istasyonlarında görünür.

Bilgisayarı Şifrele'yi tıklayarak Şifreleme sihirbazını etkinleştir'i başlatabilirsiniz.

Şifreleme etkin olduğunda şifreleme seçeneklerini yönetmek için Yönet'i tıklayın.

Kullanıcı parolasıyla giriş yapamazsa veya iş istasyonundaki şifrelenmiş verilere teknik bir sorun nedeniyle erişilemiyorsa yönetici şifreleme kurtarma işlemini başlatabilir.

ESET LiveGuard Advanced

Mozaik, hizmet hakkındaki temel bilgileri sağlar. İki mozaik durumu olabilir:

Beyaz - varsayılan durum. ESET LiveGuard Advanced etkinleştirildikten ve çalışmaya başladıktan sonra mozaik hala beyaz durumdadır.

Sarı - ESET LiveGuard Advanced hizmetiyle ilgili bir sorun olursa mozaik sarıya döner ve sorunla ilgili bilgileri gösterir.

Mevcut eylemler:

Etkinleştir - Bu seçenek, ürün lisansını içe aktardıktan sonra kullanılabilir. Seçili makinede ESET LiveGuard Advanced ürünü için etkinleştirme görevini ve ilkesini ayarlamak için bunu tıklayın.


note

ESET LiveGuard Advanced aracının bulunduğu her cihaz, ESET LiveGrid® Bilinirlik Sistemi'nin ve ESET LiveGrid® Geri Bildirim Sistemi'nin etkinleştirilmesini gerektirir. Lütfen cihaz ilkelerinizi kontrol edin.

Gönderilen dosyalar - Gönderilen Dosyalar menüsüne kısa yol.

Daha fazla bilgi - ürün sayfasına kısa yol.

Kullanıcılar

Oturum açan kullanıcılar (yalnızca bilgisayarlar) - Aygıtta oturum açan kullanıcıların etki alanı ve kullanıcı adı.

Atanan Kullanıcılar

oBu aygıta Bilgisayar Kullanıcıları'ndan bir kullanıcı atamak için Kullanıcı ekle öğesini tıklayın.


important

Bir bilgisayar tek bir işlemde en fazla 200 kullanıcıya atanabilir.

oMevcut kullanıcı atamasını kaldırmak için çöp kutusu delete_default simgesini tıklayın.

oHesap bilgilerini görmek için atanan kullanıcının kullanıcı adını tıklayın.

Konum

Mozaik yalnızca mobil cihazlar için kullanılabilir. iOS Apple Business Manager'daki (ABM) cihazları yalnızca Kayıp Mod etkinleştirildiğinde yerelleştirebilirsiniz.

Sanallaştırma

Bilgisayarı klonlama için model olarak işaretledikten sonra mozaik görüntülenir ve VDI ayarları gösterilir. VDI ayarlarını değiştirmek için dişli çark simgesini tıklayın.

 

Aşağıdaki düğmeler alt tarafta bulunmaktadır:

Bilgisayardaki ağ yalıtım istemcisi görevlerini çalıştırmak için Ağ Yalıtımı düğmesini tıklayın:

o disconnect_normal Ağ yalıtımı uygula

omn_icn_connect_normal Ağ yalıtımını sonlandır

Sanallaştırma düğmesi klonlama için bilgisayarı ayarlamak üzere kullanılır. Bilgisayarlar klonlandığında veya bilgisayarın donanımı değiştirildiğinde gereklidir.

oKlonlama İçin Master olarak işaretle

oDonanım algılamasını devre dışı bırak - Donanım değişikliklerinin algılanmasını kalıcı olarak devre dışı bırakın. Bu işlem geri alınamaz!

oKlonlama İçin Master İşaretini Kaldır - Master işaretini kaldırın. Bu uygulandıktan sonra makinenin her yeni klonlanışı bir soruyla sonuçlanır.


important

Donanım parmak izi algılaması şu sistemlerde desteklenmez:

Linux, macOS, Android, iOS

ESET Management Agent olmadığı makineler


gear_icon Yapılandırma:

Yapılandırma sekmesi - Yüklenen ESET ürünlerinin yapılandırmalarının (ESET Management Agent, ESET endpoint, vs.) listesini içerir. Mevcut seçenekler şunlardır:

Yapılandırma iste düğmesini tıklayarak yönetilen tüm ürünlerin yapılandırmalarını toplamak üzere ESET Management Agent için bir görev oluşturabilirsiniz. Görev ESET Management Agent'a teslim edildikten sonra hemen yürütülür ve sonuçlar bir sonraki bağlantıda ESET PROTECT Sunucu ürününe iletilir. Bu, yönetilen tüm ürün yapılandırmalarının listesini görmenize olanak sağlar.

Bağlam menüsü üzerinden yapılandırmayı açın ve bir ilkeye dönüştürün. Görüntüleyicide görebilmek için bir yapılandırmayı tıklatın.

Yapılandırmayı açtıktan sonra onu bir ilkeye dönüştürebilirsiniz. İlkeye Dönüştür seçeneğini tıklayın, mevcut yapılandırma ürün sihirbazına aktarılır. Bu sayede, yapılandırmayı değiştirebilir ve yeni bir ilke olarak kaydedebilirsiniz.

Tanılama ve destek amaçları için yapılandırmayı indirin. Seçilen bir yapılandırmayı tıklayıp açılır menüden Tanılama için indir seçeneğini belirleyin.

Uygulanan İlkeler sekmesi - Aygıta uygulanan ilkelerin listesi. ESET ürünü veya bilgisayarda yüklenmemiş ESET ürün özelliği için bir ilke uyguladıysanız listelenen ilke kullanılamaz.


note

Seçilen cihaza atanan ilkelerin yanı sıra cihazı içeren gruplara uygulanan ilkeleri de görebilirsiniz.

Kilitli (düzenlenemeyen) ilkelerin yanında bir kilit icon_locked_policy simgesi vardır. Bunlar özel yerleşik ilkeler (örneğin, Otomatik güncellemeler ilkesi veya ESET LiveGuard ilkeleri) veya kullanıcının Okuma iznine sahip olduğu, ancak Yazma iznine sahip olmadığı ilkelerdir.

manage_defaultİlkeleri Yönet'i tıklatarak bir ilkeyi yönetebilir, düzenleyebilir, atayabilir veya silebilirsiniz. İlkeler sıralarına göre (İlke Sırası sütunu) uygulanır. İlke uygulama önceliğini değiştirmek için bir ilkenin yanındaki onay kutusunu işaretleyip Daha Yakın Zamanda Uygula veya Daha Sonra Uygula düğmesini tıklayın.

Uygulanan Tarama Dışı Bırakma İşlemleri sekmesi - Cihaza uygulanan tarama dışı bırakma işlemlerinin listesi.


icon_sysinspector_logs Günlükler (yalnızca bilgisayarlar)

SysInspector - Seçilen istemcilerde SysInspector günlük isteği görevini çalıştırmak için Günlük iste (yalnızca Windows) seçeneğini tıklayın. Görev tamamlandıktan sonra ESET SysInspector günlük listesinde yeni bir giriş görünür. Keşfetmek için listedeki bir girişi tıklayın.

Log Collector - Log Collector'ı çalıştır'ı tıklayarak Log collector görevini çalıştırın. Görev tamamlandıktan sonra günlükler listesine yeni bir giriş eklenir. İndirmek için listedeki bir girişi tıklayın.

Tanılama Günlükler - Mevcut makinede Tanılama modunu başlatmak için Tanılama > 'ı tıklayın. Tanılama modu istemcinin tüm günlükleri ESET PROTECT Sunucu. 24 saat içindeki tüm günlüklere göz atabilirsiniz. Günlükler beş kategoriye ayrılır: Spam günlüğü, Güvenlik Duvarı günlüğü, HIPS günlüğü, Aygıt denetimi günlüğü ve Web denetimi günlüğü. Bir sonraki çoğaltma işleminde Agent'taki tüm günlükleri yeniden göndermek için Tanılamalar > Tüm Günlükleri Yeniden Gönder'i tıklayın. Tanılama modunu durdurmak için Tanılama > Kapat'ı tıklayın.


note

Cihaz başına günlük teslimi için dosya boyutu sınırı 200 MB'dir. Günlüklere Web Konsolu'nun Ayrıntılar > Günlükler bölümünden erişebilirsiniz. Görev tarafından toplanan günlükler 200 MB'den büyükse görev başarısız olur. Görev başarısız olursa şunları yapabilirsiniz:

Günlükleri yerel olarak cihazda toplayın.

Günlüklerin ayrıntılı ayarlarını değiştirip görevi yeniden deneyin:

oWindows hedefleri için yalnızca ESET Management Agent günlüklerini toplamak üzere /Targets:EraAgLogs parametresini kullanın.

oLinux/macOS hedefleri için, günlükleri yüklenmiş ESET güvenlik ürününden hariç tutmak üzere --no-productlogs parametresini kullanın.


play_default Görev Yürütmeleri

Yürütülen görevlerin listesi. Sonuçları daraltmak, görev ayrıntılarını görmek, düzenlemek, yinelemek, silmek veya görevi çalıştırmak/yeniden çalıştırmak için görünümü filtreleyebilirsiniz.


icon_installed_applications Yüklü Uygulamalar:

Bir istemcide yüklenen programların, sürüm boyut, güvenlik durumu gibi bilgilerle ayrıntıları içeren bir listesini gösterir. Agent İlkesi ayarı üzerinden üçüncü taraf (ESET olmayan) uygulama raporlamasını açabilirsiniz.

Bir uygulama seçin ve kaldırmak Yüklemeyi kaldır'ı tıklayın.

Yüklemeyi kaldırma parametrelerini girmeniz istenir. Bunlar, yükleyici için (yükleme paketi) isteğe bağlı komut satırı parametreleridir. Yüklemeyi kaldırma parametreleri her yazılım yükleyicisi için benzersizdir. Belirli ürün için belgelerde daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Yüklemenin ardından istemci bilgisayarın otomatik olarak yeniden başlatılmasını zorlamak için Gerektiğinde otomatik olarak yeniden başlat seçeneğinin yanındaki onay kutusunu seçin. Alternatif olarak, bu seçeneği işaretlenmemiş halde bırakıp istemci bilgisayarları manuel olarak yeniden başlatabilirsiniz. Yönetilen bilgisayarların yeniden başlatma/kapatma davranışını yapılandırabilirsiniz. Bilgisayar, ESET Management Agent 9.1 veya üzeri bir sürümle birlikte bu ayarı destekleyen bir ESET güvenlik ürünü çalıştırmalıdır.


important

ESET Management Agent'ı istemci bilgisayardan kaldırdığınız zaman cihaz artık ESET PROTECT tarafından yönetilmez:

ESET Management Agent yüklemesi kaldırıldıktan sonra ESET güvenlik ürünü, bazı ayarları saklayabilir.

Agent parolayla korunuyorsa yüklemesini kaldıramazsınız. Bu aygıtı yönetimden kaldırmadan önce, saklamak istemediğiniz bazı ayarları (örneğin parola koruması) bir ilke kullanarak varsayılan ayarlara sıfırlamanızı öneririz.

Agent'ta çalışan tüm görevler sona erdirilir. Bu görevin Çalışıyor, Bitti veya Başarısız yürütme durumu, çoğaltmaya bağlı olarak ESET PROTECT Web Konsolu'nda doğru bir şekilde gösterilmeyebilir.

Agent yüklemesi kaldırıldıktan sonra entegre EGUI veya eShell üzerinden güvenlik ürününüzü yönetebilirsiniz.

ESET ürünü için bir güncelleme mevcutsa ESET ürününü ESET Ürünlerini güncelle düğmesini tıklayarak güncelleyebilirsiniz.


note

ESET PROTECT ESET Management Agent'ın yönetilen bilgisayarlarda otomatik yükseltilme işlemini destekler.

iOS cihazları, yüklenen yazılımların listesini ESET PROTECT ürününe günde bir kez raporlar. Kullanıcı, listeyi yenilemeye zorlayamaz.


icon_threats Uyarılar

Uyarıların bir listesini ve detaylarını gösterir: Problem, Durum, Ürün, Gerçekleşen, Önem Derecesi vs. Bu listeye Bilgisayarlar bölümünden Uyarılar sütunundaki uyarı sayısını tıklayarak doğrudan ulaşılabilir. Tek tıklamayla yapılan işlemler üzerinden uyarıları yönetebilirsiniz.


question_defaultSorular (yalnızca bilgisayarlar)

Klonlama ile ilgili sorunun listesi Sorular sekmesindedir. Değiştirilen veya klonlanan bilgisayarlar için sorun çözümleme hakkında daha fazla bilgi edinin.


icon_threat_and_quarantine Algılamalar ve karantina

Algılamalar - Tüm algılama türleri gösterilir, ancak algılamaları şunlara göre filtreleyebilirsiniz: Tespit Kategorisi - icon_antivirusAntivirus, icon_blocked Engellenen dosyalar, icon_ei_alert ESET Inspect, icon_firewall Güvenlik Duvarı, icon_hips HIPS ve icon_web_protection Web koruması.

Karantina - Algılama adı, Algılama türü, Nesne adı, Boyut, İlk gerçekleşme, Sayı, Kullanıcı nedeni gibi detaylarla birlikte karantinaya alınan algılamaların listesi.


icon_more Ayrıntılar

Temel - Aygıt hakkındaki bilgileri: İşletim Sistemi Adı, Tür, Sürüm, Seri numarası, FQDN adı vs. Bu bölüm cihazın sessize alınıp alınmadığı, nasıl yönetildiği, en sonra ne zaman güncellendiği ve uygulanan ilkelerin sayısı gibi bilgileri de içerir.

Donanım - Bilgisayarın donanımı, üreticisi ve model, CPU, RAM, depolama bilgileri (kapasite ve boş alan da dahil olmak üzere), çevre birimler ve ağ ile ilgili bilgiler (IPv4, IPV6, alt ağ, ağ bağdaştırıcısı...). Donanım envanteri'ne de bakın.

Ürünler ve Lisanslar - Mevcut algılama altyapısı sürümü, yüklenen ESET Güvenlik Ürünleri sürümü, kullanılan lisanslar.

Şifreleme - ESET Full Disk Encryption kullanıyorsanız disk şifreleme durumuna genel bakışa göz atın.