Pomoc online ESET

Wyszukaj Polski
Wybierz temat

Wirus

Wirus komputerowy to fragment szkodliwego kodu dołączony do plików znajdujących się na komputerze. Nazwa tego typu programów pochodzi od wirusów biologicznych, ponieważ stosują one podobne techniki przenoszenia się do kolejnych miejsc. Słowo „wirus” jest często stosowane nieprawidłowo na oznaczenie każdego rodzaju zagrożenia. Taka interpretacja powoli jednak zanika i stosowane jest ściślejsze określenie: „szkodliwe (lub złośliwe) oprogramowanie” (ang. malware, malicious software).

Wirusy komputerowe atakują głównie pliki wykonywalne i dokumenty. W skrócie wirus komputerowy działa w następujący sposób. po uruchomieniu zarażonego pliku złośliwy kod jest wywoływany i wykonywany przed właściwym uruchomieniem oryginalnej aplikacji. Wirus może zarazić dowolne pliki, do których bieżący użytkownik ma uprawnienia do zapisu.

Wirusy komputerowe różnią się pod względem odgrywanej roli i stopnia stwarzanego zagrożenia. Niektóre z nich są bardzo niebezpieczne, ponieważ mogą celowo usuwać pliki z dysku twardego. Część wirusów nie powoduje natomiast żadnych szkód — celem ich działania jest tylko zirytowanie użytkownika i zademonstrowanie umiejętności programistycznych ich twórców.

Jeśli komputer jest zarażony wirusem, którego nie udaje się wyleczyć, należy przesłać go do analizy w laboratorium firmy ESET. W niektórych przypadkach zarażone pliki mogą być zmodyfikowane w takim stopniu, że ich wyleczenie jest niemożliwe i trzeba je zastąpić zdrowymi kopiami.