Pomoc online ESET

Wyszukaj Polski
Wybierz temat

Skaner UEFI

Skaner oprogramowania układowego Unified Extensible Firmware Interface (UEFI) jest elementem Systemu zapobiegania włamaniom działającego na hoście (System HIPS), który chroni oprogramowanie układowe UEFI na komputerze. UEFI to oprogramowanie układowe ładowane do pamięci na początku rozruchu komputera. Jego kod znajduje się w układzie scalonym pamięci flash przylutowanym do płyty głównej. Po jego zainfekowaniu intruzi mogą wdrożyć szkodliwe oprogramowanie, które jest w stanie przetrwać ponowne instalacje i uruchomienia systemu. Większość rozwiązań zapewniających ochronę przed szkodliwym oprogramowaniem nie skanuje tej warstwy, dlatego takie oprogramowanie może łatwo pozostać niezauważone.

Skaner UEFI jest włączany automatycznie. Skanowanie komputera można też uruchomić ręcznie w oknie głównym programu, klikając kolejno pozycje Skanowanie komputera > Skanowanie zaawansowane > Skanowanie niestandardowe, a następnie wybierając obiekt skanowania Sektory startowe/UEFI.


note

Jeżeli komputer został już zainfekowany szkodliwym oprogramowaniem atakującym oprogramowanie UEFI, przeczytaj następujący artykuł z bazy wiedzy firmy ESET:

Mój komputer jest zainfekowany szkodliwym oprogramowaniem atakującym oprogramowanie UEFI. Co mam zrobić?