Pomoc online ESET

Wyszukaj Polski
Wybierz temat

Skanowanie portów

Skanowanie portów służy do ustalenia, które porty na hoście sieciowym są otwarte. Oprogramowanie przeznaczone do znajdowania takich portów to skaner portów.

Port komputera jest wirtualnym punktem, przez który przepływają dane przychodzące i wychodzące. Ma on niezwykle istotne znaczenie z punktu widzenia bezpieczeństwa. W dużej sieci informacje zbierane przez skanery portów mogą pomagać w identyfikowaniu potencjalnych luk w zabezpieczeniach. Takie korzystanie ze skanerów jest jak najbardziej dozwolone.

Skanowanie portów jest jednak często wykorzystywane przez hakerów próbujących naruszyć bezpieczeństwo systemów. Ich pierwszym działaniem jest wysyłanie pakietów do każdego portu. Zależnie od typu uzyskanej odpowiedzi można określić, które porty znajdują się w użyciu. Samo skanowanie nie powoduje żadnych uszkodzeń, ale należy pamiętać, że może ono prowadzić do ujawnienia potencjalnych luk w zabezpieczeniach i pozwolić intruzom na przejęcie kontroli nad komputerami zdalnymi.

Administratorom sieci zaleca się blokowanie wszystkich nieużywanych portów oraz zabezpieczanie używanych portów przed nieupoważnionym dostępem.