ESET interneto žinynas

Paieška Lietuviškai
Pasirinkite temą

Šnipinėjimo programos

Ši kategorija apima visas programas, kurios siunčia asmeninę informaciją be vartotojo leidimo ar žinios. Šnipinėjimo programos naudoja sekimo funkcijas, kad išsiųstų įvairius statistinius duomenis, tokius kaip aplankytų svetainių sąrašas, el. pašto adresai iš vartotojo kontaktų sąrašo arba įrašytų klaviatūros paspaudimų sąrašas.

Šnipinėjimo programų autoriai tikisi, kad šie metodai padės daugiau sužinoti apie vartotojų poreikius bei interesus ir leis siųsti tikslingesnius reklaminius skelbimus. Problema yra ta, kad nėra aiškios ribos tarp naudingų ir kenkėjiškų programų, ir niekas negali būti tikras, jog gauta informacija nebus panaudota kenkėjiškais tikslais. Tarp šnipinėjimo programų gaunamų duomenų gali būti saugos kodų, PIN, bankų sąskaitų numerių ir t. t. Šnipinėjimo programos dažnai autorių sujungiamos su nemokamomis programų versijomis, kad galėtų gauti pajamų arba paskatintų pirkti programinę įrangą. Dažnai vartotojai yra informuojami apie šnipinėjimo programų įdiegimą diegiant programinę įrangą, kad paskatintų juos įsigyti mokamą versiją be šnipinėjimo programų.

Gerai žinomų nemokamų produktų, pateikiamų su šnipinėjimo programomis, pavyzdžiai yra kliento programos P2P (lygiaverčių mazgų) tinkluose. „Spyfalcon“ arba „Spy Sheriff“ (ir daugelis kitų) priklauso specifinei šnipinėjimo programų kategorijai – jos atrodo kaip apsaugos nuo šnipinėjimo programos, tačiau iš tikrųjų yra šnipinėjimo programos.

Jeigu failas jūsų kompiuteryje aptiktas kaip šnipinėjimo programa, patariama jį panaikinti, nes yra didelė tikimybė, kad jame yra kenkėjiškas kodas.

Šnipinėjimo programų subkategorija registravimo programos (angl. „keyloggers“) gali būti tiek aparatinės, tiek programinės. Programine įranga grįstos registravimo programos gali rinkti tik vienoje svetainėje ar programoje įvestą informaciją. Sudėtingesnės registravimo programos gali įrašyti viską, ką įvedate, įskaitant informaciją, kurią kopijuojate / įklijuojate. Kai kurios registravimo programos, skirtos mobiliesiems įrenginiams, gali įrašyti skambučius, informaciją iš pokalbių programėlių, buvimo vietą ar net mikrofono ir fotoaparato informaciją.