ESET-i veebispikker

Otsing Eesti
Valige teema

Võimalikke soovimatuid rakendusi

Hallvara või võimalikud soovimatud rakendused on lai tarkvarakategooria, mille eesmärk pole nii selgelt pahatahtlik kui teiste ründevara tüüpide puhul (nt viirused või Trooja hobused). Kuid need võivad installida soovimatut tarkvara, muuta digitaalse seadme käitumist või teha toiminguid, mida kasutaja pole lubanud ega soovi.

Kategooriad, mida võib pidada hallvaraks: reklaammaterjale kuvav tarkvara, allalaadimisümbrised, mitmesugused brauseri tööriistaribad, eksitava käitumisega tarkvara, kogumvara, jälgimisvara, puhvervara (Interneti jagamise rakendused), krüptoraha kaevandajad, registripuhastid (ainult Windowsi operatsioonisüsteemis) või muu piiripealne tarkvara või tarkvara, mis kasutab ebaseaduslikku või vähemalt ebaeetilist äripraktikat (hoolimata sellest, et see näib seaduslik) ja lõppkasutaja võib pidada seda ebasoovitavaks, saades selle käitumisviisist teada alles pärast installimise lubamist.

Potentsiaalselt ebaturvaline rakendus on seaduslik (võib-olla kaubanduslik) tarkvara, mida ründajad võivad väärkasutada. ESET-i tarkvara kasutajad saavad seda tüüpi rakenduste tuvastamise sisse või välja lülitada.

On olukordi, kus kasutaja võib tunda, et võimaliku soovimatu rakenduse eelised kaaluvad ohud üles. Sel põhjusel määrab ESET sellised rakendused madalama ohutaseme kategooriasse, võrreldes muud tüüpi pahatahtliku tarkvaraga, nagu Trooja hobused või ussid.

Hoiatus – leiti võimalik soovimatu rakendus

Sätted

Tarkvaraümbrised

Registri puhastajad

Võimalik soovimatu sisu


example

Illustreeritud juhised

Võimalike soovimatute rakenduste (PUA-de) kontrollimiseks ja eemaldamiseks ESET-i Windowsi kodukasutaja toodetest lugege ESET-i teadmisvaramu artiklit.

Hoiatus – leiti võimalik soovimatu rakendus

Kui tuvastatakse võimalik soovimatu rakendus, saate otsustada, mida teha.

1.Puhasta / katkesta ühendus: see suvand lõpetab toimingu ja takistab võimalikul soovimatul rakendusel teie süsteemi sisenemise.
Teile kuvatakse suvand Katkesta ühendus võimalike soovimatute rakenduste teavituste korral veebilehelt allalaadimisel ja suvand Puhasta kettal oleva faili teavituste korral.

2.Eira: selle valiku korral lubate võimalikul soovimatul rakendusel süsteemi siseneda.

3.Välista tuvastamisest: selleks et lubada arvutis juba oleval tuvastatud failil edaspidi takistamatult käivituda, klõpsake suvandit Täpsemad suvandid, märkige seejärel ruut Välista tuvastamisest ja klõpsake valikut Ignoreeri.

4.Välista signatuur tuvastamisest: selleks et lubada kõigil konkreetse tuvastusnimega (signatuuriga) tuvastatud failidel teie arvutis edaspidi takistamatult käivituda (olemasolevatest failidest või veebist allalaadimisel), klõpsake suvandit Täpsemad suvandid, märkige seejärel ruut Välista signatuur tuvastamisest ja klõpsake valikut Ignoreeri. Kui kohe pärast seda kuvatakse samasuguse tuvastusnimega täiendavad tuvastusaknad, klõpsake nende sulgemiseks valikut Ignoreeri (täiendavad aknad on seotud tuvastusega, mis leidis aset enne seda, kui välistasite signatuuri tuvastamisest).

PUA_INTERACTIVE

Sätted

ESET-i toote installimisel saate otsustada, kas lubada võimalike soovimatute rakenduste tuvastamine, tehes järgmist.

INSTALLATION_DETECTION

 


warning

Hoiatus

Võimalikud soovimatud rakendused võivad installida reklaamvara, tööriistaribasid või sisaldada muid soovimatuid ja mitteturvalisi programmifunktsioone.

Neid sätteid saate programmisätetes igal ajal muuta. Võimalike soovimatute, ohtlike või kahtlaste rakenduste tuvastamise lubamiseks või keelamiseks tehke järgmist.

1.Avage oma ESET-i toode.

2.Vajutage klahvi F5, et avada suvand Täpsem häälestus.

3.Klõpsake suvandit Tuvastamismootor (varasemates versioonides tuntud ka kui Viirusetõrje või Arvuti) ja lubage või keelake soovi kohaselt valikud Luba võimalike soovimatute rakenduste tuvastamine, Luba võimalike ohtlike rakenduste tuvastamine ja Luba kahtlaste rakenduste tuvastamine. Kinnitage, klõpsates nuppu OK.
 

CONFIG_ANTIVIRUS

 


example

Illustreeritud juhised

Üksikasjalikumaid juhiseid sellest, kuidas konfigureerida tooteid tuvastama või eirama PUA-sid, lugege ESET-i teadmisvaramu artiklitest.

ESET NOD32 Antivirus / ESET HOME Security Essential / ESET HOME Security Premium

ESET Cyber Security macOS-ile / ESET Cyber Security Pro macOS-ile

ESET Endpoint Security / ESET Endpoint Antivirus for Windows

ESET Mobile Security for Android

Tarkvaraümbrised

Tarkvaraümbris on kindlat tüüpi rakendusemuudatus, mida kasutab mõni failimajutuse veebisait. See on kolmanda osapoole tööriist, mis installib teie soovitud programmi, kuid lisab ka täiendavat tarkvara, nagu tööriistaribad või reklaamvara. Lisatarkvara võib teha muudatusi ka teie veebibrauseri avalehele ja otsingusätetele. Lisaks ei teavita failimajutuse veebisaidid sageli tarkvara tarnijat või allalaadijat tehtud muudatustest ja peidavad tihti loobumissuvandid. Neil põhjustel liigitab ESET tarkvaraümbrised võimaliku soovimatu tarkvarana, et võimaldada kasutajatel selle allalaadimisega nõustuda või mitte.

Registri puhastajad

Registri puhastajad on programmid, mis võivad anda teada, et Windowsi registri andmebaas nõuab regulaarset hooldust või puhastamist. Registri puhastaja kasutamine võib tekitada arvutisüsteemile mõningaid riske. Peale selle esitavad mõned registri puhastajad asjatundmatuid, kontrollimatuid või muul viisil mittetoetatavaid väiteid oma eeliste kohta ja/või genereerivad arvutisüsteemi kohta eksitavaid aruandeid, mis põhinevad nn tasuta skannimise tulemustel. Need eksitavad väited ja aruanded veenavad teid ostma täisversiooni või tellimuse, enamasti ilma andmata teile võimalust hinnata registri puhastajat enne maksmist. Neil põhjustel liigitab ESET taolised programmid võimaliku soovimatu rakendusena ja võimaldab teil need lubada või blokeerida.

Võimalik soovimatu sisu

Kui teie ESET-i tootes on võimalike soovimatute rakenduste tuvastamine lubatud, siis veebisaidid, millel on maine kasutajaid eksitada tegema toiminguid, millel võib olla süsteemile või veebilehitsemisele negatiivne mõju, blokeeritakse, kuna neil on võimalik soovimatu sisu. Kui te saate teatise, et veebisait, mida proovite külastada, on liigitatud potentsiaalselt soovimatu sisu alla, võite klõpsata nupul Mine tagasi, et navigeerida blokeeritud veebisaidilt eemale, või klõpsata valikul Eira ja jätka, et lubada saidil laadida.

PUA_WEB

Lisateavet selle teema kohta leiate sellest ESET-i teadmisvaramu artiklist.